GP Velké Británie 2013

1. září 2013 | 22.07 |
›

Dalším závodem kubatury Moto3 byla Velká cena Velké Británie na okruhu Silverstone. Z první řady do závodu startovali Maverick Viňales, Alex Rins a Luis Salom. Ve druhé řadě stáli Jack Miller, Jonas Folger a Alex Márquez. Český pilot Jakub Kornfeil startoval ze 17. místa.

Ještě před startem do závodu se u Zulfahmi Khairuddina objevily technické potíže a on musel startoval z boxové uličky.

Start vyšel nejlépe Viňalesovi. Jak je však v těchto závodech zvykem, celé pole se drželo pohromadě ještě několik dalších kol.

Hned v úvodu závodu došlo ke kolizi mezi týmovými kolegy Alanem Techerem a Juanfranem Guevarou.

Po několika kolech se oddělila skupina ve složení Rins, Viňales, Salom a Márquez. Za nimi s odstupem jela skupina, ve které byli Miller, Folger, Masbou a Oliveira. Za touto skupinou byl opět menší odstup a poté velká skupina, která čítala okolo 10 závodníků.

Piloti se na čele pole neustále měnili. Chvíli vedl Viňales, poté vedení převzal Rins, na první místo se podíval i Salom. Zhruba jedno kolo si na čele užil i Alex Márquez.

O akci ale nebyla nouze ani v další skupině, která bojovala o páté místo a v jejímž vedení se piloti také střídali téměř v každé zatáčce. Ve skupině za nimi byl boj ještě tvrdší, protože pilotů tam bylo mnoho, a tak se klidně stalo, že jednou byl pilot na devátém místě a o pár zatáček později už sotva bojoval o jeden bod.

Zhruba tři kola před cílem spadl Arthur Sissis bojující ve skupině od devátého místa. Na motocykl znovu naskočil a závod dojel, ovšem mimo bodované pozice.

O něco později spolu kolidovali Eric Granado a Alessandro Tonucci. Granado v závodě poté pokračoval.

Z vítězství v závodě se nakonec radoval Luis Salom, na druhém místě skončil Alex Rins a na třetím místě byl jeho týmový kolega Alex Márquez.

Čtvrtý byl Maverick Viňales, pátý byl Miguel Oliveira, šestý Jonas Folger, sedmý Jack Miller, osmý Alexis Masbou. Skvělé deváté místo vybojoval Jakub Kornfeil a TOP 10 uzavřel Efrén Vázquez. Na dalších bodovaných místech poté skončili 11. Isaac Viňales, 12. Romano Fenati, 13. Niccoló Antonelli, 14. John McPhee a 15. Niklas Ajo.

V celkovém pořadí vede Luis Salom s 233 body, druhý Maverick Viňales má 207 bodů a třetí Alex Rins má 200 bodů.

Další závod se jede v Misanu a to 15. září.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Další skvělý závod v podání Luise! A to je stále zraněný a pod stupni vítězů se procházel s berlemi :-( Ale je to bojovník ;-) Teď jsou dva týdny volna, tak se doufám dá trošku do pořádku :-) Dnešní závod byl, co se boje na čele týče, super, tedy vlastně jako vždycky. Okamžik, který se mi vryl do paměti nejvíc, je určitě to, jak byl Luis čtvrtý a najednou předjel všechny své tři soupeře v jedné zatáčce a byl první! To bylo neuvěřitlený. Jsem jen nechápavě seděla a koukala :-D

Jeho týmoví kolegové bohužel tolik toho závodního štěstí neměli.

A vše vlastně začalo ještě před samotným startem do závodu. Jak jsem se dočetla z týmového prohlášení týmu Red Bull Ajo KTM, tak Zulfahmi pozoroval problémy na své motorce už v zahřívacím kole. Když se pak postavil na své místo na roštu, tak mu zhasl motor. Nezbývalo tedy nic jiného než ho zatlačit do boxové uličky a odtud on startoval. Samozřejmě, ztráta se pak těžko dohání. Nakonec z toho bylo 20. místo (tedy místo, ze kterého měl původně startovat). To Arthur vypadal nadějně. Po startu z 18. místa se propracoval až na deváté místo a vypadalo to, že by mohl ohrozit i skupinku před sebou. Jenže ve velké skupině, ve které byl, to nebylo jednoduché, takže musel tvrdě bojovat aspoň o to (velmi dobré) deváté místo. Jenže tři kola před cílem přišel pád. Arthur sice nasedl a závod dojel, ale byl až 24. V jeho případě je to vážně velká škoda, mohl brát dost slušné body...A ještě Niklas Ajo. Ten mě mile překvapil, když se po startu chvilku držel někde na šesté pozici. Samozřejmě, že mu nevydržela a já jednu chvíli zažívala šok, jak se z tak dobré pozice najednou ocitl až 16.! Byla to prostě velká skupina. Niklas dojel nakonec 15. a bral tak aspoň jeden bod. Ale mohlo to být lepší. On totiž Arthur jak spadl, tak narazil do Niklase a ten mírně vyjel mimo trať, takže se propadl.

Toliko k mým nejoblíbenějším ;-) Ještě bych ráda pochválila Kubu Kornfeila. Ten startoval až ze 17. místa a skvělou jízdou nakoec vybojoval nejlepší místo v té velké skupině, tedy devátou příčku :-)

Chválím opět i Jacka Millera. Stále jede se zlomenou klíční kostí. A opět vybojoval skvělé sedmé místo :-) Tedy další výsledek v TOP 10. Mimochodem, jdou drby, že by Jack měl příští rok jezdit v týmu Ajo místo Luise, který se chystá do Moto2. A já jsem naprosto pro! Jack je skvělý závodník a tohle by si rozhodně zasloužil :-) Navíc jsem si ho oblíbila, takže pokud by šel do mého Nej týmu, rozhodně bych se nezlobila. A navíc, podle toho, co jsem viděla na internetu, tak on a Arthur jsou velcí kamarádi, asi to taky plyne z toho, že jsou oba Australani :-P To by byl tým! :-D

Týmový kolega Kuby Jasper Iwema se zase (ne)předvedl...Skončil až na 28. místě. Vůbec nevím, co se s ním zase dělo...Je ale pravda, že takhle hluboko v poli už startoval do závodu...

A to by bylo asi tak všechno k tomuto závodu. Jezdci si teď určitě zaslouží pár dní relax, protože měli náročné 3 závodní víkendy hned za sebou a spoustu cestování z USA do Evropy. A pak už nás zase bude čekat závod v Misanu. A ten bude určitě super stejně jako všechny dosavadní závody Moto3 :-)