GP Austrálie 2013

20. říjen 2013 | 19.20 |
›

Na australském okruhu Phillip Island se jel další závod kubatury Moto3. Z první řady do závodu startovali Luis Salom, Jonas Folger a Efrén Vázquez. Ve druhé řadě stáli Maverick Viňales, Alex Rins a Isaac Viňales. Skvělou kvalifikaci předvedla mladá Ana Carrascová, která startovala ze 7. místa. Český zástupce Jakub Kornfeil se na roštu postavil na 14. místo.

Po prvním kole byl na čele poleman Salom. Za ním se drželi Rins, Viňales a Folger. Na začátku závodu spadl Miguel Oliveira, a někteří jezdci za ním zůstali zaseknutí, či museli vyjet mimo trať. Oliveira ale na svůj motocykl nasedl a pokračoval dál.

Zhruba ve čtvrtém kole se na chvíli podíval do vedení Viňales, Salom si však svou pozici vzal zpět. V sedmém kole se do vedení v závodě dostal Jonas Folger. Pořadí za ním se poměrně často měnilo. Chvíli byl druhý Viňales, chvíli Rins a do hry se také zamíchal Alex Márquez. Naopak Luis Salom se propadl až na páté místo.

Asi v polovině závodu hrozilo, že začně pršet. Na trati byly vyvěšené výstražné vlajky, ale nakonec spadlo pouze pár kapek.

V 16. kole šel do čela Rins, záhy byl vystřídán Viňalesem a o něco později se na první místo podíval i Márquez. Navíc Salom se také hlásil zpět do boje o vítězství. A do hry se zapojil i domácí Jack Miller, který byl chvíli dokonce na druhém místě. Jonas Folger se naopak mírně propadl.

Po velkém souboji nakonec v závodě zvítězil Alex Rins, druhý skončil Maverick Viňales a třetí byl Luis Salom. Jak těsné to bylo nasvědčuje fakt, že rozdíl mezi prvním a druhým v cíli byly neuvěřitelné 3 tisíciny sekundy!

Na 4. místě skončil Alex Márquez, 5. byl Jack Miller, 6. Jonas Folger, 7. Efrén Vázquez, 8. Niccoló Antonelli, 9. Niklas Ajo, 10. Alexis Masbou, 11. Zulfahmi Khairuddin, 12. Jakub Kornfeil, 13. Isaac Viňales, 14. Romano Fenati a bod za 15. místo získal Brad Binder.

V šampionátu vede stále Luis Salom, který má rovných 200 bodů. Druhý Alex Rins je ale těsně za ním, když má 195 bodů. Na třetím místě je Maverick Viňales s 278 body.

Další závod se jede hned příští neděli a to na japonském okruhu Motegi.

-------------------------------------------------------------------------------------

Hned na začátek chci upozornit, že závod jsem neviděla, takže doufám, že to, o čem tu píšu, se opravdu stalo tak, jak to tu mám. Nerada bych psala nesmysly a události, které se nestaly nebo byly jinak.

S výsledky závodu jsem spokojená tak napůl. Luis získal další pódium, což je dobré, ale jeho soupeři o titul byli před ním.

Jack předvedl opět super závod, když dojel doma na 5. místě. No a dokonce to mohlo být i výš. Škoda, že se mu nepovedlo vybojovat bednu...Ale i tak super :-)

Kuba má pár bodů a to je také dobré :-)

Úplně mě překvapilo 9. místo Niklase Aja. On totiž startoval jako 21. a já vůbec nepočítala s tím, že by mohl bodovat! Skvělé! :-)

Ještě něco k dalším dvěma pilotům z týmu Ajo. Zulfahmi, který v den závodu (tedy dnes) oslavil 22. narozeniny, nakonec skončil na 11. místě a odváží si pár bodů. Jsem ráda, že už je na tom po zranění z Aragónu lépe :-) Bohužel Arthur Sissis skončil doma 16., což je první místo, za které se neberou body. Na jeho obranu musím říct, že, podle týmového vyjádření po závodě, jak on tak i Zulfahmi zůstali mezi těmi zaseknutými za Oliveirovou nehodou a oba se pořadím propadli. Zulfahmi z toho ještě vybojoval ono zmíněné 11. místo, Arthur se bohužel výš jak na 16. nedostal.

Jsem si myslela, že když je Japonsko blíž k ČR, tak bude i závod o něco později. Jenomže australský závod začínal v 1 odpoledne místního času a v Japonsku to začíná klasicky v 11 dopoledne. Takže to vyjde na stejno a závod by měl být opět ve 4 ráno. Ach jo :-/