GP Itálie - závod

8. září 2013 | 21.51 |

Na legendárním italském okruhu Monza se jel další závod Formule 1, čímž skončila evropská část tohoto seriálu. Do závodu startovali z první řady oba vozy týmu Red Bull, když na pole position stál Sebastian Vettel a druhý byl Mark Webber. Do druhé řady se senzačně kvalifikoval Nico Hülkenberg, vedle kterého se postavil Felipe Massa. Ve třetí řadě pak stáli Fernando Alonso a Nico Rosberg.

Adrian Sutil dostal penalizaci za zdržování soupeře během kvalifikace (konkrétně to byl Lewis Hamilton) za sebou, takže místo ze 14. místa startoval jako 17.

Po startu šel suverénně do vedení poleman Vettel. Velice dobrý start se povedl oběma vozům Ferrari. Massa šel na druhé místo, Alonso na čtvrté. Mezi nimi jel Mark Webber. Živo však bylo ve druhé polovině pole, kde na jednu z kolizí doplatil Paul di Resta a závod pro něj skončil. Po závodě byl poté britský pilot za tuto nehodu ředitelstvím závodu napomenut. Kimi Räikkönen musel po prvním kole do boxů, protože měl poničené přední křídlo. Při té příležitosti dostal i nové pneumatiky.

Sebastian Vettel si pomalu vybudovával náskok na prvním místě. Fernando Alonso předjel nejprve Marka Webbera a potom se pomalu dostal na svému týmového kolegu Massu a bez problémů ho předjel a byl tak druhý.

To už musel do boxů k první zastávce Lewis Hamilton. Takhle brzy jeho zastávka rozhodně nebyla plánovaná, jenomže na jeho přední pravé pneumatice byl lehký defekt.

V 15. kole odstoupil Jean-Eric Vergne, kterého zradila technika.

Ve 21. kole poté začaly první a pro většinu pilotů také jediné zastávky v boxech. Po zastávkách byl na čele stále Vettel, durhý jel Alonso a třetí Webber.

Druhou zastávku musel absolvovat Kimi Räikkönen, protože tu první měl hned na konci prvního kola. A také Hamilton se vydal do boxů podruhé. Ten měl problémy s rádiem a tým mu musel několikrát hlásit "box box box".

Mark Webber se přibližoval k Alonsovi. Vypadalo to na souboj, ale nakonec k ničemu vážnému nedošlo. Webber měl problémy s převodovkou a musel si tak dávat větší pozor. Problémy s převodovkou hlásil i lídr Vettel.

O souboj ovšem nebyla nouze na konci bodované desítky. O poslední bodované pozice si to rozdali oba piloti týmu McLaren, tedy Button a Pérez, dále Räikkönen, Hamilton, Grosjean a Ricciardo.

Pro vítězství v závodě si dojel Sebastian Vettel, na druhém místě skončil Fernando Alonso a třetí byl Mark Webber.

Na čtvrtém místě skončil Felipe Massa, pátý byl Nico Hülkenberg, šestý Nico Rosberg, sedmý Daniel Ricciardo, osmý Romain Grosjean, devátý Lewis Hamilton a desátý Jenson Button.

Nebodovali 11. Kimi Räikkönen, 12. Sergio Pérez, 13. Esteban Gutiérrez, 14. Pastor Maldonado, 15. Valtteri Bottas, 16. Adrian Sutil (ten ovšem cíl závodu neviděl, protože odstoupil v posledním kole, je však stále klasifikovaný), 17. Charles Pic, 18. Giedo van der Garde, 19. Jules Bianchi a 20. Max Chilton.

Nedokončili Paul di Resta a Jean-Eric Vergne.

V celkovém pořadí vede Sebastian Vettel, který má 222 bodů. Druhý je Fernando Alonso se 169 body a třetí je Lewis Hamilton, který má 141 bodů. V Poháru kostruktérů vede Red Bull (352 b.) před Ferrari (248 b.) a Mercedesem (245 b.).

Dalším závodem je Velká cena Singapuru, která se koná 22. září. Závod se jede ve večerních hodinách místního času, tedy za tmy, středoevropského času je to klasicky ve 14:00.

------------------------------------------------------------------------

Co říct? Red Bull potvrdil dominanci. Ferrari získalo před místními Tifosi pěkné 2. a 4. místo. McLaren má pouze jeden bod.

Fakt je mi líto, jak u McLarenu dopadli. O přitom to vypadalo, že oba dva dosáhnou na slušné body. Ale už to, když měl Jenson před závodem problémy s palivem a nevědělo se, jestli odstartuje normálně z roštu nebo z pitlane, nevěstilo nic dobrého. Jsem tušila, že to zas nedopadne.

Moji 3 nej Kimi, Sergio a Esteban skončili 11., 12. a 13., tedy na prvních třech nebodovaných místech. A to radši nemluvím o tom, že Valtteri byl 15.

Ale abych nebyla jenom negativní, tak musím absolutně, ale absolutně pochválit Nica Hülkenberga! Kdyby měl Sauber podobně dobré auto jako loni, tak si myslím, že by se letos Nico podíval na stupně vítězů. Alespoň to je můj názor. Jenže to je kdyby. Nico už byl dobrý v kvalifikaci a v závodě jenom opět dokázal, jak skvělým pilotem je :-) A ať se to možná na první pohled nezdá, tak to Estebanovo 13. místo také není úplně nejhorší. Stále je to letos jeden z jeho lepších výsledků.

A ještě musím zmínit tu Sutilovi penalizaci. Kdyby v kvalifikaci skončil před Hamiltonem, tak neřeknu, ale on skončil za Hamiltonem, takže se mi zdá, že ta penalizace jaksi moc neměla smysl...