GP Malajsie 2013

13. říjen 2013 | 14.11 |
›

Na malajském okruhu Sepang se jel další závod Moto3. Z první řady do závodu startovali Luis Salom, Alexis Masbou a Niccoló Antonelli. Ve druhé řadě stáli Miguel Oliveira, Alex Márquez a jeho týmový kolega Alex Rins. V řadě třetí pak byli Jack Miller, Efrén Vázquez a Maverick Viňales. Český pilot Jakub Kornfeil se do závodu vydal z 11. místa.

Závodu se bohužel nemohl zúčastnit obhájce loňského druhého místa, domácí Zulfahmi Khairuddin. Ten si při minulém závodě v Aragónu poranil ruku a musel na menší operaci. Tréninky, kvalifikace i nedělní ranní warm up sice absolvoval, nicméně problémy se ukázaly být většího rázu, a tak pro něj bylo lepší nestartovat.

Po úvodních strkanicích na zemi skončili Jasper Iwema a Alan Techer. Naopak na čele se utvořila poměrně velká skupina. V té bylo až 15 závodníků. Tedy celá skupina teoreticky bojovala o vítězství v závodě. Na její úplné čelo se dostal Luis Salom. Ten byl ale v zápětí vystřídán Alexem Márquezem. Ten byl po chvíli vystřídán Alexem Rinsem.

Takhle nějak probíhala velká část závodu. Skupina na čele se postupně rozdělila na několik menších. Kvůli pádu z ní vypadli Efrén Vázquez a o několik kol později i Niccoló Antonelli.

Na čele se o vedení neustále přetahovali Márquez, Rins, Salom, ale do hry se zamíchali i Alexis Masbou, Miguel Oliveira, Maverick Viňales, Jack Miller a Jonas Folger.

Závěrečná kola přinesla dechberoucí bitvu o umístění na stupních vítězů. Nejlépe z ní nakonec vyšel Luis Salom. Druhý skončil Alex Rins a třetí Miguel Oliveira, který tak zajistil první pódium pro tým Mahindra.

Na čtvrtém místě skončil Alex Márquez, pátý byl Maverick Viňales, šestý Jack Miller, sedmý Alexis Masbou, osmý Jonas Folger, devátý Romano Fenati a nejlepší desítku uzavřel Philipp Oettl.

Zbytek bodů si rozebrali 11. Brad Binder, 12. Niklas Ajo, 13. Jakub Kornfeil, 14. Isaac Viňales a 15. Ana Carrasco. Pro tu to je první bod v její kariéře jako závodnice MS Moto3.

Ve světovém šampionátu je pořadí následovné. Vede Luis Salom, který má 284 bodů. Druhý je Alex Rins s 270 body a třetí Maverick Viňales má 258 bodů.

Další závod se jede příští víkend a to na australském Phillip Islandu.

-------------------------------------------------------------------------------------

Jsem strašně šťastná za Luise. Tohle je přesně to, co po pár ne příliš povedených závodech, potřeboval. Skvělé! :-) S jeho týmový kolegy už je to o něco horší. Arthur skončil až 19. On už takhle vzadu startoval. Po startu to chvilku vypadalo nadějně, měl na to, bojovat aspoň o pár bodů. Jenže, podle jeho týmového vyjádření, ho nějaký jiný pilot trefil ze zadu do motorky a Arthur se propadl a už to prostě bylo ztraceno. Škoda :-( Největší škoda je ale Zulfahmiho. Z toho rozhovoru, který jsem sem dávala, bylo jasné, jak se na ten závod těší. A i když říkal, že jsou pro něj všechny závody svým způsobem stejné, tak je mi jasné, že prostě domácí závod je domácí závod. Na druhou stranu chápu, že by bylo příliš riskantní jet, když v ruce neměl téměř žádný cit.

To by pak mohl ohrozit nejen sebe, ale i někoho jiného. Takže to bylo určitě rozumné řešení, ačkoliv nešlo přehlédnout, jak byl v boxech smutný :-(

Chválím ale Niklase Aja. Sice to na začátku vypadalo lépe, než jak nakonec dopadl, ale pořád to jsou body. Také Kuba Kornfeil přidal do své sbírky pár bodů :-)

Velice mile mě během závodu překvapil Masbou. A svým způsobem jsem za to byla ráda, protože na čele byl taky někdo jiný, než ti stálí piloti. Dobrý závod opět předvedli Jack Miller a Philipp Oettl. A i Jonase bychom měli chválit, stále jede se zlomenou nohou.

No a pochvala ode mě putuje i k Aně. Člověk si možná řekne, co je to jeden bod, ale z jejího pohledu to je pomalu, jako kdyby vyhrála. Musím ale říct, že tahle holka je fakt dobrá a ten bod si zasloužila :-) A zasloužila by si získat další body v příštích závodech ;-)

Když byl start závodu, tak jsem ještě byla v poloviční fází spánku ( :-D ), takže co dělali Jasper a Alan nevím. Ségra říkala, že oba skončili v kačírku. Jestli to ale byly dva nezávislé incidenty, nebo jestli spolu kolidovali, to netuším. Každopádně, další špatný závod jak pro Alana, tak hlavně pro Jaspera.

Určitě je také škoda Efréna Vázqueze. Zrovna dneska jsem si říkala, že mu budu hodně fandit, vypadal dobře a mohl bojovat o TOP 5. Jenže co se stalo? Spadl...To samé platí i u Antonelliho. Tenhle kluk je dobrej, já v něm vidím talent, ale těch pádů je moc...

Závod v Austrálii mám hodně ráda. Líbí se mi ten okruh i to prostředí. A navíc mí oblíbení Arthur Sissis a Jack Miller pojedou domácí závod. Jenomže je to tak brzo ráno, že asi nevstanu :-( V podobnou ranní hodinu, jako je nedělní závod, totiž budu vstávat i v pondělí do školy :-( Vlastně nepamatuju se, že bych Moto3 (či 125cc) v Austrálii někdy viděla. Možná tak závěr nějakého závodu. Inu, co se dá dělat.