Domácí závod Arthura Sissise

16. říjen 2013 | 13.52 |
› 

Svět MotoGP se stěhuje do Austrálie, kde se na okruhu Phillip Island koná o tomto víkendu další závod. V kategorii Moto3 ho pojede i domácí pilot Arthur Sissis, který jezdí za tým Red Bull KTM Ajo. Loňský rok byl pro něj zvláštní, protože dokázal vybojovat v závodě třetí místo, což bylo jeho první pódiové umístění v kariéře, a bohužel zatím také poslední.

arthur_sissis_1

Jaké jsou tvoje vzpomínky na loňskou Velkou cenu Austrálie?

Z toho víkendu mám pouze dobré vzpomínky. Všichni si mysleli, že jsem měl výhodu, protože to je můj domácí závod, ale, i když to možná bude znít jako lež, bylo to poprvé, co jsem na Phillip Islandu pořádně jel. V sobotu jsem získal svou do té doby nejlepší pozici na startovním roštu, a stále to je můj druhý nejlepší výsledek. A v neděli jsem získal své první pódium v Mistrovství světa. Získat tohle před svou rodinou, kamarády a všemi australskými fanoušky bylo neuvěřitelné.

Očekával jsi tento výsledek?
Ne, vůbec jsem to neočekával. Vlastně, myslel jsem si, že se mi bude lépe dařit na evropských závodech, protože díky Rookies Cupu jsem znal tyhle tratě lépe. Na Phillip Islandu jsem byl pouze jednou a to na půl dne a zajel jsem několik kol. Byl jsem opravdu nadšený, že můžu jezdit na tak nádherném okruhu.

Jaké byly nejzvláštnější okamžiky toho víkendu?
Pravděpodobně poslední kolo. Kdykoli se na ten závod dívám, tak se mi zrychluje tlukot srdce, když se jde do posledního kola. Bylo to úžasné! V každém kole jsme velmi tvrdě bojovali, ale když mě Danny Kent předjel v posledním kole, tak jsem si myslel, že je konec a Danny bude třetí. Nicméně věděl jsem, že jsem lepší v brzdění do zatáčky číslo 4 a předjel jsem ho tam. Potom jsem musel zavřít dveře ve zbývajících zatáčkách, brzdit tak pozdě, jak jen bylo možné. Bušilo mi srdce.

Až do posledních kol jsi nebyl na pozici, která by zajišťovala pódium. Věřil jsi v možnost, že skončíš na pódiu?
Po většinu závodu jsem se pohyboval kolem sedmého, osmého místa. Když Sandro (pozn. Cortese) a Miguel Oliveira poodskočili, začal jsem předjíždět závodníky před sebou, a nakonec jsem se dostal do boje o pódium. Abych řekl pravdu, tak na začátku závodu jsem si nemyslel, že to bude můj den. Ale když jsme před sebou měli pár posledních kol a já byl skoro třetí, tak jsem si začal uvědomovat, jakou jedinečnou šanci mám. Musel jsem do toho dát všechno.

Vzpomínáš si na nějakou speciální zprávu nebo gratulaci?
Nemůžu vybrat jednu konkrétní, všechny byly velmi speciální. Když jsem projel cílem, všichni fanoušci křičeli a když jsem vjel do pitlane, všechny týmy mi gratulovaly a tleskaly. Tohle jsem nikdy předtím neviděl, pouze, když Fahmi (pozn. Zulfahmi Khairuddin) získal pódium v Malajsii. Byl to velmi příjemný pocit, na který nikdy nezapomenu.Co očekáváš od Grand Prix Austrálie 2013?
Rozhodně se pokusím zopakovat loňský výsledek.

Myslíš si, že letošní závod bude větší výzva než loni?
Ano, myslím si, že to bude těžší, protože jsou tu čtyři piloti, kteří jsou velmi rychlí: Salom, Rins, Viñales a Márquez. I přesto si myslím, že mohu udělat dobrou práci.

Cítíš větší tlak, když jedeš domácí závod?
Loni jsem si toho moc nevšímal. Opravdu jsem na sebe kladl víc tlaku já sám než ostatní lidé. Chci jet doma dobře a nechci zklamat fanoušky. Vlastně je to trať, kde se cítím nejvíc uvolněný, protože se tu cítím doma a moje rodina a kamarádi mi pomáhají. Navíc je Phillip Island mým oblíbeným okruhem v celém kalendáři.

Casey Stoner byl králem tohoto okruhu, stejně jako další australští piloti, kteří zde vyhráli. Jaké je tajemství australských závodníků?
Já nevím. Možná je to motivace, kterou dostáváme od našich podporovatelů. Mějte na paměti, že jsme většinou daleko od našich přátel a domova. Ačkoliv mohou být v jiných zemích, evropští závodníci mají štěstí, že jejich fanoušci je mohou sledovat jednodušeji. Stoner tady vyhrál závody MotoGP, protože riskoval na místech, kde se ostatní piloti neodvážili. V Moto3 prostě musíme jet na plný plyn (směje se)!

Povětrnostní podmínky bývají většinou důležité. Je tu něco, co ti vadí, zejména o tomto víkendu?
Ano, protože sleduji závody MotoGP na Phillip Islandu od roku 2005 a je to pořád stejné. V pátek to vše začíná, když je zima, déšť a vítr a v určité době během víkendu vyjde slunce. Je velice těžké být rychlý, když fouká vítr. Nicméně, zvládli jsme to loni a bude to pro všechny stejné.

Zdroj: Ajo.fi

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře