GP Indianapolis 2013

19. srpen 2013 | 14.22 |
›

Letní přestávka skončila, a tak jsme o víkendu mohli sledovat další boje v MotoGP. Tentokrát se jelo až za oceánem, když jezdce čekala americká Velká cena Indianapolis. Z první řady do závodu startovali Marc Márquez, Jorge Lorenzo a Dani Pedrosa. Poslední dva jmenovaní stále ještě bojují s následky svých zranění. Ve druhé řadě stáli Cal Crutchlow, Álvaro Bautista a domácí naděje Nicky Hayden. Do třetí řady se pak postavili Bradley Smith, Stefan Bradl a Valentino Rossi. Lukáš Pešek startoval z 22. místa, Karel Abraham po pátečním pádu nakonec do závodu nezasáhl.

Abraham si přivodil nějaká lehčí zranění ruky a nohy a na doporučení nakonec nedělní závod vynechal.

Na divokou kartu startoval domácí Blake Young s motocyklem APR.

Velká cena Indianapolis měla být také velkým návratem Bena Spiese po zranění. Jenomže v sobotním třetím tréninku přišel pád, který mu vystavil další stopku, když si domácí závodník poranil rameno.

Do čela závodu šel po startu Jorge Lorenzo, následovali ho Dani Pedrosa a Marc Márquez. Skvělý start se povedl i Smithovi, ten byl ale záhy předjet týmovým kolegou Crutchlowem.

Hned v prvním kole havaroval Young.

Na čele se mezitím nic dramatického nedělo. První místo si s přehledem držel Lorenzo, druhý jel Pedrosa, třetí Márquez. Za nimi si čtvrté místo hlídal Crutchlow, ale blížil se za ním skvěle jedoucí Bautista.

V pátém kole závod kvůli technice skončil pro Randy de Punieta.

Márquez se začal přibližovat ke svému týmovému kolegovi Pedrosovi a dotíral tak dlouho, až se mu povedlo ho předjet. Poté se začal přibližovat i k lídrovi závodu Lorenzovi a Dani Pedrosa se držel za ním. Začalo se schylovat k zajímavé bitvě o pódiová umístění mezi nejlepšími třemi piloty současnosti.

K dramatu se ale začalo schylovat i v boji o čtvrté místo, kde spolu sváděla napínavý boj dvojice Crutchlow a Bautista. Za nimi se ještě snažil držet Stefan Bradl, který byl chvilku blízko a tvořil s nimi jednu skupinu, a chvilku zase nestíhal a ztrácel.

Ve 14. kole kvůli technickým problémům odstoupil český závodník Lukáš Pešek.

Ještě kolo před tím se však udála změna na čele závodu. Do vedení se totiž dostal Marc Márquez.

V 17. kole odstoupil Yonny Hernández, kterému selhal motor.

Mezitím Lorenzo přestával stačit tempu Márqueze a naopak se musel začít bát o svou druhou pozici, protože se na něj tlačil Dani Pedrosa.

Přiostřovat se však začínalo v boji o místo čtvrté. Stefan Bradl už sice z boje odpadl, kdo se tam ale dostal, byl Valentino Rossi. Tomu se podařilo předjet obě tovární Ducati a zahájil stíhací jízdu na tuhle skupinu, když zajížděl jedno rychlé kolo za druhým. Předjet Bradla mu nedělalo problém. A potom už na něj "čekala" dvojice Crutchlow, Bautista.

Souboj o čtvrté místo bylo v závěru závodu to nejnapínavější, co se na trati dělo. Nechyběly předjížděcí manévry na hraně pádu. Tento dramatický souboj byl jakýmsi kořením závěru závodu.

Z vítězství v závodě se radoval Marc Márquez. Druhý přeci jen skončil jeho týmový kolega Dani Pedrosa a Jorge Lorenzo se musel spokojit s místem třetím. Nespokojený však nebyl, sám na tiskové konferenci přiznal, že na víc neměl, protože v závěru závodu měl problémy se zadní pneumatikou.

