GP Austrálie 2013

20. říjen 2013 | 20.56 |
›

Na australském okruhu Phillip Island se jel další závod MotoGP. Z první řady startovali Jorge Lorenzo, Marc Márquez a Valentino Rossi. Ve druhé řadě stáli Álvaro Bautista, Dani Pedrosa a Cal Crutchlow. V řadě třetí potom stáli Bradley Smith, Nicky Hayden a Andrea Dovizioso. Lukáš Pešek byl na roštu 22. Místo zraněného Karla Abrahama jel opět Luca Scassa, který stál na roštu na 20. místě.

Do závodu nestartoval Stefan Bradl, který si při pádu v minulém závodě v Malajsii zlomil kotník. Sice si vyzkoušel první páteční trénink, ale poté bylo rozhodnuto, že zbytek víkendu německý závodník vynechá.

Již před samotným závodem bylo také rozhodnuto, že závod se pojede tzv. "flag to flag". To znamenalo, že se pojede na jednom motocyklu a po určité době se zajede do boxů na výměnu pro druhý motocykl. Původně se měl závod jet na 27 kol. Nejprve byl zkrácen na 26 kol, ale nakonec bylo rozhodnuto, že se pojede jenom 19 kol s tím, že výměna motocyklu musí přijít nejpozději v 10. kole. Důvodem pro tohle rozhodnutí byly problémy s pneumatikami a strach, že by pneumatiky nevydržely celou délku závodu a mohlo by to ohrozit zdraví jezdců.

Do čela šel po startu Jorge Lorenzo. Za ním se seřadili Márquez, Pedrosa a Rossi. A dobrý start předvedl Bradley Smith, který jel hned za nimi.

Pořadí zůstávalo téměř neměnné až do již zmíněných zastávek v boxech. Jako první se do boxů vydal Dani Pedrosa. Za ním následovali další a další piloti. Jako poslední jel do boxů Marc Márquez. Když se vracel zpět na dráhu, okamžitě zamířil do závodní stopy a málem kolidoval s Jorge Lorenzem, který vedl.

Po zastávkách v boxech tak vedl Jorge Lorenzo, druhý jel Dani Pedrosa a třetí Marc Márquez. Za nimi jela skupinka Álvaro Bautista, Valentino Rossi a Cal Crutchlow. Ovšem Dani Pedrosa dostal od vedení závodu příkaz, aby se posunul o jednu pozici zpět, protože překročil rychlost v nájezdu do boxové uličky. Musel tak své místo přenechat Marcu Márquezovi.

Márquez se však z druhé pozice neradoval dlouho. Byla mu totiž udělena černá vlajka, tedy byl diskvalifikován. Důvodem diskvalifikace bylo, že Márquez jel do boxů až v kole číslo 11. To samé se později přihodilo i Bryanu Staringovi. V případě Márqueze to však znamenalo, že případná korunovace mistra světa se odkládá. A vrcholní představitelé Hondy se mohli rozčilovat jak chtěli.

Na čele jel stále Jorge Lorenzo, druhý byl Dani Pedrosa a skupina za nimi rázem bojovala o třetí místo.

Z vítězství v závodě se radoval Jorge Lorenzo před Dani Pedrosou a třetí místo nakonec vybojoval Valentino Rossi.

Dále bodovali 4. Cal Crutchlow, 5. Álvaro Bautista, 6. Bradley Smith, 7. Nicky Hayden, 8. Andrea Iannone, 9. Andrea Dovizioso, 10. Randy de Puniet (nejlepší CRT), 11. Aleix Espargaró, 12. Colin Edwards, 13. Yonny Hernández, 14. Héctor Barberá a 15. Danilo Petrucci.

Bez bodů zůstali 16. Luca Scassa, 17. Claudio Corti, 18. Michael Laverty, 19. Lukáš Pešek, 20.

Hiroshi Aoyama a 21. Damian Cudlin.

Diskvalifikováni byli Marc Márquez a Bryan Staring.

Tím, že Lorenzo získal plný počet bodů a Márquez nebodoval, se nám zamotává i šampionát. Márquez stále vede, když má 298 bodů. Ale Lorenzo je druhý s 280 body a na třetím místě je Pedrosa, který má 264 bodů.

Aleix Espargaró se již stal mistrem světa v kategorii CRT!

Další závod se jede hned příští neděli a to na japonském okruhu Motegi.

----------------------------------------------------------------------------

Sice jsem byla trošku proti těm boxům a tak, ale na druhou stranu šlo o bezpečí jezdců a aspoň to bylo trochu drama. Doufám však, že si to Bridgestone vyřeší...Musím ještě poznamenat, že závod jsem sice sledovala, ale jenom na tak na jedno oko, protože jsem byla ještě rozespalá :-D

Nechci být zlá, ale, nemůžu si pomoct, Márquez si zasloužil tu penalizaci (i když je pravda, že tentokrát za to spíš může tým). On mi prostě vadí. Nedokážu přesně popsat jak, ale vadí. Zato Jorgeho šance opět o něco stouply :-)

Valentino, Cal a Álvaro, kteří spolu bojují - to už je prostě klasika. Kdyby jel Stefan, tak by určitě bojoval s nima ve skupině :-D