Khairuddin: V trénincích musím změnit myšlení

9. srpen 2013 | 16.53 |
› 

Zulfahmi Khairuddin využívá letní přestávku v Mistrovství světa Moto3 ke trénování a odpočinku doma poté, co první polovina sezóny nebyla tak úspěšná, jak očekával. Pilot týmu Red Bull KTM Ajo je v celkovém hodnocení šampionátu na 11. místě a potřebuje přizpůsobit svůj jízdní styl s cílem zlepšit svůj výkon. Pozitivní a plný optimismu vzhlíží malajský jezdec na příští závod, Velkou cenu Indianapolis, se sebevědomím.

66

Jsme v polovině letošní sezóny. Jakou známku by sis dal za první polovinu sezóny?
Upřímně, nemyslím si, že bych si dal "prospěl". Jsem náročný člověk a nejsem s něčím jen tak spokojen – jsem na sebe tvrdý. Myslím si, že můžu být lepší než to, co jsem zatím ukázal. Nemůžu říct, že jsem zcela spokojen se svými dosavadními výsledky, protože jsem jedenáctý ve světovém šampionátu. Tahle sezóna je pro mě trochu obtížná, protože ještě nejsem natolik sebevědomý, abych jel na limit, ale ohledně druhé poloviny sezóny jsme optimističtí. Doufám, že do Indianapolis přijedu jako silnější jezdec.

Zatím se odjelo osm závodů, co podle tebe vyniká?
Práce, kterou jsme jako tým udělali, což bylo velmi dobré. Vím, že můžeme být lepší, takže co uděláme, je, že se musíme soustředit na zbytek šampionátu s jiným myšlením. Samozřejmě, ne všechno bylo negativní, i přes start z konce roštu, jsme v závodech skončili vysoko. Všechno mohlo být jednodušší s lepší pozicí po kvalifikaci. Nicméně, v některých závodech jsme byli silní, takže tohle je ten způsob, který musíme následovat. Musíme být pozitivní.

Který závod byl letos zatím tvůj nejlepší? A nejhorší?
Nejlepší závod byl bez pochyby Katar, kde jsem se cítil pohodlně během celého víkendu a dokázal jsem skončit na šestém místě – dobrý výsledek. Obecně vzato, ve většině závodů jsme byli dobří a skončili šestí nebo sedmí, ale v ostatních bych byl radši, kdybych získal lepší výsledek. Nejhorším závodem byl ten zatím poslední, na Sachsenringu.

Od začátku sezóny jsme vždycky skončili na docela dobré pozici, ale v Německu jsem byl šestnáctý. Ani jsem nevylepšil pozici oproti kvalifikaci a to bylo poprvé, co se to stalo.

Cítíš se více pohodlně během závodů než v trénincích?
Jsou to různé pocity. Jak ve volných trénincích, tak v kvalifikaci cítím, že nemůžu zajet lepší čas na kolo, nemůžu jet až úplně na limit; myslím, že je to proto, že mi stále něco schází, abych se cítil 100% sebevědomý. Na druhou stranu, v závodech cítím, že nemám co ztratit a riskuji o něco více. V neděli se vždycky cítím silný. Myslím, že bych měl změnit své myšlení, abych byl v trénincích stejně silný jako v neděli.

10

Jaké jsou nejdůležitější změny na motocyklu KTM ve srovnání s loňským rokem?
Podle mého názoru jsou tam velké změny. Letošní motocykl má více síly a to nám umožňuje být agresivní, ale já jsem si na tento typ jízdy ještě zcela nezvykl. Takže se musím závod po závodu zlepšovat. Vím, že můžu být rychlejší, protože Luis (Salom) se cítí na motocyklu jako doma. Ve druhé polovině sezóny se pokusím soustředit na zlepšení svého jezdeckého stylu a budu optimističtější.

Tohle je tvůj první rok u týmu Red Bull KTM Ajo. Jak se v tomto týmu cítíš?
Nemám pocit, že je to úplně nový tým, protože mám docela dost mechaniků, se kterými pracuji od roku 2011. Změnil jsem tým, ale zůstal jsem ve stejné struktuře Ajo Motorsport. Cítím se tu jako doma a jako mezi rodinou. Pro mě to byla změna, velká skupina profesionálů a jednotlivců zůstala.

Letos to vypadá, že na čele se osamostatnili tři piloti. Jak vidíš bitvu o titul mezi Salomem, Rinsem a Viñalesem?
Tihle tři jsou o krok napřed oproti ostatním pilotům. Na svých motocyklech se cítí velmi pohodlně a vědí, jak je dobře ovládat, ale sezóna je velmi dlouhá. Myslím, že můžu být lepší. Pokud budeme pracovat tvrdě a soustředěně, můžeme se této skupině více přiblížit.

139

Do konce stále zbývá devět závodů. Co očekáváš od druhé poloviny sezóny?
Momentálně chci přemýšlet pouze o svém tréninku během letní přestávky a abych byl silnější – fyzicky i psychicky. Myslím si, že klíčem k dosažení dobrých výsledků ve zbytku této sezóny je mít dobrou přípravu během léta a zbývající závody začít tak připravený, jak je to jen možné. Můžeme získat dobré výsledky.

Letos bude první závod Asijské části na tvé domácí půdě. Jak vidíš Malajskou Grand Prix?
Budu se na ni připravovat jako na každou jinou, myslím, protože všechny závody jsou pro šampionát důležité – ačkoliv tohle je nepochybně speciální závod. Nechci na sebe klást mnoho tlaku. Je to velmi speciální závod a já jsem nadšený, že můžu jet na okruhu Sepang, protože je to u vás doma a všichni vás podporují. Loňský rok byl úžasný, nikdy na to nezapomenu. Pokud budeme pracovat na 120 %, můžeme vyrůst jako jezdec, i jako tým.

S takovou dávkou tréninku, budeš mít čas na odpočinek?
Ano, je jasné, že si musím najít rovnováhu mezi tréninkem a odpočinkem. Během letní přestávky slavíme Ramadán a Hari Raya, takže to budou důležité dny, abych se odpojil od tréninku a především strávil nějaký čas se svou rodinou.

Zdroj: Ajo.fi

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře