GP Maďarska 2013 - závod

1. srpen 2013 | 16.17 |

O minulém víkendu se jel další závod Formule 1 a to Velká cena Maďarska na okruhu Hungaroring u Budapeště. Z první řady do závodu vyráželi Lewis Hamilton a Sebastian Vettel. Ve druhé řadě stáli Romain Grosjean a Nico Rosberg. Do řady třetí se pak postavili Fernando Alonso a Kimi Räikkönen.

Po startu se na prvním místě udržel Lewis Hamilton před Sebastianem Vettelem. Na třetí místo se snažil protlačit Fernando Alonso, ale Romain Grosjean ho před sebe nepustil. Nico Rosberg se dostal do problémů, když se po kontaktu s Felipe Massou propadl na konec bodovaných příček.

Po prvních pit stopech se Sebastian Vettel dostal za Jensona Buttona, který měl jinou strategii, a zůstal za ním "zaseknutý". Nedokázal se před něj dostat. Za nimi se dotáhli jak Grosjean, tak i Alonso. Když už měl Button pneumatiky v ne zrovna nejlepším stavu, tak se konečně trojici Vettel, Grosjean i Alonso ho podařilo předjet. Grosjean a Alonso však mezi sebou měli menší kontakt a museli do boxů.

Mezitím se na čele stále držel Lewis Hamilton.

Romain Grosjean a Felipe Massa se dostali do kontaktu. Tedy lépe řečeno, Romain Grosjean se při předjíždění Massy dostal mimo trať. Později z toho byla penalizace průjezd boxovou uličkou.

Nico Hülkenberg dostal penalizaci průjezd boxovou uličkou za to, že v pit lane jel rychleji než je povoleno.

Nenápadný byl v závodě Kimi Räikkönen. Po startu se držel kolem pátého místa, ale najednou se objevil na druhé příčce a bojoval o umístění na pódiu.

V závěru se na druhého Räikkönena pokoušel dotírat třetí Vettel, avšak Räikkönen si druhé místo vzít nenechal.

V závodě zvítězil Lewis Hamilton před Kimi Räikkönenem a Sebastianem Vettelem.

Na čtvrtém místě byl Mark Webber, pátý poté skončil Fernando Alonso, šestý Romain Grosjean, sedmý Jenson Button, osmý Felipe Massa a bodovanou desítku doplnili Sergio Pérez a Pastor Maldonado, který získal první bod v sezóně pro tým Williams.

Mimo body skončili 11. Nico Hülkenberg, 12. Jean-Eric Vergne, 13. Daniel Ricciardo, 14. Giedo van der Garde, 15. Charles Pic, 16. Jules Bianchi, 17. Max Chilton. Na 18. místě byl klasifikovaný Paul di Resta, který ale cíl závodu neviděl, protože čtyři kola do cíle zajel do boxů kvůli poruše na hydraulice. Na 19. místě byl klasifikovaný Nico Rosberg, který ale také cíl neviděl, protože také zhruba čtyři kola před cílem musel s kouřícím motorem odstoupit.

Nedokončili Valtteri Bottas (závada na hydraulice), Esteban Gutiérrez (porucha převodovky) a Adrian Sutil (závada na hydraulice).

Po závodě ještě Romain Grosjean dostal 20 vteřin penalizaci za kolizi s Jensonem Buttonem, na výsledky to však vliv nemělo.

V celkovém pořadí vede Sebastian Vettel se 172 body, druhý je Kimi Räikkönen se 134 body a třetí Fernando Alonso má 133 bodů. V poháru konstruktérů vede Red Bull.

Na jezdce teď čeká letní přestávka a další závod se uskuteční 25. srpna v belgickém Spa-Francorchamps.

--------------------------------------------------------------------------------------

Omlouvám se, že souhrn je tu až teď, po čtyřech dnech od závodu a navíc takový docela stručný, ale jaksi jsem se k tomu pořád nemohla dostat. Tak alespoň takhle ve zkratce no...

Jsem ráda za Kimiho pódium, za to, že oba McLareny bodovaly. Mrzí mě ta penalizace pro Nica, jinak by z toho možná bylo to 10. místo a aspoň jeden bod.

Nechápu penalizaci pro Romaina za ten manévr na Felipeho....A také ta penalizace po závodě pro Romaina trošku poztrácela smysl, když to pořadí stejně nezměnilo...

Williams může slavit - má první bod v sezóně :-p Zato Force India asi moc nadšená není - oba piloti odstoupili kvůli závadě na hydraulice.

Mrzí mě, jak se nedaří Estebanovi, ale to píšu u každého článku. Přitom já jsem si jistá, že on je skvělý pilot a pořád nemá šanci to dokázat.