GP Japonska 2013 - závod

13. říjen 2013 | 20.50 |

Na japonském okruhu Suzuka se konal další závod vozů Formule 1. Z první řady do něj startovali Mark Webber a Sebastian Vettel. Ve druhé řadě stáli Lewis Hamilton a Romain Grosjean. Do řady třetí se postavili Felipe Massa a Nico Rosberg.

Charles Pic a Jules Bianchi dostali během minulého závodního víkendu své již třetí napomenutí, takže automaticky dostali penalizaci 10 míst na startovním roštu. Adrian Sutil měnil převodovku, a dostal tak penalizaci 5 míst na startovním roštu. Sutil se tedy propadl z místa 17., kam se kvalifikoval, na místo 22., tedy poslední. Charles Pic se kvalifikoval jako 20. a jako 20. také startoval a Jules Bianchi se kvalifikoval jako 22. a po penalizaci startoval jako 21. (to není vtip, opravdu to tak vyšlo).

Perfektní start předvedl Romain Grosjean, který se dostal do vedení závodu. Druhý jel Mark Webber a třetí Sebastian Vettel. Lewis Hamilton, který měl také dobrý start, se začal záhy propadat, protože si poškodil kolo. Konkrétně to byl defekt pravé zadní pneumatiky. Musel tedy do boxů na její výměnu. Problémy ovšem byly vážnější a Hamilton po pár kolech ze závodu úplně odstoupil. Po úvodních strkanicích také ze závodu vypadli Jules Bianchi a Giedo van der Garde, kteří havarovali.

V úvodních kolech si svou penalizaci odpykal Charles Pic. Ten dostal penalizaci průjezd boxovou uličkou hned v sobotu po kvalifikaci a to za to, že přejel bílou čáru v pit lane během kvalifikace, když byla vyvěšená červená vlajka. Tuto penalizaci si byl povinen odpykat během prvních pěti kol závodu.

První zastávky v boxech začal Mark Webber. Po pit stopech byl stále ve vedení Grosjean před Webberem a Vettelem. V boxech málem došlo ke srážce Nica Rosberga a Sergia Péreze. Nico Rosberg později dostal penalizaci v podobně průjezdu boxovou uličkou za nebezpečné vypuštění jezdce z boxového stání.

Fernando Alonso mezitím stíhal svého týmového kolegu Felipe Massu, kterého se mu nakonec předjet podařilo. Ve skupině s Massou se pohybovali i Gutiérrez, Räikkönen a Ricciardo, který ovšem ještě nebyl v boxech a který se také během pár zatáček propadl na konec skupiny. Massa a Gutiérrez spolu málem kolidovali. Toho využil Kimi Räikkönen.

Fernando Alonso se dotahoval na Nica Hülkenberga. Ten však zatím útokům Španěla odolával. 

Mark Webber zajížděl rychlá kola a stahoval tak náskok Romaina Grosjeana. Sebastian Vettel také zajížděl rychlá kola a stahoval své dva soupeře před sebou. 

Z čela pole jako první zajel do boxů Mark Webber. O chvíli později to byl i Romain Grosjean. Na trať se vrátil za Webberem. Sebastian Vettel zůstával na trati a snažil se vybudovat si náskok, aby se po své zastávce v boxech dostal na první místo. Po zastávce v boxech se Vettel propadl na 3. místo, ale do konce závodu už neměl naplánovanou žádnou další zastávku.

Mezitím dostal penalizaci Daniel Ricciardo za vytlačení Adriana Sutila z tratě. Penalizován byl také Felipe Massa za příliš velkou rychlost v boxové uličce.

 

Sebastian Vettel mílovými kroky stahoval Romaina Grosjeana. Netrvalo dlouho a německý závodník byl na druhém místě. To zajel Mark Webber ke své třetí zastávce v boxech. Po své zastávce se dostal na třetí místo za Grosjeana. Vettel se tak dostal do vedení závodu.

Mark Webber tak dlouho dotíral na Romaina Grosjeana, až se mu ho přeci jen podařilo předjet.

V závěru závodu se ještě do kontaktu dostali Sergio Pérez a Nico Rosberg. Pro Péreze to znamenalo defekt a také konec nadějí na bodované umístění.

V závodě zvítězil Sebastian Vettel, druhý skončil Mark Webber, takže tým Red Bull získal double. Na třetím místě byl Romain Grosjean. Čtvrtý byl nakonec Fernando Alonso, pátý Kimi Räikkönen, šestý Nico Hülkenberg, sedmý Esteban Gutiérrez, osmý Nico Rosberg, devátý Jenson Button a poslední bod za desáté místo bral Felipe Massa.

Bez bodů skončili 11. Paul di Resta, 12. Jean-Eric Vergne, 13. Daniel Ricciardo, 14. Adrian Sutil, 15. Sergio Pérez, 16. Pastor Maldonado, 17. Valtteri Bottas, 18. Charles Pic a 19. Max Chilton.

Závod nedokončili Lewis Hamilton, Giedo van der Garde a Jules Bianchi.

V šampionátu vede Sebasitan Vettel, který má 297 bodů a jíž v příštím závodě se může stát mistrem světa. Druhý je Fernando Alonso, který má 207 bodů a třetí Kimi Räikkönen má bodů 177.

V Poháru konstruktérů vede Red Bull.

Dalším závodem bude Velká cena Indie na okruhu Buddh, která se jede 27. října.

------------------------------------------------------------------------------------------

Musím říct, že to byl moc hezký závod. Pořád se tam něco dělo :-) Akorát teda mohl vyhrát někdo jiný no...Ale to už je můj problém. Upozorňuju, že ne všechno, co se v závodě stalo, tady mám napsaný. Stalo se toho tolik, že ne všechno si pamatuju a to by ten článek byl sakra dlouhý. A navíc se to částečně krylo se závodem Moto2 a já nevěděla, co dřív :-D

Jsem ráda, že se Romainovi podařilo další pódium, ale vítězství bylo tentokrát fakt blízko. A on by si ho tak zasloužil.

Kimiho páté místo určitě beru. Naopak škoda nehody Julese a Gieda. A také škoda Hamiltona. On byl takový můj tajný typ na toho, kdo by mohl zavařit Red Bullům a zas nic...

Sergio měl zase smůlu. Nebýt toho, mohl získat slušné body. Jenže já vím, to je kdyby...

Koho ale vyzdvihuju nejvíc, to je Sauber. Nico šestý a Esteban sedmý. Přičemž Esteban je ten, kdo mi během závodu udělal absolutně největší radost! První body v F1! A vlastně první letošní nováček, který boduje. A navíc na okruhu, který je pro něj nový :-) Konečně začíná ukazovat, co v něm je. Já pořád říkám, že je to velmi talentovaný pilot. Jen to prostě chtělo čas :-) Když projel cílem, tak jsem měla takovou radost, jako už dlouho ne. Teď tím myslím radost z dobrého výsledku nějakého mého oblíbence. Vážně. Nejlepší okamžik celého závodu :-) Samozřejmě, nesmím zapomínat na Nica. Jeho šesté místo je také perfektní :-) Jen tak dál! Navíc v den závodu (tedy dnes) Peter Sauber slavil své 70. narozeniny. Kluci mu tak aspoň dali pěkný dárek v podobě obou bodujících vozů :-)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře