GP Valencie 2013

10. listopad 2013 | 17.44 |
›

Poslední závod Moto3 se odehrál ve španělské Valencii na okruhu Ricardo Tormo. Závěr sezóny nám sliboval dramatickou podívanou, protože o titul mistra světa bojovali hned tři závodníci: Luis Salom, Maverick Viňales a Alex Rins. Ti se také postavili do první řady na startovním roštu, když pole position vybojoval Alex Rins, druhý byl Luis Salom a třetí Maverick Viňales. Ve druhé řadě stáli Jonas Folger, Jack Miller a Niccoló Antonelli. Český pilot Jakub Kornfeil startoval do závodu z 20. pozice.

Po startu netrvalo dlouho a na čele se utvořila pětičlenná skupinka ve složení Salom, Viňales, Rins, Jonas Folger a Jack Miller. O vedení se však přetahovali pouze první tři jmenovaní. Počítání ohledně šampionátu bylo jednoduché. Kdo z nich vyhraje, získá titul.

Za touto skupinou se drželi Alex Márquez, Efrén Vázquez a skvělý závod předváděla Ana Carrascová, která se pomalu propracovávala do nejlepší desítky. Jakub Korfneil se pohyboval na konci druhé desítky.

Ve 14. kole z bojů vypadl Luis Salom, který upadl. Na motocykl sice nasedl, ale jeho naděje na světový titul se již jevily nereálně. Na čele tak zůstala čtveřice Viňales, Rins, Folger a Miller. Viňales s Rinsem předvedli opravdu velmi strhující souboj, kdy to chvílemi až dokonce vypadalo, že mezi nimi dojde ke kontaktu. Do boje se také snažil promluvit za nimi jedoucí Jonas Folger. Naopak Jack Miller opět nebyl schopný dotáhnout do konce boj o své první stupně vítězů, protože v 18. kole upadl.

Na čele celého pole tedy zbyli pouze tři piloti. Maverick Viňales a Alex Rins, kteří bojovali o titul mistra světa, a Jonas Folger, který ucítil svou šanci a chtěl se do bojů o vítězství zapojit také.

V závěru závodu si Viňales s Rinsem několikrát vyměnili pozice, aby to byl nakonec Maverick Viňales, kdo se radoval z vítězství v závodě a tím pádem slavil i titul mistra světa! Na cílové rovince ještě dokázal Jonas Folger předjet Alexe Rinse a skončil tak druhý.

Na 4. místě skončil Rinsův týmový kolega Alex Márquez, 5. byl Efrén Vázquez, 6. Alexis Masbou, který se sice kvalifikoval na startu do 3. řady, nakonec však startoval z boxové uličky. Na 7. místě závod dokončil bratranec čerstvého mistra světa Isaac Viňales a pro fantastické 8. místo si dojela Ana Carrascová, týmová kolegyně Mavericka Viňalese. TOP 10 pak ještě doplnili Philipp Oettl a Miguel Oliveira.

Bodovali ještě 11. Romano Fenati, 12. Brad Binder, 13. Zulfahmi Khairuddin, 14. Luis Salom a 15. Matteo Ferrari.

Český pilot Jakub Kornfeil skončil na 16. místě.

Vítězství v šampionátu tedy získal Maverick Viňales, který nakonec získal 323 bodů. Druhý skončil Alex Rins s 311 body a třetí Luis Salom má na svém kontě 302 bodů.

Jakub Kornfeil skončil se 68 body na celkovém 11. místě.

----------------------------------------------------------------------------------------------

A stejně jsem na Luise hrdá! Předvedl nejlepší sezónu ve svém životě a jsem šťastná, že fandím zrovna takovémuto závodníkovi :-) Když spadl, tak mi ho bylo neskutečně líto, na druhou stranu ale musím říct, že už před závodem jsem byla docela nervózní, což většinou znamená, že někomu, komu fandím, se závod příliš nevyvede.

No tentokrát to byli skoro všichni :-/

Když tedy vypadl Luis, tak se mé oči, s ohledem na titul, upnuly na Mavericka Viňalese. Když už jsem si totiž měla vybrat mezi dvojicí Viňales - Rins, tak rozhodně Viňales. Já nevím no, ale Rins mi prostě nesedí. Tak jsem byla nakonec ráda, že to Viňalesovi vyšlo.

Stejně ale bude zvláštní sledovat Luise a Mavericka v jednom týmu příští rok. Oni totiž oba pojedou v Moto2 v týmu Pons. Nějak si je stále jako týmové kolegy moc představit neumím...

K tomuto závodu ale ještě...Zulfahmi na závěr bodoval, takže aspoň že tak. Arthur skončil bohužel 18. To není moc dobrá rozlučka s týmem Ajo, ale co se dá dělat. Mimochodem, Arthur mi bude v týmu Akiho Aja strašně chybět :-( No a Niklas Ajo. Ten se držel parádně, jel v TOP 10 a já ho chválila...a pak přišel nepěkný highsider :-( Škoda.

U Kuby taky škoda. Jedno místo za bodovanými pozicemi.

Další, koho je škoda, tak to je určitě Jack Miller. Opět byl blízko boje o jeho první pódium a opět to nevyšlo. Pro příští rok to ale pro mě bude černý kůň šampionátu, když pojede pro nejlepší tým v poli :-)

To by tak asi bylo všechno k tomuto závodu. Samozřejmě, tabulky s celkovým pořadím sem přidám, jen nevím kdy, mám toho teď trochu moc. A ráda bych sem dala i svoje shodnocení celé sezóny, tak mi držte palce, ať se mi to podaří tak, jak chci :-)