Salom: Klid, který tým přenáší, je zásadní

7. srpen 2013 | 21.58 |
› 

Aktuální lídr pořadí kategorie Moto3 Luis Salom se v uplynulých dnech zúčastnil testování na okruhu Slovakiaring s motocyklem KTM. Nyní odpočívá doma na Mallorce, konkrétně ve městě Palma de Mallorca. Pilot týmu Red Bull KTM Ajo je příjemně překvapen svými dosavadními výsledky a to samé očekává i ve druhé polovině této sezóny.

11

Vedeš třídu Moto3 se čtyřmi vítězstvími a čtyřmi dalšími pódiovými umístěními. Jakou známku by sis za tuhle polovinu sezóny dal?
Jsem velmi šťastný, protože jsme zatím odvedli dobrou práci. Dát si známku na stupnici do deseti je vždy těžké, ale máme osm pódiových umístění z osmi závodů - takže si dáme tak známku 8.

Když jsi se připojil k týmu Red Bull KTM Ajo, očekával jsi, že se dostaneš do téhle situace?
Upřímně, ne. Věděl jsem, že jdu do opravdu silného týmu a že tomu musím dát všechno, abych byl na jejich úrovni, ale dosáhl jsem čtyř vítězství a čtyř pódií v této části sezóny. Byl jsem si jistý, že bych mohl jezdit vepředu a bojovat s nejlepšími, ale ne tak často, jak jsme opravdu byli. Práce, kterou jsme udělali, byla opravdu dobrá, takže jsem velmi spokojený.

Který závod byl pro tebe nejlepším a proč?
Ačkoliv mám krásné vzpomínky na většinu z nich, pravděpodobně řeknu Katalánskou Grand Prix. Byl to téměř dokonalý víkend. Získat doma pole position a vítězství, když vám všichni lidé fandí, bylo velmi speciální.

Na který závod máš špatné vzpomínky?
Možná Austin, protože je to trať, která se mi líbila a během víkendu se mi tam docela dařilo. Také Jerez, kde byl závod ukončen dřív červenou vlajkou. Nevím, co by se stalo, ale byl bych rád, kdybychom mohli odjet závod celý.

0pt;line-height:115%;font-family:"Times New Roman","serif"">Jaké jsou letos největší změny, kterých sis všiml?
Nejvýznamnější a nejdůležitější byla práce, kterou tým Red Bull KTM Ajo odvádí. Způsob, kterým všechno dělají a klid, který celou dobu přenášejí. Celkově jsem byl překvapen a myslím, že naše výsledky jsou jejich zásluhou.

Jaké jsou klíče, které dělají tým Red Bull KTM Ajo tak speciálním?
Pravdou je, že je jich hodně a je nemožné všechno popsat. Nicméně, stačí se podívat na výsledky, kterých zatím docílili: Tři tituly mistrů světa – 2008, 2010, 2012 – a druhé místo v šampionátu – 2011 – pouze v pěti letech. Dosažení takového úspěchu není jednoduché a ukazuje to, že je tým velmi silný.

Jakou roli hraje Aki Ajo?
Myslím si, že Aki je ten, kdo dává celému týmu smysl. Všechno je připraveno, ale bez jeho přítomnosti by věci nefungovaly tak, jak tomu nyní je. Podle mého názoru, jeho role ve skupině je nezbytná, aby všechno fungovalo dobře a abychom dosahovali dobrých výsledků.

244

Po osmi závodech jsi lídrem v Mistrovství světa, máš 14 bodů náskok v této konkurenceschopné třídě. Jak vnímáš tenhle souboj?
Upřímně řečeno, nevím, kdy se rozhodne o titulu a do konce sezóny toho stále hodně zbývá – osm závodů. Předpovídat nyní výsledek je velmi obtížné. Cokoliv se může stát. Je tu spousta pilotů, kteří měli první polovinu sezóny velmi dobrou a poté v druhé polovině můžou propadnout, a naopak. Všechno je velmi těsné a závody se rozhodují díky velmi malým detailům. Takže uvidíme, jak věci půjdou a co se po letní přestávce stane.

Jak vidíš své soupeře na čele?
Zatím to vypadá, že společně s Alexem (Rinsem) a Maverickem (Viñalesem) jsme si vytvořili malou výhodu, ale v mnoha případech už jsme viděli, že do čelní skupinky se dokážou dostat různí závodníci. Všichni jsou velmi talentovaní. Navíc, když připomeneme fakt, že všichni máme k dispozici stejný materiál, všechno je velmi těsné a bude obtížné zůstat na vrcholu.

Co tě letos na motocyklu KTM Moto3 překvapilo?
Jsem s ním velmi spokojený. Je velmi jednoduché ho řídit, je velice poddajný, a když si navyknete na jízdu, je to zábava. Pro pilota je důležité si tu jízdu užít a to je něco, čeho si hodně vážím.

Po testu v Mugellu jsi řekl, že jste našli nějaká významná zlepšení. Jaké změny jste tam provedli?
V Itálii, stejně jako na Slovensku, jsme udělali skvělou práci. Nemůžu uvěřit, že jsem tak moc jezdil. Přidávání kilometrů je přesně to, co vám umožní dozvědět se o výkonu motocyklu více. Díky tomu jsme udělali malé, ale důležité změny v přední části motocyklu. Myslím, že jsme tam udělali krok kupředu. Musím poděkovat týmu KTM za práci, kterou odvedli, protože to bylo úchvatné.

33

Ze zbývajících okruhů je tu nějaký, na který se opravdu těšíš?
Indianapolis Motor Speedway, bez pochyb, trať, ze které jsem nejvíc nadšený. Mám ji velmi rád a je to místo, kde jsem loni získal své první vítězství v Mistrovství světa. Těším se na konec letní přestávky a na návrat na trať. Z těch ostatních, víceméně jsou pro mě všechny stejné a není tu žádná, která se mi vyloženě nelíbí. Španělské závody jsou vždycky speciální.

Jak hodnotíš Asijskou část sezóny? Je to rozdílné od ostatních závodů?
Pro mě jsou Malajsie, Austrálie a Japonsko tři závody, jako každé jiné. Říjen rychlé utíká, čas plyne velmi rychle – což je škoda. Přál bych si, abych si to mohl víc užít. Nyní, po návratu z prázdnin, se budeme připravovat na tři po sobě jdoucí závody, které musím brát jeden po druhém. Ve druhé polovině sezóny trávíte mimo domov více času, takže tyhle dny před tím zůstanu doma.

V posledních několika závodech jsi přečetl správně situaci. Jaké je tajemství?
Není žádné tajemství. Jednoduše se snažím rychle přemýšlet, když jsem na motocyklu, a dělat, co si myslím, že je správné v ten správný čas. Během sezóny to někdy fungovalo, někdy ne. Riskujete jenom tolik, abyste dosáhli dobrého výsledku.

Poslední dobou se závody rozhodují v posledním kole ve skupině tří, čtyř nebo pěti pilotů. Myslíš si, že až do konce sezóny to bude stejné?
Upřímně v to doufám (směje se). Ano, je pravda, že v posledních závodech se rozhodovalo stejným způsobem, ale je to normální, protože máme stejné motocykly a všichni piloti jsou velmi silní. Uvidíme, co se stane ve zbývajících devíti závodech, ale intuice mi říká, že všechno bude pokračovat stejným způsobem.

Myslíš si, že letní přestávka přichází v ten pravý čas?
Ano, myslím. Kromě testu, který jsme měli, nechám odpočívat jak tělo, tak i mysl. Je také čas užít si léto co nejvíc se svou rodinou.

Co budeš dělat během volna?
Pokusím se trochu odpočívat, ale stále budu trénovat. Stále nás čeká spousta závodů, takže si nemůžeme dovolit odpočívat.

Řekni nám své přání pro druhou polovinu sezóny.
Aby všechno šlo dobře a po každém závodě jsme se vraceli v pořádku a zdraví.

Zdroj: Ajo.fi

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář