GP Velké Británie 2013

2. září 2013 | 14.32 |
›

Dalším závodem MotoGP byla Velká cena Velké Británie na okruhu Silverstone. Z první řady do závodu startovali Marc Márquez, Jorge Lorenzo a Cal Crutchlow. Do druhé řady se postavili Stefan Bradl, Dani Pedrosa a Valentino Rossi. Do řady třetí se poté postavili Andrea Dovizioso, Álvaro Bautista a Nicky Hayden. Lukáš Pešek startoval jako 22.

Druhý český zástupce Karel Abraham se ze zdravotních důvodů závodu neúčastnil, stejně jako již tradičně (bohužel) Ben Spies. Místo něj byl připravený opět Michele Pirro.

Během FP4 v sobotu havaroval Aleix Espargaró a nemohl se zúčastnit kvalifikace. Postoupil však do Q2, takže automaticky byl zařazen na 12. místo na roštu. Poranil si krk a zlomil prst na ruce.

V nedělním ranním warm upu havaroval Marc Márquez (mimo jiné) a vykloubil si rameno. Doktoři mu ho "dali" zpátky a povolili Marcovi startovat do závodu.

Po startu se do čela dostal Jorge Lorenzo. Za něj se zařadili Márquez, Bradl a Rossi. Dani Pedrosa naopak start neměl nejlepší a musel tak ztrátu dohánět. Ve čtvrtém kole už to nicméně byla opět stará známá písnička, tedy Lorenzo, Márquez a Pedrosa na čele.

Mezitím hned ve druhé kole závodu havaroval Lukáš Pešek.

Za úvodní trojicí se pomalu začala vytvářet mezera. Za nimi se srdnatě držel Stefan Bradl, ale časem byl předjet Bautistou i Rossim. Za nimi se držel Cal Crutchlow a za ním poté jela skupina Dovizioso, Hayden a Smith.

Jorge Lorenzo jel celou dobu na čele, ale vyhráno rozhodně neměl, protože Márquez na něm byl doslova nalepený a i Pedrosa čekal na svou příležitost. Navíc Márquez začal zajíždět velice rychlá kola.

Zhruba tři kola před cílem se to Márquezovi povedlo a on se dostal do vedení. Jenže to netrvalo dlouho. S Lorenzem si vyměnili pozici hned několikrát. Do konce závodu nám předvedli zajímavou podívanou. Podobně zajímavou podívanou nám předvedla i dvojice Bautista / Rossi bojující o čtvrté místo. Zahanbit se nechtěla nechat ani skupina dvou továrních pilotů Ducati a pilota Tech 3. Jenže Andrea Dovizioso upadl 2 kola před cílem, takže ze souboje tak trochu sešlo.

Z vítězství v závodě se nakonec radoval Jorge Lorenzo, druhý skončil Marc Márquez a třetí Dani Pedrosa.

Na čtvrtém místě dojel do cíle Valentino Rossi, na pátém pak Álvaro Bautista. Na šestém místě skončil Stefan Bradl, sedmý byl Cal Crutchlow, osmý Nicky Hayden, devátý Bradley Smith a desítku nejlepších uzavřel Aleix Espargaró (nejlepší CRT).

Na body ještě dosáhli 11. Andrea Iannone, 12. Michele Pirro, 13. Héctor Barberá, 14. Colin Edwards a 15. Danilo Petrucci.

Mimo body skončili 16. Randy de Puniet, 17. Claudio Corti, 18. Hiroshi Aoyama, 19. Michael Laverty, 20. Yonny Hernández a 21. Bryan Staring.

Nedokončili Andrea Dovizioso a Lukáš Pešek.

V celkovém pořadí Mistrovství světa je ve vedení Marc Márquez, který má 233 bodů. Na druhém místě je Dani Pedrosa s 203 body a třetí je Jorge Lorenzo se 194 body.

Další závod se jede na okruhu v Misanu a to 15. září.

-----------------------------------------------------------------------------

Byl to velice podařený závod. Stále se tam něco dělo a to je prostě pro fanouška to nejdůležitější.

Jsem moc ráda, že se to Jorgemu konečně povedlo a vyhrál :-) Výkon Marca Márqueze byl opět neuvěřitelný, až jsem si říkala, jestli je ten kluk opravdu zraněný...

Co se týče boje o čtvrté místo, tak ho opět vyhrál Rossi. Jako nevadí mi to, ale chtěla bych jednou vidět, jak je ten lepší Álvaro.

Stefan vypadal na začátku závodu fakt dobře, ale hned jsem sestře říkala, že to určitě nebude dlouho trvat a on bude až za Rossim. No, za pár kol se má slova potvrdila.

Cal je asi rád, že to dojel. Celý víkend ho totiž pronásledovaly problémy a pády. Je mi však jasné, že sedmé místo není to, co chtěl předvést při svém domácím závodě.

Aleix byl i přes zdravotní problémy opět nejlepším pilotem na motocyklu CRT :-)

Škoda, že Randy nebodoval, ale provázely ho nějaké technické potíže, takže to prostě asi lépe nešlo.

Nevím, jestli má cenu komentovat Peška. Jasně, je to jeho první sezóna, ale těch pádů je už nějak moc...Kdosi na twitteru to okomentoval, že prý Pešek je Max Chilton MotoGP. Tak nevím...