Platící piloti a tak dále

12. září 2013 | 18.03 |

Téma platících sportovců bylo, je a asi i bude. Poslední dobou se mi však zdá, že se to probírá více než dříve. Ale možná je to pouze můj názor. Možná se to probírá pořád stejně, jen mě to tak nepřijde, protože dřív jsem to vůbec neřešila. Tzv. platící sportovci jsou asi všude. Já mám pocit, že se k tomuto tématu prostě musím vyjádřit, ale mé myšlenky budou spíš směřovat do Formule 1, jelikož ji sleduju. A mám takový pocit, ačkoliv do hlav ostatním nevidím, že můj pohled na věc je trošku odlišný od toho, co si myslí většina. Nicméně, u mě to není nic výjimečného.

Tzv. platící piloti jsou závodníci, od kterých se zejména očekává, že do týmu přinesou jistou sumu peněz. Jinak se od nich víceméně nic moc nečeká. U týmů s finančími problémy jsou tihle piloti často preferováni před piloty bez peněz, zato s velkým talentem a potenciálem do budoucna. Existují i piloti, kteří mají jak peníze, tak talent. To je pak výhra :-)

Jestli tu ode mě čekáte kritiku, tak se jí moc nedočkáte. Ale zastávat se jich taky nebudu. Možná trošku :-D Každopádně, ať tu tenhle článek dopadne jakkoliv a stočí se jakýmkoliv směrem (což je u mě naprosto normální), tak hlavním smyslem a mým původním záměrem bylo říct, že těmto jezdcům rozumím a chápu je a rozhodně to nechci kritizovat.

Ano, opravdu. Neříkám, že mě to vždycky těší, ale snažím se takovéto jezdce chápat. Chtějí závodit. Sice třeba toho talentu tolik nepobrali, ale zájem o to mají. Tak proč nedat týmu, který je na tom finančně špatně, peníze? Nakonec budou spokojeni všichni. Pilot může závodit a tým bude mít peníze na další vývoj. A kdo ví, třeba se z toho ne příliš významného pilota jednou stane mistr světa. Třeba (pokud bude chtít, to už pak záleží od přístupu jednotlivých pilotů) na sobě bude makat. A pak už platícím pilotem nebude muset být. To vážně asi záleží. 

Peníze prostě hýbou světem. Formule 1 není nejlevnější, to všichni víme, a kdo se tam chce dostat, musí mít za sebou silného sponzora. Tedy většinou. Za mými oblíbenými piloty také stojí sponzoři a jsou svým způsobem platícími piloty, ale já osobně jsem na ně tak nikdy nenahlížela. A to je možná ono. Jsem zaujatá. Tak jako spousta lidí. Komu fandí, u toho to přehlíží a je rád, že se do F1 jakýmkoliv způsobem dostal. Komu nefandí, tak jenom kritizuje. Neříkám, že jsou takoví všichni, to rozhodně ne, ale takoví lidé se najdou.

Já osobně se snažím na všechny pohlížet stejně. Dřív jsem byla hrozně zaujatá, teď už to tak strašný není. Aspoň teda doufám :-D Takže, já například mám ráda Sergia Péreze a Estebana Gutiérreze. Za oběma stojí Telmex, mexická telekomunikační společnost, jejímž majitelem je Carlos Slim, jeden z nejbohatších lidí na naší planetě. Díky nim se stal Telmex sponzorem týmu Sauber. Tím pádem by se dalo říct, že jsou platícími piloty. Na druhou stranu je tu teď často probíraný Sergey Sirotkin. Shodou okolností se jeho jméno váže s týmem Sauber. Ten se má dostat do F1 jenom díky ruským sponzorům.

Nic moc za svou kariéru ještě nedokázal. Ani nestihl, protože je ještě dost mladý. Upřímně, já proti němu nic nemám, jenom si myslím, že by se měl ještě nějakou dobu vyjezdit v nižších sériích, než půjde do F1. Ale uvidíme, jak se s tím popere. Vlastně, mě by zajímalo, jestli je v F1 někdo, kdo nepřinesl vůbec nic. Řekla bych, že ne, ale třeba se mýlím. 

Čistě teoreticky si představte tuhle situaci. Dobře, zkuste si to představit. Máte rádi formule. Máte rádi řízení. Odmalička sníte o kariéře pilota F1 a snažíte se dělat vše pro to, aby se tento sen stal skutečností. Týmy vás však odmítají, protože nemáte zrovna tu sumu, kterou oni požadují. A pak se objeví někdo, kdo vám nabídne, že vám to místo zaplatí. Co uděláte? Odmítnete, jenom proto, že máte jakousi svou hrdost a přece nechcete, aby si na vás ukazovali, že jste platícím pilotem, a možná si tak navždy zabouchnete dveře před svou šancí? A nebo přijmete, protože si chcete splnit sen?

Další, kým lidé často opovrhují, jsou piloti dosazení do F1 tzv. z protekce, ze známosti. Ale upřímně. Kdyby vám tatínek, dědeček (kdokoliv, dosaďte si tam koho chcete) řekl, že vám to, o čem vy sníte, zajístí, co byste udělali? Předpokládám, že souhlasili, protože všichni si přece chtějí splnit své sny. 

Je pravda, že zrovna já patřím k lidem, kteří si chtějí všechno vybojovat sami, ale na druhou stranu případnou pomoc bych nikdy neodmítla. Každý je přeci rád, když na věci (a teď si tam opět můžete dosadit, co chcete) není sám a někdo mu pomůže. Ať už je to jakkoliv. Ale to už jsem mírně odbočila od F1. Jenže tohle prostě platí úplně všude, nejen ve sportu. 

Mám takový nepříjemný pocit, že jsem se do toho trošku zamotala a článek vyznívá úplně jinak, než jak jsem původně chtěla. Ještě, že jsem na začátek dala to upozornění. Já to věděla :-D

Prostě si myslím, že bychom neměli odsuzovat toho či onoho pilota. Nic o něm či o jeho situaci nevíme. A když už třeba víme, tak bychom se měli zamyslet, co bychom v dané situaci dělali my a potom teprve můžeme kritizovat, chválit a podobně. 

Mimochodem, původní nadpis článku zněl "Platící piloti a můj názor na ně", no ale nejsem si jistá, jestli z tohoto článku nějaký můj názor vyplývá, a navíc tu házím páté přes deváté, tak jsem to radši přejmenovala. I když ono "Platící piloti a tak dále" zní asi ještě hůř :-D

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Platící piloti a tak dále katf1 12. 09. 2013 - 19:23
RE(2x): Platící piloti a tak dále niki 12. 09. 2013 - 21:07
RE(3x): Platící piloti a tak dále katf1 17. 09. 2013 - 20:46
RE: Platící piloti a tak dále marit 13. 09. 2013 - 14:07
RE: Platící piloti a tak dále halaaminua 14. 09. 2013 - 12:32