GP USA 2013 - závod

19. listopad 2013 | 15.35 |

O uplynulém víkendu se jel další závod vozů Formule 1. Tentokrát se vše konalo ve Spojených státech amerických, ve státě Texas, na okruhu Cota (Circuit of Americas) u Austinu. Z první řady do závodu startovali piloti Red Bullu, Sebastian Vettel a Mark Webber. Ve druhé řadě stáli Romain Grosjean a Nico Hülkenberg.

Závodu se neúčastnil Kimi Räikkönen, který kvůli problémům se zády podstoupil jejich operaci a do konce sezóny už se na závodní trati neobjeví. Místo něj byl u týmu Lotus angažován jiný Fin, a sice Heikki Kovalainen.

Čtyři piloty postihla penalizace. Jenson Button dostal penalizací 3 míst na startovním roštu za předjíždění pod červenými vlajkami během prvního volného tréninku (červená vlajka byla, protože na okruhu chyběl zdravotnický vrtulník, Button údajně předjížděl Kvyata, který měl svou premiéru). Charles Pic dostal penalizaci 5 míst na roštu za výměnu převodovky a Esteban Gutiérrez dostal penalizaci 10 míst na roštu za blokování Pastora Maldonana během kvalifikace. Navíc ještě dostal penalizaci Max Chilton, a to za blokování Maldonada a Sutila během kvalifikace. Chilton ale dostal penalizaci průjezd boxovou uličkou, kterou si musel odpykat během prvních pěti kol závodu.

Po startu si vedení udržel Sebastian Vettel, na druhé místo se posunul Romain Grosjean a na třetí Lewis Hamilton. Mark Webber se propadl na místo čtvrté. Mezi Pastorem Maldonadem a Adrianem Sutilem došlo ke kontatku, po kterém Sutil havaroval. Na trať musel vyjet safety car. Maldonado měl navíc poničené přední křídlo z předchozího kontaktu s Felipe Massou. Na konci prvního kola zajel ke své zastávce do boxů Esteban Guitérrez, který utrpěl defekt.

Po restartu k žádným změnám v pořadí nedošlo. První místo si s přehledem držel Vettel před Grosjeanem a Hamitonem.

Ve 12. kole se s pomocí DRS dostal Mark Webber na třetí místo před Lewise Hamiltona.

Kolem 20. kola jezdci pomalu začali zajíždět se svým prvním (a v mnoha případech zároveň posledním) zastávkám v boxech.

Po zastávkách v boxech i nadále vedl Vettel před Grosjeanem a Webberem. Mark Webber začal zajíždět rychlá kola a dotahoval se na Romaina Grosjeana. Dostal se až těsně za francouzského rivala, předjet se mu ho však nepodařilo.

Na konci bodované desítky se v závěru závodu odehrál souboj o poslední body. Na desátém místě jel Daniel Ricciardo, ale nakonec nedokázal odolat útokům Jensona Buttona, který zajížděl rychlejší časy a i jeho pneumatiky byly pravděpodobně v lepším stavu.

Mezitím se Fernando Alonso propracoval na páté místo a dostal se tak za Lewise Hamiltona, před něj se však už dostat nedokázal. Naopak na Alonsa se dotáhl Nico Hülkenberg.

V posledním kole závodu došlo ještě ke kontaktu mezi Estebanem Gutiérrezem a Jean-Ericem Vergnem, kteří spolu bojovali o 13. pozici. Tu nakonec vybojoval Vergne, protože Gutiérrez se dostal do hodin. Tento incident se po závodě ještě vyšetřoval a bylo rozhodnuto, že to byla Vergneho chyba a k jeho času se tak přičetlo 20 vteřin (neboli, jako kdyby měl penalizaci průjezd boxovou uličkou).

Gutiérreze to tak posunulo na ono 13. místo a Vergne se propadl na 16. příčku.

Z dalšího vítězství v této sezóně se radoval Sebastian Vettel. Druhé místo nakonec udržel Romain Grosjean a třetí skončil Mark Webber.

Na 4. místě byl klasifikovaný Lewis Hamilton, 5. byl Fernando Alonso, 6. Nico Hülkenberg, 7. Sergio Pérez, 8. Valtteri Bottas (který tak vybojoval své první body v F1), 9. Nico Rosberg a 10. Jenson Button.

Nebodovali 11. Daniel Ricciardo, 12. Felipe Massa, 13. Esteban Gutiérrez, 14. Heikki Kovalainen, 15. Paul di Resta, 16. Jean-Eric Vergne, 17. Pastor Maldonado, 18. Jules Bianchi, 19. Giedo van der Garde, 20. Charles Pic a 21. Max Chilton.

Jediným pilotem, který závod nedokončil, byl Adrian Sutil.

V šampionátu jezdců samozřejmě vede Sebastian Vettel a v Poháru konstruktérů Red Bull.

Další závod, poslední v této sezóně, se jede již tuto neděli, tedy 24. listopadu a to na brazilském okruhu Interlagos u města São Paulo.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Romain opět předvedl další dobrý závod :-) Chválím. A Nico Hülkenberg opět zajel dobrý závod. Jestli ten kluk nesežene nějaký slušný místo na příští sezónu, tak je tu opravdu něco špatně...Bohužel Esteban po té penalizaci moc šancí na dobrý výsledek neměl :-( A to jsem měla takovou radost, když se kvalifikoval na 10. místě! Jenže po penalizaci byl 20. :-/

Absolutně největší radost mi tentokrát udělal Valtteri! Konečně bodoval! Já věděla, že to letos přijde :-) Doufám, že Williams bude mít příští rok lepší auto, aby Valtteri všem předvedl, co v něm opravdu je :-)

Potěšil mě i Sergio. Sedmé místo je dobré :-) Pro něj je teď každý bod dobrý, když se neví, co s ním bude....

Věřila jsem, že Heikki vybojuje nějaký ten bod, ale potýkal se s problémy s vozem a snad i s KERS. Tak snad se zadaří v Brazílii :-)