GP Valencie 2013

10. listopad 2013 | 18.55 |
›

Poslední závod MotoGP v této sezóně se jako tradičně odehrál ve Španělsku, na valencijském okruhu Ricardo Tormo. Bylo to závod, ve kterém se rozhodovalo o titulu mistra světa mezi Jorge Lorenzem a Marcem Márquezem. A byl to právě Márquez, kdo se postavil na pole position. Jorge Lorenzo stál hned vedle něj. V první řadě je ještě doplnil Dani Pedrosa. Ve druhé řadě pak stáli Valentino Rossi, Cal Crutchlow a Bradley Smith a do řady třetí se postavili Álvaro Bautista, Stefan Bradl a Andrea Dovizioso. Luca Scassa, který opět startoval místo zraněného Karla Abrahama, startoval z 22. místa, Lukáš Pešek byl na roštu 25.

Na čele se po startu objevil Dani Pedrosa, ovšem Jorge Lorenzo ho v zápětí předjel. Takhle si v úvodních několika kolech vyměnili pozice několikrát. Za nimi se držel Marc Márquez.

Vypadalo to na zajímavý souboj mezi Lorenzem, Pedrosou, Márquezem, Rossim a Bautistou, pole se však po několika kolech roztrhalo.

V 9. kole sice došlo k menšímu kontaktu mezi Lorenzem a Pedrosou, když druhý jmenovaný lehce vyjel mimo trať a ztratil pár pozic. Do čela se dostal Márquez, ale jenom na okamžik. Poté tempo závodu udával Jorge Lorenzo a svým soupeřům pomalu ujížděl.

Dani Pedrosa se propracoval zpět na pódiové umístění a ve 26. kole se posunul na 2. místo před svého týmového kolegu Márqueze. Tomu i prozatimní 3. místo postačovalo k zisku mistrovského titulu, takže nebylo třeba riskovat a někam se hnát.

Jorge Lorenzo udělal pro zisk titulu vše, co mohl, zvítězil v tomto závodě. Na druhém místě skončil Dani Pedrosa a třetí dojel Marc Márquez. To znamenalo, že Márquez se ve své první sezóně v MotoGP stál historicky nejmladším mistrem světa!

Na 4. místě v závodě opět skončil Valentino Rossi, 5. byl Álvaro Bautista, 6. Stefan Bradl, 7. Bradley Smith, 8. Nicky Hayden, 9. Andrea Dovizioso, 10. Michele Pirro, který jel na třetí tovární Ducati. Na 11. místě byl Aleix Espargaró, který byl zároveň nejlepším pilotem na motocyklu CRT, 12. byl Héctor Barberá, 13. Claudio Corti, 14. Danilo Petrucci a bod za 15. místo bral Colin Edwards.

Nebodovali 16. Hiroshi Aoyama, 17. Michael Laverty, 18. Luca Scassa, 19. Bryan Staring a 20. byl rakouský pilot Martin Bauer, který jel s motocyklem S&B Suter týmu Remus Racing Team na divokou kartu.

Nedokončili Andrea Iannone (pád), Randy de Puniet (technické problémy), Cal Crutchlow (pád), Yonny Hernández (technické problémy), Damian Cudlin (pád) a Lukáš Pešek (pád).

Marc Márquez získal v celkovém hodnocení nakonec 334 bodů, druhý Jorge Lorenzo získal bodů 330. Na třetím místě skončil Dani Pedrosa s 300 body.

Z českých závodníků, potažmo závodníků jedoucích v českých týmech (viz Scassa v týmu Cardion), se podařilo bodovat pouze Karlu Abrahamovi, který získal 5 bodů.

--------------------------------------------------------------------

Jsem ráda, že Jorge vyhrál aspoň ten závod. Marcu Márquezovi nefandím, z jeho titulu moc nadšená nejsem, ale na druhou stranu bychom ho měli respektovat a učitě si zaslouží uznání.

Přeci jen, byla to jeho první sezóna v MotoGP. Možná se mi budete smát, ale mě Márquez připomíná Sebastiana Vettela. Nevím jak či proč, ale prostě svým způsobem mi ho nějak připomíná...

Vale skončil zase 4., to je letos aspoň popáté...až budu dělat shrnutí sezóny, tak se na to určitě podívám. Álvaro, Stefan i Bradley opět slušně :-) Aleix potvrdil svůj CRT titul, když byl z pilotů na těchto motocyklech opět nejlepší.

Teď koukám, že ani jeden z pilotů týmu Pramac Ducati nedokončil. Iannone měl pád a Hernández zajel do boxů..Pro tento tým to taky byla sezóna...Ano, už zase narážím na Bena :-( :-/

No a Lukáš Pešek podle všeho upadl hned ve 3. či 4. kole. To nám TV radši ani neukázala...

Jorge Lorenzo měl být za onen kontakt, kvůli čemuž vyjel Dani Pedrosa mimo trať, vyšetřován po závodě. Úplně jsem na to zapomněla...a teď na Twitteru vidím, že za to pravděpodobně dostal od ředitelství závodu napomenutí...Čekala jsem trestné body...I když teď už by asi byly zbytečné, když se trestné body teď na konci sezóny vynulují a příští rok se pojede znova od nuly (pokud teda tohle pravidlo o trestných bodech bude platit i příští rok, jako že asi jo).

Moc ráda bych sem co nejdříve přidala tabulky s celkovým pořadím v šampionátu i své osobní shrnutí celé sezóny. Tak doufám, že to nějak zvládnu :-)