Salom: Byla to nejlepší sezóna mého života

16. listopad 2013 | 15.08 |
› 

Španělský závodník Luis Salom zažil svou nejlepší sezónu v kariéře. Celou sezónu bojoval v kategorii Moto3 o titul mistra světa, o který přišel až v posledním závodě ve Valencii. Přesto však zklamaný být nemusí, ze 17 závodů byl ve 14 případech na stupních vítězů a z toho 7 závodů vyhrál. Pro příští rok přestupuje do vyšší kategorie Moto2, kde bude jezdit pro tým Pons a jeho týmovým kolegou bude další nováček v této kubatuře, a sice Maverick Viňales, letošní mistr světa Moto3.

luis_salom_1

Minulou neděli skončila skvělá sezóna – tvoje poslední v nejnižší kategorii. Jak bys zhodnotil tento rok s týmem Red Bull KTM Ajo?
Byl to velmi příjemný, speciální rok. Chtěl bych poděkovat svému týmu, protože to byl nejlepší rok mého života, hodně jsem se naučil. Tým mi dal vše a já jim to vrátil. Je škoda, že jsme sezónu zakončili dvěma nulami, ale vyhráli jsme více závodů než kdokoliv jiný – sedm – a to je pro mě velmi důležité. Byl to skvělý rok, takže bych rád poděkoval všem, kteří mě podporovali a všem lidem, kteří stáli po mém boku.

Jakou roli hrál letos v šampionátu tým?
Oni byli tím klíčem. Věděl jsem, že to bude těžký rok, protože všichni pojedeme se stejným materiálem, a také Alex Rins a Maverick Viňales jsou v dobrých týmech. Red Bull KTM Ajo mi dal všechno. Hodně jsem se naučil, nikdy na to nezapomenu. Takové to bylo celou sezónu, ale rád bych vyzdvihl práci, kterou udělali po Japonsku – to bylo úžasné. Letos jsem si všechno užíval, dlužím jim to; jsou pro mě velmi speciální. Chtěl jsem poslední dobrý závod věnovat jim, ale nebyl dobrý.

Co se ti odehrávalo v hlavě od začátku předsezónních testů v Almerii s novým týmem?
Pravda je taková, že si vždy budu pamatovat závod v Kataru. Nevím proč, ale prostě to pro mě byl skvělý začátek, bylo to pro mě velmi speciální a příjemné. Získal jsem pole position a první vítězství v sezóně. Nemohl jsem začít lépe a byl to začátek skvělého roku.

Byl první závod sezóny tvým nejlepším závodem v celé sezóně?
Pravděpodobně ano, ještě se závodem v Katalánsku. To bylo také speciální, protože jsem získal další double – pole position a vítězství – a to na domácí půdě, před mými fanoušky a před tribunami plnými španělských fanoušků. Byl to téměř perfektní víkend.

Na druhou stranu, poslední dva závody v sezóně pro tebe asi byly ty nejhorší...
Ano, je jasné, že Japonsko a Valencie byly nejhorší závody této sezóny, ale myslím, že nejhorší bylo Japonsko. Bylo to těsné, protože jsme vedli většinu sezóny, od Katalánska dál a vyhráli jsme více závodů než všichni ostatní. I přesto, že jsem měl zlomenou patu, mým nejhorším výsledkem bylo páté místo a předtím dvě čtvrtá místa. Japonsko a Valencie ukončili naděje na šampionát.

Co sis pomyslel, vzhledem k pokračování sezóny, když jsi utrpěl pád v Indianapolis?
Bezpochyby to byla nejnáročnější situace, se kterou jsem se musel potýkat.

Nejprve pád v Indianapolis, poté jsme alespoň zachránili páté místo a získali dvě za sebou jdoucí vítězství, ale po pádu v tréninku v Misanu se to zhoršilo. Zbytek sezóny pak byl velmi dobrý.

Kromě vítězství, je tu nějaký předjížděcí manévr, historka nebo oslava, kterou si budeš navždy pamatovat?
Ano, předjížděcí manévr v Silverstone. Stále nevím, jak jsem to udělal. Během jedné zatáčky jsem se dostal ze čtvrtého místa na první. Bylo to úžasné, myslím si, že je to nejlepší manévr, jaký jsem kdy předvedl.

Jedna ze tvých silných stránek v letošním roce, která znamenala rozdíl, byla tvá závěrečná kola. Byl jsi přesvědčený, že vždy získáš vítězství?
Ne, o tom nepřemýšlíte. Když ten čas přijde, tak se soustředíte na svou práci, koncentrujete se a dáte tomu všechno. A potom vidíte konečný výsledek.

Kdo ti na trati nejvíce ztěžoval život?
Byla to skvělá sezóna, nejvíce konkurenceschopná, jakou jsem za svůj život viděl. Jak Alex Rins, tak Maverick Viňales měli skvělou sezónu. Zasloužili si titul stejně jako já. Vlastně bych chtěl také Alexovi a Maverickovi poděkovat, protože jsem jako závodník vyrostl. Nicméně, oni nebyli jediní, kteří mi to na trati ztěžovali. Alex Márquez, Jonas Folger, Miguel Oliveira a další piloti během roku tam byli také.

A co motocykl KTM Moto3, který vyhrál v letošním roce úplně všechny závody?
Motocykl vždycky fungoval velmi dobře a nikdy jsme s ním neměli problémy. Věřím, že ten motocykl má pouze silné stránky. Kdybych měl vyzdvihnout jedinou věc, tak by to byl motor KTM – je velmi rychlý. To je pravděpodobně ten důvod, který dělal největší rozdíl.

Příští sezónu budeš čelit nové výzvě, když přestupuješ do Moto2. Co ti bude oproti nejnižší kubatuře chybět?
Jak kubatura 125cc, tak Moto3 jsou dvě kategorie, které vás hodně naučí. Příští rok pro mě bude kompletně nový, nový tým, nový motocykl, nová kategorie. Nikdy jsem si motocykl Moto2 nevyzkoušel, dokonce jsem zatím na žádném neseděl!

A co budeš dělat teď?
Nejprve je tu několik týdnů testování a příprav na novou sezónu. Potom budu mít několik týdnů k odpočinku a uvolnění, abych se vrátil ještě silnější. Jsem si jistý, že všechno pro nás bude dobré.

Zdroj: Ajo.fi
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře