GP Abu Dhabi 2013 - závod

5. listopad 2013 | 16.51 |

V Abu Dhabi na okruhu Yas Marina ve Spojených arabských emirátech se jel další závod Formule 1. Závod se, jako již tradičně, konal za stmívání. Tedy při startu byl ještě jasný den, ale během závodu zapadalo sluníčko. Z první řady do závodu startovali Mark Webber a Sebastian Vettel. Ve druhé řadě stáli Nico Rosberg a Lewis Hamilton. Na pátém místě se kvalifikoval Kimi Räikkönen, ale byl diskvalifikován, protože se mu příliš ohýbala část podlahy. Musel tak startovat z posledního místa. Jules Bianchi dostal penalizaci za výměnu převodovky a tak místo z 20. místa startoval z místa 21.

Sebastian Vettel se po startu bez problémů dostal na první místo. Dobře odstartoval i Romain Grosjean. Na konci pole došlo ke strkanicím a doplatil na ně Kimi Räikkönen, který musel odstoupit.

Po úvodních kolizích měl poničený svůj vůz i Jenson Button, musel zajet do boxů na výměnu předního křídla a tým mu tak musel pozměnit strategii.

Piloti, kteří startovali na měkkých pneumatikách zajížděli záhy do boxů, aby přezuli na pneumatiky střední specifikace. Naopak piloti na středně tvrdých pneumatikách se snažili vydržet na trati co nejdéle.

Na čele si mezitím Sebastian Vettel vybudovával čím dál tím větší náskok a jel si pro další vítězství ve své kariéře. Druhý se držel Nico Rosberg, ale nakonec ho předjel Mark Webber a držel tak vozy Red Bull na prvním a druhém místě.

Lewis Hamilton se nějakou dobu zdržel za Estebanem Gutiérrezem, který jel odlišnou strategii. Podobná věc se stala i Grosjeanovi, který se dlouho nemohl dostat před Adriana Sutila.

Se Sutilem se do boje o něco později dostali i Hamilton a Massa. Po několika pokusech o předjetí nakonec Sutil neodolal ani jednomu z nich.

Při dalších zastávkách v boxech došlo k horké chvilce, kdy mechanici Sauberu vypustili Nica Hülkenberga do cesty Sergia Péreze. Nico Hülkenberg za tohle nebezpečné vypuštění dostal penalizaci v podobě průjezdu boxovou uličkou.

Při souboji Sutila s Pastorem Maldonadem se Adrian Sutil dostal mimo trať, což mělo přinést německému jezdci výhodu a incidentem se zabývali traťoví komisaři. Nakonec však tento incident zůstal bez trestu.

Za sebe se dostali Fernando Alonso a Felipe Massa. První jel na svou druhou zastávku Massa, až poté Alonso, který se před svého týmového kolegu dostal. Alonso se ale při výjezdu z boxů dostal za Jean-Erica Vergneho a snažil se ho předjet, ale dostal se mimo trať. Údajně při tom zažil přetížení větší než 25G, ale nakonec se ukázalo, že senzory byly chybné a přetížení nedosáhlo ani 15G. Přesto byl po závodě převezen do nemocnice na kontrolu. Jeho vyjetí mimo trať po závodě řešili traťoví komisaři, ale ani tady k žádnému trestu nakonec nedošlo.

Fernando Alonso byl ale celkem při chuti a postupem času se dostal až na páté místo.

Z vítězství v závodě se radoval Sebastian Vettel, který tak vyrovnal rekord Michaela Schumachera sedm vítězství v jedné sezóně.

Na druhém místě skončil jeho týmový kolega Mark Webber a třetí byl Nico Rosberg s Mercedesem.

Na čtvrtém místě byl Romain Grosjean, pátý skončil Fernando Alonso, šestý Paul di Resta, sedmý Lewis Hamilton, osmý Felipe Massa, devátý Sergio Pérez a desátý Adrian Sutil.

Nebodovali 11. Pastor Maldonado, 12. Jenson Button, 13. Esteban Gutiérrez, 14. Nico Hülkenberg, 15. Valtteri Bottas, 16. Daniel Ricciardo, 17. Jean-Eric Verge, 18. Giedo van der Garde, 19. Charles Pic, 20. Jules Bianchi a 21. Max Chilton. Jediným pilotem, který závod nedokončil, byl Kimi Räikkönen.

Sebastian Vettel má nyní v šampionátu 347 bodů. Druhý je Fernando Alonso s 217 body a na třetím místě se udržel Kimi Räikkönen se 183 body. Mezi týmy samozřejmě vede Red Bull s 513 body před Mercedesem (334 b.) a Ferrari (323 b.).

Další závod se jede 17. listopadu v USA, konkrétně v Texasu, na okruhu COTA (Circuit of the Americas) v Austinu.
------------------------------------------------------------------------------------------------

Nico byl opět na pódiu, Marka Webbera opustila (relativně) smůla a také se podíval na stupně vítězů. Další dobrý výsledek Romaina Grosjeana a bez povšimnutí bychom ani neměli nechat šesté místo Paula di Resty.

Já chválím Sergia za 9. místo. Bála jsem se, že zase bude 11., nakonec jel na 10. místě těsně za Sutilem a ne a ne ho předjet. V posledním kole se to povedlo :-) Naopak Jenson zas měl smůlu a doplatil na kolize po startu.

Saubery bohužel tentokrát také nic moc. Nico by možná bojoval o body, jenže přišla ta penalizace...

Kimi. Ten prostě, podle mého, doplatil na to, že startoval zezadu. U těch Marussií a Caterhamů je to vždycky zejména na startu těsný, tak se není čemu divit, no. Kimi se prostě dostal to kontaktu s Giedem.

Caterham. To mi připomíná...U tohoto týmu došlo během závodu k týmové režii. Charles dostal hlášení, že Giedo je rychlejší než on a dostal přesné instrukce kdy a kde ho má pustit před sebe. Bylo mu ale slíbeno, že pokud potom pojede Charles rychleji, tak bude Giedovi hlášeno totéž...To já jen tak, abyste viděli, že i na konci pole se může taktizovat ;-)