GP Indianapolis 2013

19. srpen 2013 | 11.16 |
›

Na americkém okruhu Indianapolis se konal další závod Moto3, což znamenalo, že letní přestávka jezdcům skončila. Z první řady do závodu vystartovali Alex Rins, Alex Márquez a Maverick Viňales. Ve druhé řadě stáli Efrén Vázquez, Jack Miller a Arthur Sissis. Lídr šampionátu Luis Salom startoval po těžkém pádu v sobotní kvalifikaci až z 10. místa. Český zástupce Jakub Kornfeil byl na roštu 16.

Samotný start do závodu byl kvůli nějakým technickým problémům na trati posunut. Zpoždění nakonec trvalo pouze nějakých 5 minut.

Nejlepší start předvedl poleman Rins, ale v nájezdu do zatáčky to přehnal a vyjel mimo trať. Do čela se tak dostal australský mladík Arthur Sissis, který měl perfektní start. Za ním jel jeho krajan Jack Miller, kterému se start také podařil.

Start do závodu se neobešel bez kolize. Jasper Iwema, týmový kolega našeho Jakuba Kornfeila, havaroval poté, co ho jeden ze soupeřů poslal mimo trať.

Netrvalo dlouho a na čele se utvořila skupinka ve složení Márquez, Rins, Viňales, Sissis, Miller a snažili se tam dotáhnout i Luis Salom a Jonas Folger. To už ovšem po nepěkném highsideru vypadl Jack Miller. Podle prvních zpráv to bohužel vypadá, že si při pádu zlomil klíční kost.

V šestém kole se na čele držel Alex Rins následován Viňalesem a svým týmovým kolegou Márquezem. Tahle trojice se snažila poodskočit zbytku pole a dařilo se jim to. Za nimi jeli Sissis a Folger, a také Salom, Vázquez a udržet se snažil i Zulfahmi Khairuddin.

Vypadalo to, že Alex Rins chce svým dvěma soupeřům na čele závodu utéct, avšak nepodařilo se mu to. V 11. kole to byl Márquez, kdo vedl závod, ve 12. kole by na čele Viňales. Ve 13. kole však opět projížděl na prvním místě Rins.

Za nimi o 4. místo bojovali Folger, Salom a Sissis. Mezi týmovými kolegy Salomem a Sissisem to bylo občas těsné, avšak vše se obešlo bez vážnějšího incidentu. Za touto trojicí jeli Vázquez a Khairuddin, kteří na ně začali pomalu ztrácet. Navíc 3 kola před cílem Vázqueze zradil motor a on musel ze závodu odstoupit.

Na čele vrcholil boj o pozice na stupních vítězů, když v předposledním kole se do vedení dostal Márquez. Jeho týmový kolega Rins mu však nic nedaroval a vedoucí pozici si vzal zpátky.

Závod vyhrál Alex Rins před Alexem Márquezem, pro kterého to jsou první stupně vítězů, a Maverickem Viňalesem.

Na 4. místě skončil Jonas Folger, 5. byl Luis Salom, 6. Arthur Sissis, 7. Zulfahmi Khairuddin, 8. Miguel Oliveira, 9. Romano Fenati a TOP 10 dokompletoval český pilot Jakub Kornfeil. Na bodech ještě dokončili závod 11. Niklas Ajo, 12. Alexis Masbou, 13. Alan Techer, 14. Livio Loi a 15. Matteo Ferrari.

Vedení v celkovém hodnocení šampionátu si udržel Luis Salom, který má 183 bodů, na druhém místě je se 174 body Maverick Viňales a třetí je Alex Rins se 167 body.

Dalším závodem je Velká cena České republiky na okruhu v Brně, která se koná již tento víkend od 23. do 25. sprna.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Já jsem s výsledky závodu spokojená, protože moji kluci (pokud tak teda můžu nazývat můj oblíbený tým Red Bull KTM Ajo) skončili na 5.

, 6. a 7. místě :-) Navíc Luis má od toho sobotního pádu zraněnou nohu. Jak moc a co mu konkrétně je, to však nevím. Moc mě potěšil Arthur. Vedl si opravdu skvěle, v kvalifikaci zajel svůj nejlepší výkon za celou svou kariéru v Moto3 a v závodě si vedl neméně dobře. Dokonce chvilku celý závod vedl :-) I Zulfahmi si vedl dobře, po dlouhé době zase umístění v TOP 10 :-) Pochválit musím i Nikiho Aja, protože on startoval až jako 24. a nakonec skončil 11.! Takovýhle obrovský posun jsem od něj vůbec nečekala, o to větší radost jsem z toho pak měla :-)

Kuba Kornfeil si taky oproti kvalifikaci polepšil, dokonce se ještě dokázal vmáčknout do TOP 10, takže z mého pohledu taky super :-) Naopak jeho týmový kolega Jasper Iwema měl zase na startu smůlu...:-/

Škoda Efréna, že ho zradila technika, závod měl slušně rozjetý.

Koho mi je líto úplně nejvíc, tak to je Jack Miller. On poslední dobou předváděl vážně skvělé výkony a byl jediným pilotem na Hondě, který dokázal konkurovat všem těm KTM na čele. Opravdu jsem si ho během posledních několika závodů dost oblíbila a rozhodla jsem se, že mu budu fandit. No a bum! On tak ošklivě spadl a zlomil si klíční kost :-( Těžko říct, kdy se vrátí do sedla motorky, protože teď začíná pro piloty docela náročné období. Během pár dní se musí rychle přesunout z Indianapolis do Brna a pak rychle do Silverstone, protože mají 3 závody ve 3 týdnech. Takže v Brně ho určitě nečekám a v Silverstone asi taky ne. Nevím, jak moc je to vážné, takže ať se dá hlavně do pořádku a ať může v říjnu jet domácí GP ;-)