Čtvrté místo v závěru vybojoval Valentino Rossi, na pátém místě skončil Cal Crutchlow a šestý byl Álvaro Bautista. Na sedmém místě do cíle dojel Stefan Bradl.

Zajímavý zavěr předvedli oba piloti na továrních strojích Ducati. Nicky Hayden se v zatáčce pokusil předjet svého týmového kolegu Andreu Doviziosa, jenomže měli jemný kontakt a oba vyjeli mimo trať. Toho využil Bradley Smith, který jel těsně za nimi a byl to právě on, kdo nakonec skončil na osmém místě. Hayden se musel spokojit s devátou příčkou a Dovizioso s desátou.

Na bodovaných místech dále skončili 11. Andrea Iannone, 12. Aleix Espargaró (nejlepší pilot na motocyklu CRT), 13. Colin Edwards, 14. Claudio Corti a 15. Hiroshi Aoyama.

Mimo body skončili 16. Héctor Barberá, 17. Danilo Petrucci, 18. Michael Laverty a 19. Bryan Staring.

Jak už bylo řečeno, nedokončili Yonny Hernández, Lukáš Pešek, Randy de Puniet a Blake Young. Nestartovali Karel Abraham a Ben Spies.

V celkovém hodnocení mistrovství světa vede Marc Márquez, který má na svém kontě 188 bodů. Na druhém místě je Dani Pedrosa se 167 body a na třetím místě je Jorge Lorenzo, který má 153 bodů.

Dalším závodem je Velká cena České republiky na okruhu v Brně. Závod se koná už tento víkend, tedy od 23. do 25. srpna.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mě se tento závod líbil. Pořád se tam něco dělo, takže se pořád bylo na co koukat a na co soustředit. Musím říct, že Márquez je opravdu neuvěřitelný. Věděla jsem, že, i když tohle je jeho první sezóna, tak bude dobrý a silný, ale až takhle, to jsem moc nečekala. Jasně, trošku mu nahrálo, že Dani a Jorge stále nejsou zdraví na 100 %, ale stejně...A já stále nevím, jestli Márquez patří mezi mé oblíbené závodníky nebo ne....:-D

Moc se mi včera líbil výkon Álvara Bautisty. Doufala jsem, že se třeba stane zázrak a on se nějak probojuje na stupně vítězů. Zázrak se nestal. A navíc on se spíš propadl. Ale šesté místo je stále úspěch, myslím si.

Rossi byl celou dobu takový nenápadný, jezdil si na hranici první desítky, a najednou kde se vzal, tu se vzal, začal zajíždět rychlé časy a ještě dokázal skončit čtvrtý. Takže ode mě určitě palec nahoru.

Stefan taky dobrý. Sice bych byla radši, kdyby se držel se skupinkou bojující o 4. místo, ale tak nevadí. Hlavní je, že dokončil ;-)

Nejlepší na CRT byl zase Aleix. A ještě ke všemu zraněný. V sobotu měl velký pád (highsider) a zranil si ruku.

Pro českého fanouška to je opět bilance. Jeden nestartoval, druhý nedokončil....

A teď to nejdůležitější. Člověk odpočítává dny, týdny, měsíce, těší se na návrat svého závodního hrdiny na trať po vlekoucím se zranění. A on odjede tři tréninky a zraní se znovu. Tohle není fér! :-( Ano, mluvím o Benovi. Už jsem se nemohla dočkat, až budu mít konečně v MotoGP komu pořádně fandit. Bez něj to totiž není ono. A najednou toto. Musím vám ale říct, že jsem to tušila. Vážně. Celý týden před samotnou GP, když jsem četla články o jeho návratu atd., tak jsem myslela na to, že na jednu stranu mám strašnou radost, ale na druhou stranu mám strach, že odjede jeden trénink, spadne, zase si něco udělá s tím svým ramenem a bude konec. No, tak odjel ty tréninky tři. Spadl a zranil si rameno. Ne však to pravé, které už toho hodně zažilo, ale pro změnu si poranil levé. Podle doktorů to jsou tak 3 až 4 týdny mimo. Ach jo :-(