GP Koreje 2013 - závod

6. říjen 2013 | 21.44 |

Na korejském okruhu Yeongam se jel další závod vozů Formule 1. Z první řady do závodu startovali Sebastian Vettel a Lewis Hamilton. Na třetím místě se kvalifikoval Mark Webber, ale po penalizaci, kterou obdržel po minulém závodě, startoval až ze 13. místa. Z řady druhé tak startovali Romain Grosjean a Nico Rosberg. V řadě třetí pak stáli piloti Ferrari Fernando Alonso a Felipe Massa.

Kromě Webbera byl ještě penalizovaný Jules Bianchi a to za blokování Paula di Resty během první části kvalifikace. Bianchi dostal trest 3 míst na roštu, a místo z 21. místa tak startoval jako 22., tedy poslední.

Po startu se na prvním místě nic nezměnilo, protože Sebastian Vettel si s přehledem uhlídal vedení. Na místo druhé se velmi pěkným manévrem dostal Romain Grosjean. Třetí jel Lewis Hamilton. Krátce po startu také došlo ke kolizi, když se protočil Felipe Massa a někteří piloti se za ním zasekli a ztratili tak čas a také samozřejmě pozice. Massa svůj vůz sice rozjel, byl ale na konci pole. Na úvodní strkanice doplatil také Jenson Button, který si poničil přední křídlo a musel do boxů na jeho výměnu. Na konci pole spolu bojovali Giedo van der Garde a Jules Bianchi. Van der Garde později dostal penalizaci průjezd boxovou uličkou za vytlačení Bianchiho z tratě.

Na čele si suverénně ujížděl Sebastian Vettel. Za ním se drželi Grosjean, Hamilton, Rosberg, Hülkenberg a Alonso. Série první zastávek v boxech poté začala v osmém kole.

To také došlo k souboji mezi Alonsem a Räikkönenem. Vítězně z tohoto souboje vyšel Räikkönen, který se tak posunul na 6. místo. K souboji také došlo mezi Hamiltonem a Grosjeanem. Romain Grosjean se vracel z boxů na trať a vrátil se těsně před svého britského rivala. Lewis Hamilton chtěl využít šance, že má Grosjean nové prenumatiky, ale Francouz se dokázal ubránit.

Po zastávkách v boxech vypadalo pořadí následovně. Ve vedení jel Vettel, druhý byl Grosjean a třetí Hamilton.

Druhé pit stopy na sebe nenechaly dlouho čekat. Vše začali Jenson Button a také Kimi Räikkönen.

Ve 21. kole přišlo první odstoupení v závodě, když havaroval Paul di Resta.

O několik kol později se blížila bitva pilotů týmu Mercedes, tedy Lewise Hamiltona a Nica Rosberga. Nico Rosberg byl očividně rychlejší než jeho týmový kolega a velmi rychle se přibližoval. Když už byl těsně za Hamiltonem a rozhodl se na cílové rovince předjíždět, uvolnilo se mu přední křídlo. Všude kolem létaly jiskry, jak Rosbergovo přední křídlo dřelo o asfalt. Německý pilot musel do boxů pro nové přední křídlo a na boj o umístění na stupních vítězů mohl zapomenout.

V nájezdu do 31. kola probrzdil Sergio Pérez a na jedné z pneumatik to zanechalo následky, když o pár chvil později přišel defekt, kdy se mu pneumatika doslova rozletěla. Na trať vyjel safety car.

Safety caru také využili někteří piloti ke svému pit stopu.

Sebastian Vettel se nenechal při restartu nikým ohrozit.

K dramatu ovšem došlo ve středu pole. Adrian Sutil najel do zatáčky podobně jako v úvodu závodu Felipe Massa, zatáčku nezvládl a narazil přitom do Marka Webbera. Webberův vůz dokonce začal hořet. Na trať musel podruhé safety car a také byl zapotřebí výjezd hasičů.

Ještě před periodou safety caru se však Kimimu Räikkönenovi podařilo dostat před svého týmového kolegu Romaina Grosjeana a Lotus tak měl své piloty na 2. a 3. místě.

Adrian Sutil dostal penalizaci, ne však za zmíněnou nehodu, ale za to, že v boxové uličce jel nepřiměřenou rychlostí.

Druhý restart žádné vážné drama nepřinesl. O pozice se ovšem začalo bojovat mezi Fernandem Alonsem a Lewisem Hamiltonem, kteří bojovali o 5. místo. Lepší byl nakonec Hamilton, který se poté dostal na Nica Hülkenberga jedoucího na 4. místě. Hülkenberg však statečně odolával.

Boj se odehrál i o poslední bod, když ve skupince jeli Felipe Massa, Sergio Pérez, Esteban Gutiérrez, Pastor Maldonado a jeho týmový kolega Valtteri Bottas. Nakonec se z toho dokonce stal boj o místo 9., protože v předposledním kole z bodované pozice odstoupil Daniel Ricciardo. Ve stejné chvíli odstoupil i jeho týmový kolega Jean-Eric Vergne.

Ještě před nimi odstoupil i Adrian Sutil.

Ze svého dalšího vítězství se radoval Sebastian Vettel. Na druhém místě skončil Kimi Räikkönen a třetí byl jeho týmový kolega Romain Grosjean.

Na působivém 4. místě dojel Nico Hülkenberg, 5. byl Lewis Hamilton, 6. Fernando Alonso, 7. Nico Rosberg, 8. Jenson Button, 9. Felipe Massa a bod za 10. místo nakonec bral Sergio Pérez. Pérez byl vyšetřován za vystrčení Di Resty z tratě a také byl vyšetřován společně s Massou za malý kontakt, penalizován však nebyl, takže mu 10. místo zůstává.

Nebodovali 11. Esteban Gutiérrez, 12. Valtteri Bottas, 13. Pastor Maldonado, 14. Charles Pic, 15. Giedo van der Garde, 16. Jules Bianchi, 17. Max Chilton, 18. byl Jean-Eric Vergne, který ale cíl závodu neviděl, stejně jako 19. Daniel Ricciardo a 20. Adrian Sutil.

Odstoupili Mark Webber a Paul di Resta.

V celkovém pořadí má Sebastian Vettel 272 bodů a již během příštího závodu se může stát mistrem světa. Druhý je Fernando Alonso se 195 body a na třetí místo se posunul Kimi Räikkönen, který má 167 bodů. V Poháru konstruktérů vede Red Bull.

Další závod se jede hned příští týden a to na japonském okruhu Suzuka.

----------------------------------------------------------------------------------

Jak vždycky nadávám, že závod v Koreji je nuda, tak dneska to bylo dobrý a plný akce a napětí.

Doufala jsem, že Kimi, Romain či Lewis by mohli Vettelovi zatopit, nakonec to zase tak vážné nebylo...I tak ale musím říct, že jsem s výkonem kluků z Lotusu spokojená :-) Romain přidal další pódium po startu ze předu a Kimi se oproti startu posunul o 7 míst :-)

Největší radost mi ale udělal Nico Hülkenberg. Fantastické 4. místo jak pro něj, tak pro Sauber! :-)

Jsem ráda i za body pro McLaren. I když Sergio mohl být výš nebýt té pneumatiky...ale tak hlavně, že má aspoň ten bod. Bála jsem se, že bude penalizovaný a z bodů vypadne.

Je to strašný. O poslední bod bojovali Sergio, Esteban a Valtteri a já z toho byla řádně mimo, protože ten bod by si všichni moc zasloužili...Sergiovi se do McLarenu hodí každý bod, pro Estebana s Valtterim by to zas byl první bod v kariéře F1...

Co dneska předváděla Force India vážně netuším..ono poslední dobou je FI nějaká divná. Nevím, jestli se mi to jenom zdá či co...Ale aspoň už ji v Poháru konstruktérů přeskočil McLaren :-D Škoda pilotů Toro Rosso, vypadá to, že oba měli stejný problém, proč museli odstoupit. No a nejvíc líto je mi Marka Webbera. To byla vážně smůla...na druhou stranu, když jsem pak viděla ten požár, tak je dobře, že se mu nic nestalo.

Jo a mimochodem, Pic, van der Garde, Bianchi a Chilton (tedy piloti Marussie a Caterhamu) dostali po závodě napomenutí. Bianchi a Pic byli napomenuti za ignorování žlutých vlajek, zatímco van der Garde a Chilton byli napomenuti, že přejdeli safety car (v době, kdy to bylo pilotům o kolo zpět dovoleno) příliš rychle. Pro Bianchiho a Pica je to letos již třetí napomenutí, takže při příštím závodě budou penalizování 10 místy na startovním roštu. To si myslím u těchto týmů zas až takovou roli nehraje. Jisté tedy je, že tihle dva budou stát v poslední řadě.

Ještě pár slov k tomu, že se příště jede Suzuka. Ten okruh mám ráda, na závod se moc těším :-) A navíc mám s tím spojené krásné vzpomínky. Zejména pak z loňského roku, kdy Kamui vybojoval před domácími fanoušky třetí místo. Stále si pamatuju, jak jsem si málem umačkala ruce, jak jsem mu přála, aby to udržel. Ach, to to letí, už to bude rok. A Kamui mi v F1 chybí...