Shrnutí sezóny 2013 - závody

16. prosinec 2013 | 17.10 |

Shrnutí pilotů a jejich výkonů máme za sebou, a tak se pojďme podívat na krátká shrnutí všech 19 závodů v sezóně 2013.

GP Austrálie - a vezmeme to hezky popořádku, tedy tak, jak šly závody za sebou. Prvním závodem v sezóně byl, jako již tradičně, závod na okruhu Albert Park v Austrálii, který leží u města Melbourne. A hned první kvalifikace v sezóně byla zajímavá, protože se jela dva dny. Ano, dva dny. Odjela se první část kvalifikace, jenomže kvůli špatnému počasí se zbytek musel odjet až druhý den (tedy v neděli dopoledne). No a hned v prvním závodě sezóny jel z pole position Sebastian Vettel. Nico Hülkenberg si musel na svou premiéru v závodě ve voze Sauber počkat, protože na jeho voze byl nějaký problém s palivovým systémem a on tak vůbec nestartoval. První závod sezóny vyhrál Kimi Räikkönen, který startoval ze sedmého místa. V tu dobu jsem si ještě naivně myslela, že v podobném duchu se ponese celá Kimiho sezóna. V té době mě vůbec nenapadlo, že je to první a zároveň poslední Kimiho vítězství v tomto roce. Druhý byl Fernando Alonso a třetí Sebastian Vettel. Sezóna se tak rozjela celkem slibně.

GP Malajsie - druhý závod v sezóně se jel v hlavním městě Malajsie Kuala Lumpur na okruhu Sepang. Pole position získal opět Sebastian Vettel. Trať byla na začátku závodu mokrá, takže všichni piloti startovali na pneumatikách do přechodných podmínek. Během závodu ale trať osychala a závodníci postupně přezouvali na slicky. Ze závodu vypadl Fernando Alonso. Mezi piloty Red Bullu došlo ke slavnému Multi 21. Adrian Sutil a Paul di Resta strávili při svých pit stopech dlouhý čas, nakonec oba dva tým povolal do boxů už napořád. K incidentu v boxech došlo mezi Charlesem Picem a Jean-Ericem Vergnem. Tým Toro Rosso poté dostal peněžní pokutu. Lewis Hamilton si spletl své stání a mířil k mechanikům týmu McLaren. Zvítězil Sebastian Vettel, druhý byl Mark Webber a třetí Lewis Hamilton. Když už jsme u Multi 21, tak něco podobného se vlastně stalo i u Mercedesu. Tam zase oba jezdci slyšeli, že Hamilton má zůstat třetí a Rosberg čtvrtý, ačkoliv Rosberg byl očividně rychlejší. Nico Hülkenberg bral první body pro Sauber, Sergio Pérez pro McLaren. 

GP Číny - dalším závodem byla Velká cena Číny na okruhu u Šanghaje. Pole position měl tentokrát Lewis Hamilton. Z kvalifikace byl diskvalifikován Mark Webber, a to kvůli tomu, že neměl dostatek paliva. Tým na jeho voze udělal ještě několik změn, takže Webber nakonec startoval z boxové uličky. Fernando Alonso v závodě zvítězil, druhý skončil Kimi Räikkönen a třetí Lewis Hamilton. Svůj zatím nejlepší výsledek, 7. místo, si vyjel Daniel Ricciardo ve voze Toro Rosso. Po vzájemné kolizi museli odstoupit Esteban Gutiérrez a Adrian Sutil. Gutiérrez dostal penalizaci v podobě odsunu o 5 míst dolů na startovním roštu následujícího závodu. Ke kolizi také došlo mezi Markem Webberem a Jean-Ericem Vergnem. Webber si za to vysloužil penalizaci v podobě odsunu o 3 místa na startovním roštu příštího závodu.

 

GP Bahrajnu - čtvrtý závod sezóny se jel na okruhu Sakhir v Bahrajnu. Pole position si vyjel Nico Rosberg. Mark Webber jel svou 200. Velkou cenu. Na roštu měl ale penalizaci za kolizi v předchozím závodě. Stejnou penalizaci měl i Esteban Gutiérrez. Akorát, že Gutiérrez se posunul na startovním roštu o 5 míst zpět, Webber o 3. Hamilton měnil převodovku a i on tak dostal penalizaci na roštu v podobě 5 míst dolů. Fernando Alonso měl problémy s DRS. Když ho použil, tak se mu zadní křídlo nezavřelo, takže musel zajet ke svým mechanikům, aby mu to ručně upravili. Tato situace se opakovala dvakrát. Zbytek závodu tak Alonso musel absolvovat bez DRS. Zvítězil Sebastian Vettel. Na druhém místě skončil Kimi Räikkönen. Na místě třetím dojel Romain Grosjean. Piloti McLarenu Sergio Pérez a Jenson Button předvedli zajímavý souboj, za který byl Sergio vysoce kritizován a já jsem ty lidi, kteří ho kritizovali, nenáviděla :-P 

GP Španělska - první evropský závod se konal na okruhu Montmeló u Barcelony. Na pole position stál Nico Rosberg. Felipe Massa a Esteban Gutiérrez dostali penalizaci za zdržování jiného pilota během kvalifikace. Mechanici Caterhamu špatně upevnili pneumatiku na voze Gieda van der Gardeho a ta mu po výjezdu na trať upadla. Incident se naštěstí obešel bez následků. V boxové uličce došlo ke kolizi mezi Nicem Hülkenbergem a Jean-Ericem Vergnem. Vergne musel nakonec ze závodu odstoupit. Hülkenberg dostal penalizaci 10 vteřin stop and go. Před domácími fanoušky zvítězil Fernando Alonso. Druhý skončil Kimi Räikkönen a na pódium se konečně podíval i Felipe Massa, který skončil třetí.

GP Monaka - jako další se jel závod v uličkách Monte Carla. Třetí pole position v řadě si vyjel Nico Rosberg. Giedo van der Garde se dostal do druhé části kvalifikace. Kvalifikaci nejel Felipe Massa, který boural ve třetím tréninku a tým nestihl jeho Ferrari včas opravit. Musel tak startovat z posledního místa. Na začátku kvalifikace měl technické problémy Jules Bianchi, takže ani on nezajel žádné měřené kolo. Navíc Bianchi měl problémy se svým vozem i na startu do zahřívacího kola, takže nakonec musel startovat z pit lane. Maxi Chiltonovi tým měnil převodovku, takže z toho byla penalizace v podobě odsunu 5 míst na roštu. To je ale u pilotů na konci pole opravdu zásadní penalizace :-P Felipe Massa v závodě boural a boural na úplně stejném místě jako v tréninku. Na trať musel safety car. O několik kol později na okruhu zavlály červené vlajky a závod byl tak přerušen. Pastor Maldonado boural a poničil bariéry podél tratě. Ještě před tím ale došlo ke strkanicím mezi Fernandem Alonsem a Sergiem Pérezem. Výsledkem bylo, že Alonso dostal od ředitelství závodu pokyn, aby po restartu pustil Péreze před sebe. Restart proběhl asi o 20 minut později. Max Chilton dostal penalizaci za to, že způsobl onu nehodu Pastora Maldonada, ve které byl i Jules Bianchi. Kimi Räikkönen a Sergio Pérez spolu svedli souboj, a oba si museli zkrátit trať přes šikanu. Räikkönen to pak ostře kritizoval a komentoval. Po výjezdu z tunelu došlo ke kolizi mezi Romainem Grosjeanem a Danielem Ricciardem. Grosjean dostal penalizaci v podobě 10 míst dolů na roštu příštího závodu. Na trať opět vyjel safety car, protože na trati bylo spousta nepořádku. Do křížku se dostali Pérez, Räikkönen a Sutil. Pro Péreze to byl konec v závodě. Vyhrál Nico Rosberg. Vítězství bylo o to sladší, že před 30 lety se totéž podařilo jeho otci Kekemu. Na druhém místě skončil Sebastian Vettel a na třetím jeho týmový kolega Mark Webber.

GP Kanady - na okruhu Gillese Villeneuva se jel další závod. Pole position vybojoval Sebastian Vettel. Všechny zaujal Valtteri Bottas, který stál na roštu na třetím místě. Ke kolizi došlo mezi Adrianem Sutilem a Pastorem Maldonadem. Maldonado dostal penalizaci průjezd boxovou uličkou. Giedo van der Garde, který byl o kolo zpět, blokoval za sebou jedoucího Marka Webbera, a dokonce došlo ke kontaktu. Van der Garde za to dostal penalizaci 10 vteřin stop and go. Van der Garde se o něco později dostal do kontaktu i s Nicem Hülkenbergem. Pro oba závod skončil a van der Garde si navíc vysloužil penalizaci v podobě odsunu o 5 míst na roštu příštího závodu. Adrian Sutil dostal penalizaci průjezd boxovou uličkou za ignorování modrých vlajek. Zvítězil Sebastian Vettel před Fernandem Alonsem a Lewisem Hamiltonem. Při odklízení odstaveného vozu Estebana Gutiérreze nešťastnou náhodou zemřel jeden z traťových komisařů. A někteří jedinci označili Estebana za vraha :-O

GP Velké Británie - domácí Lewis Hamilton měl pole position na okruhu Silverstone. Paul di Resta byl diskvalifikován z kvalifikace, protože jeho auto nemělo předepsanou váhu. Musel tak startovat z posledního místa. Byl to závod, kde vybuchovaly pneumatiky. Kvůli nečistotám na trati také musel jednou vyjet safety car. A Pirelli se ocitlo ve středu zájmu, a také kritiky. Kvůli problémům s převodovkou musel ze závodu odstoupit Sebastian Vettel. A to jel na prvním místě. Pro druhé vítězství v sezóně si tak dojel Nico Rosberg. Druhý skončil Mark Webber a třetí Fernando Alonso. Tým Williams jel svou 600. Grand Prix.

GP Německa - další závod se jel na okruhu Nürburgring. Z pole position startoval Lewis Hamilton. Kvůli poruše na převodovce musel ze závodu odstoupit Felipe Massa. V boxech došlo k incidentu mezi Paulem di Restou a Jean-Ericem Vergnem. Tým Force India poté dostal pěněžní pokutu za nebezpečné vypuštění jezdce z boxového stání. Během zatávky v boxech Marka Webbera mu tým špatně upevnil jednu z pneumatik a ta se uvolnila ještě při jeho výjezdu z pit lane. Jeden kameraman byl pneumatikou zasažen. Naštěstí jeho zranění nebylo vážné. To donutilo FIA udělat ohledně bezpečnosti v boxové uličce jisté kroky. Red Bull navíc dostal finanční pokutu. Ve voze Julese Bianchiho selhal motor a auto se poté ocitlo v plamenech. Navíc, když ho traťoví komisaři odstavili mimo tratť, tak se vůz samovolně rozjel zpátky na trať. Vyjet tak musel safety car. U Williamsu byly problémy s pit stopy. Na prvního Vettela dotíraly oba vozy týmu Lotus. Nic tím však nezískaly. Vettel vyhrál před domácím publikem. Druhý skončil Kimi Räikkönen a třetí Romain Grosjean. Bodovali oba piloti McLarenu. 

GP Maďarska - na okruhu Hungaroring celý kolotoč Formule 1 pokračoval. Lewis Hamilton stál na pole position. Romain Grosjean si údajně při předjíždění Felipeho Massy zkrátil trať a dostal za to penalizaci průjezd boxovou uličkou. Penalizaci dostal i Nico Hülkenberg a to z důvodu, že jel v pit lane vyšší rychlostí než je povoleno. Pro vítězství si dojel Lewis Hamilton. Druhý byl Kimi Räikkönen a třetí Sebastian Vettel. O první bod (a na dlouhou dobu také jediný) pro tým Williams se postaral Pastor Maldonado. 

