GP Brazílie 2013 - závod

24. listopad 2013 | 22.16 |

Sezóna 2013 vozů Formule 1 skončila. Poslední závod se odjel na brazilském okruhu Interlagos u města São Paulo. Z první řady do závodu startovali Sebastian Vettel a Nico Rosberg. Ze druhé řady pak startovali Fernando Alonso a Mark Webber. V řadě třetí stáli Lewis Hamilton a Romain Grosjean. Nutno podotknout, že kvalifikace byla ovlivněná deštěm a její třetí část se dokonce odjela o více než půl hodiny později než bylo naplánováno.

Penalizaci 5 míst na startovním roštu dostal Sergio Pérez, protože měnil převodovku. Tu si poškodil během nehody v kvalifikaci. Takže nakonec startoval až z 19. pozice.

Po startu závodu se do vedení procpal Nico Rosberg. Druhý byl Sebastian Vettel, třetí Lewis Hamilton, čtvrtý Fernando Alonso a pátý Mark Webber, který absolvoval svůj poslední závod v F1 ve své kariéře.

Netrvalo však dlouho a na první místo se dostal Sebastian Vettel. Druhý se zatím stále držel Rosberg, na třetí místo se posunul Alonso, který na Rosberga zle dotíral. A na místo čtvrté se dostal Webber.

Ve čtvrtém kole musel odstoupit Romain Grosjean. Z motoru jeho monopostu se totiž začal valit kouř.

Po pár kolech Fernando Alonso přeci jen Nica Rosberga překonal. A ten se poté dál propadal. O něco později ho totiž předjel i Mark Webber a poté i Lewis Hamilton.

Velice dobře měl svůj domácí závod rozjetý Felipe Massa. Ten se pohyboval za dvojicí Mercedesu, tedy Rosbergem a Hamiltonem.

Velice dobře měl závod rozjetý i Mark Webber. Ten se velice rychle dostal na dosah Fernandu Alonsovi. A australskému pilotovi se nakonec podařilo Španěla předjet. Vypadalo to tedy na další double týmu Red Bull.

To už ale pomalu začaly první zastávky v boxech. Vše začal Jean-Eric Vergne.

Po prvních pit stopech si vedení v závodě suverénně udržel Sebastian Vettel. Mark Webber se v boxech zdržel, a tak se propadl na třetí místo za Alonsa. Netrvalo však dlouho a Webber si ztracenou pozici dokázal vybojovat zpět. Red Bull tak opět jel na prvním a druhém místě.

Za nimi to vypadalo na zajímavý souboj o čtvrté místo mezi Hamiltonem a Massou.

Felipe Massa však dostal penalizaci průjezd boxovou uličkou za to, že při nájezdu do jednoho z kol přejel dělící bílou boxovou čáru. Hamilton se tak mohl přestat bát nebezpečí z jeho strany.

Kolem kola číslo 40 začal Jean-Eric Vergne druhé zastávky v boxech.

O sedm kol později došlo ke kontaktu mezi Lewisem Hamiltonem a Valtteri Bottasem. Bottas přišel o zadní levou pneumatiku a musel odstoupit ze závodu. Hamilton utrpěl defekt a musel na výměnu do boxů.

Ke zmatkům také došlo v boxech Red Bullu. Mechanici totiž pravděpodobně nebyli připraveni na příjezd Sebastiana Vettela, očekávali Marka Webbera, a tak jim nějakou chvíli trvalo, než našli ty správné pneumatiky. Navíc Mark Webber již stál a čekal za ním. Do toho všeho se začal očekávat déšť.

Incidentu mezi Hamiltonem a Bottasem se začali věnovat traťoví komisaři, kteří následně udělili penalizaci průjezd boxovou uličkou Lewisi Hamiltonovi.

Penalizaci průjezd boxovou uličkou dostal o něco později i Giedo van der Garde. Ten však za to, že ignoroval modré vlajky.

Mezitím se na čele situaci ustálila, když vedl Sebastian Vettel před Markem Webberem a Fernandem Alonsem. Na čtvrté místo se posunul Jenson Button, pátý byl Nico Rosberg, na kterého neustále dotíral šestý Sergio Pérez.

Charles Pic hlásil problémy se svým vozem Caterham a o něco později odstavil svůj vůz podél trati a závod tak pro něj skončil.

O pozice mezi sebou bojovali Pastor Maldonado a Jean-Eric Vergne. Maldonado byl však příliš optimistický při svém manévru a dostal se do hodin.

Z posledního vítězství v této sezóně se radoval Sebastian Vettel, který tak překonal rekord Michaela Schumachera, když vyhrál devět za sebou jdoucích závodů v jedné sezóně. Na druhém místě skončil Mark Webber a zajistil tak týmu Red Bull double. Třetí byl Fernando Alonso. Ten se na pódium podíval poprvé od zářijového závodu v Singapuru.

Na své nejlepší umístění v sezóně dosáhl Jenson Button, když byl čtvrtý. Pátý nakonec skončil Nico Rosberg, který dokázal odolat útokům Sergia Péreze. Mexičan se tak musel spokojit se šestým místem. Sedmý byl domácí hrdina Felipe Massa, osmý Nico Hülkenberg, devátý Lewis Hamilton a bod za desáté místo vybojoval Daniel Ricciardo.

Nebodovali 11. Paul di Resta, 12. Esteban Gutiérrez, 13. Adrian Sutil, 14. Heikki Kovalainen, který opět startoval místo Kimi Räikkönena, 15. byl Jean-Eric Vergne, 16. Pastor Maldonado, 17. Jules Bianchi, 18. Giedo van der Garde a 19. Max Chilton. Chilton se tak stal jediným pilotem v poli, který dokončil všech 19 závodů v této sezóně.

Nedokončili Charles Pic, Valtteri Bottas a Romain Grosjean.

Titul mistra světa tedy získal Sebastian Vettel, který si nakonec připsal 397 bodů. Druhý skončil Fernando Alonso s 242 body a třetí místo si pódiem z dnešního závodu zajistil Mark Webber, když získal celkem 199 bodů.

V Poháru konstruktérů s přehledem zvítězil tým Red Bull s 596 body. Druhé místo nakonec vybojoval Mercedes, když získal 360 bodů a třetí skončilo Ferrari s 354 body.

Celkové pořadí v šampionátu jak mezi piloty, tak mezi týmy, se tu, doufám, objeví co nejdříve.

Sezóna 2013 tedy skončila. Příštím závodem tak bude první závod v sezóně 2014, což by měl být tradičně závod na australském okruhu Albert Park u Melbourne a mělo by se jet někdy uprostřed března. Kalendář závodů však ještě nebyl oficiálně schválen.

--------------------------------------------------------------------------------------

Musím říct, že závod se mi líbil. Obecně, závody na tomto okruhu mám ráda a většinou se tam toho dost děje. I ten déšť, který byl jednu dobu docela silný, to trochu zamotal. Ale jenom trochu. K žádným závažným změnám v pořadí nedošlo, ani nikdo neměli pneumatiky na ty do přechodných či dokonce mokrých podmínek, takže to zas tak silný déšť asi nebyl :-D

Jsem velmi hrdá na Sergia. Jeho poslední závod v barvách McLarenu. Ano, cítím se nějak dojatá...Ale to teď není podstatné, zpátky k tomu, co chci říct. Checo po penalizaci startoval z 19. místa a skonči 6.! To je prostě skvělé! :-) Chválím i Jensona. Ten startoval ze 14. místa a skončil 4.! Sakra, to nemohl McLaren takhle jezdit celou sezónu? :-/

Je dobře, že Mark Webber při své derniéře v F1 skončil na bedně. Sice, ač jsem nikdy nebyla jeho fanynka, jsem mu ještě to vítězství přála, ale Vettel je prostě Vettel.

Já osobně jsem před závodem hodně věřila Nico Rosbergovi. Start vypadal slibně, ale pak to začalo jít nějak z kopce...Takže to páté místo v cíli je vlastně ještě dobré.

Nevím, co bych měla říct k penalizaci Felipe Massy. Jedni říkají, že to byla blbost, jiní zas, že měl být Felipe opatrnější, kudy jede...Inu, nevím. Mě samotné se tato penalizace zdála trochu zbytečná...

Nico Hülkenberg při svém (pravděpodobně) posledním závodě pro Sauber vybojoval pár cenných bodů.

A jeden bod si připsal i Daniel.

Škoda, že Romain musel kvůli technickým problémům odstoupit tak brzo. A také škoda Valtteriho.

O rekordu Maxe Chiltona jsem již psala výše a myslím, že kromě toho, že letos jako jediný odjel všechny závody, tak se také myslím stal prvním nováčkem, kterému se to povedlo. To vám ale na beton neřeknu, něco v tom smyslu jsem během tréninků (či to bylo již během minulé GP?) říkali na televizní stanici Sky Sports.

No, momentálně mám docela hodně myšlenek, ale ty už se moc nehodí k souhrnu závodu. Ty se spíš hodí k celkovému ohodnocení této sezóny. Ráda bych sem přidala tabulky s celkovým pořadím mezi jezdci i týmy, a pak také pár svých slov k sezóně 2013. Ale už teď mám docela skluz, protože vám dlužím své osobní ohodnocení sezóny MotoGP, což zahrnuje i dvě nižší kategorie Moto2 a Moto3. Také jsem se chtěla vyjádřit k GP2, GP3 a ke Světové sérii renault. No a teď k tomu přibyla F1...