GP Belgie 2013 - závod

27. srpen 2013 | 19.37 |

Fanoušci se dočkali konce letní přestávky, která znamenala závod v Belgii na okruhu Spa-Francorchamps. Kvalfikace na závod byla zajímavá, neboť se z části odjela na mokré trati a to také znamenalo, že oba piloti týmu Marussia a jeden pilot týmu Caterham (VD Garde) se dostali do Q2. Kvalifikaci vyhrál Lewis Hamilton a vedle něj se do první řady postavil Sebastian Vettel. Do druhé řady se postavili Mark Webber a Nico Rosberg, v řadě třetí potom stáli Paul di Resta a Jenson Button.

Hamilton si po startu pohlídal vedení, ovšem netrvalo dlouho a Sebastian Vettel se před něj dostal. Skvělý start z devátého místa měl Fernando Alonso, který se rázem vyšvihl na pátou příčku. Naopak Marussie a van der Garde s Caterhamem se okamžitě propadli na konec pole.

O pár kol později se do souboje dostali Sergio Pérez a Romain Grosjean. Grosjean přitom vyjel mimo trať. Později za tento incident dostal Pérez penalizaci průjezd boxovou uličkou.

Mezitím se pozornost také začala soustředit na Lotus Kimiho Räikkönena, protože se mu od brd začalo kouřit.

Během prvních zastávek v boxech došlo k menšímu incidentu mezi Nico Hülkenbergem, který jel svou 50. GP, a Felipe Massou. Oba vyjížděli z boxů vedle sebe a Massa údajně přejel bílou čáru. Traťoví komisaři však zůstali v klidu.

Po zastávkách v boxech se Hamilton zamíchal k Romainu Grosjeanovi a souboj s ním mu sebral cenné vteřiny, protože jeho náskok na Fernanda Alonsa se zmenšoval. O něco později také Alonso Hamiltona předjel.

To už byl ovšem nucen odstoupit Kimi Räikkönen. Na vině byly brzdy.

Také se schylovalo k souboji mezi Maldonadem, Sutilem, Gutiérrezem a di Restou. Pastor Maldonado se při jednom z manévrů srazil s Paulem di Restou. Maldonado později za tenhle manévr dostal penalizaci 10 vteřin stop and go.

Penalizaci dostali také Max Chilton (za ignorování modrých vlajek) a Esteban Gutiérrez (za zkrácení tratě při předjíždění jednoho ze soupeřů).

Na čele si mezitím ujížděl Sebastian Vettel.

A Vettel si také dojel pro vítězství. Na druhém místě skončil Fernando Alonso a třetí byl Lewis Hamilton.

Čtvrtý skončil Nico Rosberg, pátý Mark Webber, šestý Jenson Button, sedmý Felipe Massa, osmý Romain Grosjean, devátý Adrian Sutil a desátý Daniel Ricciardo.

Nebodovali 11. Sergio Pérez, 12. Jean-Eric Vergne, 13. Nico Hülkenberg, 14. Esteban Gutiérrez, 15. Valtteri Bottas, 16. Giedo van der Garde, 17. Pastor Maldonado, 18. Jules Bianchi a 19. Max Chilton.

Nedokončili Paul di Resta (následky nehody), Kimi Räikkönen (brzdy) a Charles Pic (únik oleje).

V celkovém pořadí vede stále Sebastian Vettel, který má 197 bodů, Fernando Alonso na druhém místě má 151 bodů a třetí je Lewis Hamilton se 139 body. V Poháru konstruktérů vede Red Bull.

Další závod bude poslední GP evropské části a to Velká cena Itálie na okruhu v Monze. Závod se koná 8. září.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Já vím, že to je docela stručný souhrn, ale já jsem závod skoro vůbec neviděla, protože přednost v TV dostal závod Moto3.

Taky většina událostí, které tu jsou popsané, je jenom převzatá z toho, co jsem četla a tak.

Co jsem ale viděla, byl ten incident mezi Sergiem a Romainem a s penalizací pro Sergia naprosto nesouhlasím. Mimochodem, Sergio je letos už počtvrté na jedenáctém místě...

Moc je mi líto Kimiho. Spa byl vždycky takový jeho okruh, škoda, že výpadek přišel zrovna tady. Přesnou příčinou jeho odstoupení bylo, že se mu slída z helmy, kterou piloti během závodu odhazují, zachytla u předního kola a jemu se tak nechladily brzdy. Mechanici si toho při prvním pit stopu všimli a slídu vyndali, jenže už bylo pozdě. Brzdy byly už tak poškozené, že moc nevydržely :-( To je vážně smůla.

Jinak, jak říkám, závod jsem moc neviděla, takže to ani nemůžu moc okomentovat. Sakra, zrovna když je mé milované Spa, tak musí být i MotoGP a navíc v Brně. Kdo má pak stíhat dívat se na obojí? Ale aspoň jsem se pokochala pohledem na Spa během závodů GP2 a GP3, které jsem také sledovala :-)

Jo a ještě něco. Během závodu a i po něm se okruh stal terčem aktivistů z Greenpeace, kteří protestovali proti sponzorovi závodu, firmě Shell. Pravděpodobně bojují za dobré věci, ale stylem, jakým to dělají, si mě teda nikdy nezískají. Takovéto jejich přivazování se ke stromům, komínům a bůh ví čmu ještě, to prostě já nepochopím.