GP Belgie - po letní přestávce se pokračovalo na belgickém okruhu Spa-Francorchamps. Část kvalifikace se odjela na mokré trati, a tak se stalo, že oba vozy Marussia (Jules Bianchi a Max Chilton) a jeden vůz Caterham (Giedo van der Garde) se dostaly do její druhé části. Pole position pak získal Lewis Hamilton. K incidentu došlo mezi Romainem Grosjeanem a Sergiem Pérezem. Grosjean pak vyjel mimo trať. Pérez dostal penalizaci průjezd boxovou uličkou. Kimi Räikkönen měl technické potíže se svým Lotusem. Kvůli problémům s brzdami nakonec musel Räikkönen odstoupit. Zajímavý byl souboj skupinky ve složení Pastor Maldonado, Adrian Sutil, Esteban Gutiérrez a Paul di Resta. Došlo mezi nimi k několika incidentům. Za jeden z nich dostal penalizaci 10 vteřin stop and go Pastor Maldonado. Padaly i další penalizace, a to pro Estebana Gutiérreze (za zkrácení tratě při předjíždění jednoho ze soupeřů) a pro Maxe Chiltona (za ignorování modrých vlajek). Vyhrál Sebastian Vettel, druhý byl Fernando Alonso a třetí Lewis Hamilton. Během závodního víkendu se okruh stal cílem aktivistů z Greenpeace.

GP Itálie - na italském okruhu Monza skončila evropská část letošní sezóny. Pole position získal Sebastian Vettel. Ve druhé polovině pole se po startu odehrálo několik strkanic, a kvůli jedné z nich vypadl i Paul di Resta. Po závodě byl ředitelstvím napomenut za způsobení této kolize. Kimi Räikkönen musel na opravu poničeného předního křídla. Lewis Hamilton jel ke své první zastávce dříve, než se plánovalo, protože utrpěl defekt. Navíc měl poté také problémy s rádiovou komunikací. Boje se odehrávaly zejména o posledních pár bodovaných pozic mezi Jensonem Buttonem, Sergiem Pérezem, Kimi Räikkönenem, Lewisem Hamiltonem, Romainem Grosjeanem a Danielem Ricciardem. Zvítězil Sebastian Vettel a na pódiu ho doplnili Fernando Alonso a Mark Webber. 

GP Singapuru - na řadě byl další závod a to noční v ulicích Singapuru. Z pole position startoval opět Sebastian Vettel. Po startu na něj statečně dotíral Nico Rosberg, poleman měl však nakonec opět navrch. Ve 25. kole opřel Daniel Ricciardo svůj vůz Toro Rosso do bariér. Na trať musel vyjet safety car. Problémy se svým vozem začal mít Romain Grosjean. Byl povolán do boxů na opravu. O několik kol později ovšem zajel do boxů znovu, ale tentokrát už v nich zůstal. Po nárazu do bariéry skončil závod také pro Paula di Restu. V jeho případě ale ředitelství rozhodlo, že safety car není potřeba. Problémy s převodovkou hlásil Mark Webber. V posledním kole se dokonce ocitl jeho vůz v plamenech. Webber tak nebyl schopný závod dokončit. Do boxů ho poté svezl na svém Ferrari Fernando Alonso a bylo z toho pěkné pozdvižení. Traťoví komisaři oba piloty napomenuli a jelikož pro Marka Webbera to bylo již třetí napomenutí v této sezóně, tak to automaticky znamenalo 10 míst dolů na roštu příštího závodu. V závodě vyhrál Sebastian Vettel, Fernando Alonso skončil druhý a na třetím místě dojel Kimi Räikkönen. Během závodu došlo k týmové režii u Marussie. Jules Bianchi dostal zprávu, že je rychlejší a ať tedy předjede svého týmového kolegu. Max Chilton naopak slyšel, že Bianchi je rychlejší a musí ho pustit. 

GP Koreje - pole position na okruhu Yeongam měl opět Sebastian Vettel. Krátce po startu se do hodin dostal Felipe Massa a někteří piloti se za ním zasekli. Jenson Button si poničil přední křídlo. Po kontaktu mezi van der Gardem a Bianchim dostal van der Garde penalizaci průjezd boxovou uličkou. K souboji o 6. místo došlo mezi Fernandem Alonsem a Kimi Räikkönenem. K souboji došlo i mezi Lewisem Hamiltonem a Romainem Grosjeanem. Grosjean se vracel z boxů zpět na trať a Hamilton chtěl využít toho, že jeho soupeř má čerstvě nazuté pneumatiky a snažil se ho přejdet. Francouz se však dokázal ubránit. Na Hamiltona se dotahoval Nico Rosberg. Když už byl těsně za ním, uvolnilo se mu přední křídlo. Jak dřelo o asfalt, tak všude létaly jiskry. Sergio Pérez utrpěl defekt, a jeho pneumatika se doslova rozletěla na kousky. Na trať vyjel safety car. Kimi Räikkönen se poté dokázal dostat na druhé místo před svého kolegu Grosjeana. Adrian Sutil nezvládl jednu ze zatáček a srazil přitom Marka Webbera. Jeho vůz dokonce začal hořet. Zapotřebí byl nejen safety car, ale také hasiči. Sutil dostal penalizaci průjezd boxovou uličkou, ne však za tento incident, ale za to, že v pit lane jel příliš rychle. Vyhrál Sebastian Vettel před piloty Lotusu, když Kimi Räikkönen byl druhý a Romain Grosjean třetí. Čtvrté místo pro tým Sauber vybojoval Nico Hülkenberg. Oba piloti Marussie a oba piloti Caterhamu dostali po závodě napomenutí. Pro Pica a Bianchiho to bylo již třetí napomenutí, takže dostal penalizaci 10 místo dolů na startovním roštu příštího závodu. Tady to ale tak vážnou roli stejně nehrálo :-P

GP Japonska - na okruhu Suzuka se jel další závod. Pole position tentokrát získal Mark Webber. Jules Bianchi se kvalifikoval jako 22. a po všech penalizacích startoval jako 21. :-D Do vedení v závodě se po startu dostal Romain Grosjean. Lewise Hamiltona postihl defekt. Po kolizi museli odstoupit Giedo van der Garde a Jules Bianchi. Charles Pic dostal po sobotní kvalifikaci penalizaci průjezd boxovou uličkou za to, že přejel bílou boxovou čáru. Tuto penalizaci si musel odpykat během prvních pěti kol závodu. V boxech málem došlo ke srážce Nica Rosberga a Sergia Péreze. Nico Rosberg poté obdržel penalizaci průjezd boxovou uličkou. Stejnou penalizaci dostali také Daniel Ricciardo (za vytlačení Adriana Sutila z tratě) a Felipe Massa (za příliš velkou rychlost v boxové uličce). Po zastávkách v boxech se do vedení dostal Mark Webber. Zanedlouho se na druhé místo před Romaina Grosjeana dostal Sebastian Vettel. Webber se po své zastávce dostal na třetí místo a do vedení tak šel Vettel. Webber předjel Grosjeana. Nico Rosberg a Sergio Pérez kolidovali. Pérez utrpěl defekt. Vyhrál Sebastian Vettel, druhý byl Mark Webber a třetí Romain Grosjean. Esteban Gutiérrez získal své první body v F1.

GP Indie -  další závod se jel na okruhu Buddh u hlavního města Nové Dilí. Z pole position startoval Sebastian Vettel. Po startu měl Fernando Alonso poničené přední křídlo, Jenson Button utrpěl defekt. Esteban Gutiérrez dostal penalizaci průjezd boxovou uličkou za ulitý start. Mark Webber hlásil problémy s šestým převodovým stupněm. Odpovědí od týmu bylo, aby vůz odstavil podél tratě. I pro něj samotného byl tento příkaz překvapením. Zvítězil Sebastian Vettel a stal se tak čtyřnásobným mistrem světa. Tým Red Bull získal titul v Poháru konstruktérů. V závodě druhý skončil Nico Rosberg a třetí byl Romain Grosjean. Sergio Pérez zajel pátým místem svůj nejlepší výsledek pro McLaren. Vettel dělal donuty a tým za to dostal pokutu. Kimi Räikkönen slyšel v týmovém rádiu zprávu plnou anglických slov s F na začátku a odpověděl jim stejnou mincí.

GP SAE - následoval závod ve Spojených arabských emirátech. Konkrétně to bylo u města Abu Dhabi na okruhu Yas Marina. Do závodu, který se jezdí za stmívání, startoval z pole position Mark Webber. Po úvodních strkanicích musel odstoupit Kimi Räikkönen. Ten navíc startoval až z konce pole, protože byl diskvalifikován z kvalifikace kvůli tomu, že se mu příliš ohýbala část podlahy. U něj se spekulovalo, jestli, kvůli údajným problémům s týmem, do závodu vůbec nastoupí. Jenson Button měl poničené přední křídlo. Při zastávkách v boxech mechanici Sauberu vypustili Nica Hülkenberga přímo do cesty Sergiu Pérezovi. Nico Hülkenberg dostal penalizaci průjezd boxovou uličkou. Mezi Sutilem a Maldonadem došlo k souboji, kdy se Sutil dostal mimo trať, což mu prý mělo přinést výhodu. Oba byli vyšetřovaní traťovými komisaři, vše se nakonec obešlo bez trestu. Fernando Alonso se při výjezdu z boxů dostal za Jean-Erice Vergneho a pokusil se ho předjet. Při tom se dostal mimo trať. Údajně při tom zažil přetížení až 25G a po závodě byl odvezen do nemocnice na vyšetření. Později se ukázalo, že senzory byly chybné a přetížení nebylo ani 15G. Vyhrál Sebastian Vettel před Markem Webberem a Nicem Rosbergem. K týmové režii tentorkát došlo u týmu Caterham. Charles Pic dostal zprávu, že Giedo van der Garde je rychlejší než on. Dostal také informace, v jaké části okruhu ho má pustit před sebe a jak to má provést. Dostal ale příslib, že jakmile bude rychlejší on, tak mu bude dovoleno totéž.

GP USA - předposlední závod sezóny se jel v americkém státě Texas. Bylo to na okruhu COTA (Circuit of Americas - Okruh Amerik) u Austinu. Pole position měl Sebastian Vettel. Kvůli problémům se zády nestartoval Kimi Räikkönen. Místo něj jel v týmu Lotus jeho krajan Heikki Kovalainen. V prvním volném tréninku několikrát na okruhu vlály červené vlajky, protože nastaly problémy se zdravotnickou helikoptérou. Penalizovaní byli před závodem čtyři piloti: Jenson Button, Esteban Gutiérrez, Charles Pic a Max Chilton. Po startu došlo mezi Pastorem Maldonadem a Adrianem Sutilem ke kontaktu. Sutil havaroval a na trať se vydal safety car. O poslední bod bojovali Jenson Button a Daniel Ricciardo. Ke kolizi došlo mezi Estebanem Gutiérrezem a Jean-Ericem Vergnem. Gutiérrez se dostal do hodin. Po závodě dostal Vergne penalizaci, kdy k jeho výslednému času se přičetlo 20 vteřin (jako náhrada za penalizaci průjezd boxovou uličkou). Zvítězil opět Sebastian Vettel. Druhý byl Romain Grosjean a třetí Mark Webber. Valtteri Bottas vybojoval své první body v F1.

GP Brazílie - poslední závod sezóny 2013 se jel na okruhu Interlagos u města São Paulo. Na pole position stál Sebastian Vettel. Třetí část kvalifikace byla ale o půl hodiny posunuta kvůli dešti. Sergio Pérez v kvalifikaci boural, poté musela být na jeho voze vyměněna převodovka, takže dostal penalizaci 5 míst dolů na startovním roštu. Ze zdravotních důvodů opět nestartoval Kimi Räikkönen a opět místo něj jel v týmu Lotus Heikki Kovalainen. Ze závodu odstoupil Romain Grosjean. Felipe Massa dostal penalizaci průjezd boxovou uličkou za to, že při nájezdu do dalšího kola přejel bílou čáru, která lemuje vjezd do boxů. Mezi Valtteri Bottasem a Lewisem Hamiltonem došlo ke kontaktu. Bottas přišel o levou zadní pneumatiku a musel odstoupit. Hamilton měl defekt. Hamilton poté dostal penalizaci průjezd boxovou uličkou. U boxového stání Red Bullu došlo ke zmatkům, kdy mechanici neměli připravené pneumatiky pro Sebastiana Vettela, protože dříve očekávali Marka Webbera. Při souboji mezi Pastorem Maldonadem a Jean-Ericem Vergnem se Maldonado dostal do hodin. Sebastian Vettel vyhrál i poslední závod sezóny. Bylo to jeho deváté vítězství v řadě, čímž překonal rekord Michaela Schumachera. Druhý byl Mark Webber a třetí Fernando Alonso. Závod chvíli ohrožoval déšť.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář