Sissis: Byly to dva skvělé roky mého života

15. listopad 2013 | 19.13 |
›

Arthur Sissis má za sebou druhou sezónu v Moto3 pro tým Red Bull KTM Ajo. A byla to zároveň jeho (zatím) poslední sezóna pro tento tým. Celkově letos získal 59 bodů a umístil se na 15. místě. Příští rok uvidíme mladého Australana jezdit za tým Mahindra.
arthur_sissis_2

Zakončil jsi sezónu na 15. místě s 59 body, když tvým nejlepším výsledkem bylo 6. místo v Indianapolis. Jak by jsi svou sezónu 2013 popsal?
Sezóna 2013 pro mě nebyla moc dobrá. Je obtížné to shrnout a vysvětlit, protože v tom bylo od každého trochu. Měl jsem pár dobrý závodů, ale také spoustu těch, kde jsme očekávali mnohem více. Jako celkové zhodnocení bych řekl, že bych testem prošel, ale dal bych si pouze známku 5 z 10.

Vypadá to, jako by sezóna nebyla taková, jakou jsi očekával. Proč tomu tak bylo?
Abych řekl pravdu, tak nevím. Myslím si, že každý závod byl zvláštní zkušeností. Nebyl tu žádný trend, který by se opakoval závod po závodě. V některých závodech jsme neměli nejlepší nastavení, měl jsem pády a nebo do mě narazil někdo ze soupeřů...na začátku sezóny nám trvalo dlouho, než jsem přizpůsobil svůj jízdní styl novému motocyklu. Je to zvláštní, protože letošní okolnosti byly naprosto jiné v porovnání s loňským rokem. Letos jsme byli v závodech horší než v trénincích.

Takže si myslíš, že to byly závody, které byly příčinou neúspěchu?
Mohlo by to tak být, naprosto opačné od loňského roku. Během mého prvního roku jsem byl lepší v závodě než v trénincích. Letos je to úplně naopak, v každém závodě jsem byl pomalejší. Abych to specifikoval, kde jsem letos selhal nejvíce, to byly první kola závodů, kde jsem s novými pneumatikami na to nebyl schopný tlačit a ubrat vteřinu na čase, který jsme potřebovali. Jak kola přibývala, jel jsem ve stejném tempu jako piloti na čele - ale to už jsem byl příliš daleko na to, aby je dostihl.

Který ze 17 závodů byl pro tebe nejlepší?
Bezpochyby Indianapolis. Poprvé ve své kariéře jsem v mistrovství světa vedl závod a to dvě kola - jediné, co mě mrzí, je, že to nebylo dvacet kol (smích). Myslím, že to byl můj nejlepší závod v sezóně, byl jsem velmi šťastný a byl to dobrý způsob, jak začít druhou polovinu sezóny.

A který závod byl nejhorší?
Pravděpodobně Mugello nebo Valencie, protože během celého víkendu jsem se necítil pohodlně. To byly dva okruhy, které mě potrápily nejvíce.
Co si myslíš o letošním šampionátu Moto3? Byla to nejvíce konkurenceschopná sezóna, ve které jsi závodil?
Ano, byl to můj druhý rok v šampionátu Moto3 a úroveň byla opravdu vysoko. Loni to byla moje první sezóna a byla to nová kategorie a všechno bylo nové pro všechny...Pomohlo mi to učit se. Letos jeli všichni mnohem rychleji na každém okruhu - zejména pak skupina na čele.

Cítil jsi více tlaku než v loňském roce?
Nováčkovská sezóna je vždy velmi obtížná, protože se musíte naučit všechny okruhy, zejména když jste v továrním týmu, v nejlepším možném týmu.

V mém druhém roce tu bylo o něco více tlaku, protože už nic pro mě nebylo nové. Doufal jsem, že se mi povede lépe, protože už jsem znal okruhy a měl jeden rok za sebou, ale jiní také měli roční zkušenosti a také udělali krok kupředu. To je důvod, proč to bylo těžké.

Myslíš, že piloti na čele pole byli na jiné úrovni než zbytek ?
Ano. Luis (Salom), Maverick (Viňales) a Alex (Rins) byli oproti zbytku pole o krok napřed. Márquez v závěru sezóny také doplnil tuhle skupinu. Byli velmi rychlí.

Ukončil jsi své působení u týmu Red Bull KTM Ajo. Co tahle doba, strávená u týmu, pro tebe znamenala?
Byly to dva skvělé roky mého života. Přišel jsem v roce 2012 z Rookies Cupu přímo do továrního týmu KTM po bok světového šampióna, Sandra (Corteseho), od kterého jsem se hodně naučil. To samé bylo letos s Luisem a dalšími kolegy, se kterými jsem sdílel garáž. Red Bull KTM Ajo je jako rodina. Bude to velký krok v mé kariéře, protože tři roky v Rookies Cupu a poté tyhle dva pro mě byly hodně podobné.

Jaké si myslíš, že je tajemství týmu?
Nevím, jestli je odlišný od ostatních, protože jsem v žádném jiném týmu nebyl, ale vím, že je to skupina lidí, která je pro mě velmi důležitá. Jsou velice milí, starají se o své závodníky a je mezi všemi velmi blízký vztah.

Tohle je první rok, kdy jsi bydlel ve městě Tarragona ve Španělsku. Jaká to byla zkušenost?
Bydlet v Katalánsku byla opravdu pěkná zkušenost. Cítil jsem se tam velmi dobře. Počasí je většinou hezké, lidé jsou milí, před domem máte pláž a máte blízko i hory a můžete tak trénovat na horských kolech. Je to skvělé pro odpočinek. Jsem šťastný, protože příští rok tu budu bydlet zase.

Nyní je asi čas vrátit se do Austrálie, že?
Opravdu chci jet domů. Byl jsem pryč asi 10 měsíců, myslím, že od ledna jsem nebyl doma. Momentálně mám před sebou několik týdnů testů, ale jakmile budu moct, tak do Austrálie alespoň na chvíli pojedu.

Zdroj: Ajo.fi