GP USA 2013

22. červenec 2013 | 14.57 |
›

Na okruhu Laguna Seca, který se nachází v Kalifornii, se jel další závod MotoGP. Na tomto okruhu se vždy jezdí pouze závod královské kubatury, kubatury Moto2 ani Moto3 se zde neobjevují. Z první řady do závodu na 32 kol startovali Stefan Bradl, Marc Márquez a Álvaro Bautista. Ve druhé řadě stáli Valentino Rossi, Cal Crutchlow a Jorge Lorenzo. Karel Abraham stál na roštu na 19. místě, Lukáš Pešek startoval jako 23., tedy poslední.

Jorge Lorenzo a Dani Pedrosa, kteří jsou stále zranění, se nakonec též zúčastnili závodu. Oba byli uznáni způsobilými závodit, i když u Lorenza mu doktoři doporučili odpočívat, ale rozhodnutí o závodě nechali na něm. Úplně vyléčení ze zranění ještě stále nejsou ani Crutchlow, Smith či Aoyama. Karel Abraham jel závod opět s nějakou virózou. Kvůli zranění ramene se závodu vůbec nemohl zúčastnit Andrea Iannone. Místo stále zraněného Bena Spiese (mimochodem Iannoneho týmový kolega) jel tentokrát Alex de Angelis. Pravidelný náhradník Michele Pirro se tohoto závodu nemohl zúčastnit, protože si musel plnit svoje testovací povinnosti. Původně se měl na divokou kartu zúčastnit i Blake Young s týmem Attack Performance a podvozkem APR. Jenomže ve druhém tréninku havaroval, a tým zničenou motorku už nedokázal dát dohromady, takže už se dalších bojů nezúčastnil.

Do samotného závodu měl nejlepší start poleman Bradl. Pro něj to mimochodem byla první pole position v MotoGP v jeho kariéře. Velice dobrý start předvedl Valentino Rossi, který se zařadil na druhé místo za Bradla. Třetí jel Márquez.

Ve druhém kole upadl Michael Laverty a také Claudio Corti zajel do boxů, aby o chvíli později vyjel zpátky na trať a o něco později znovu zajel do boxů. Tentokrát už napořád.

Ve třetím kole se Marc Márquez dostal ve Vývrtce (Corkscrew) před Rossiho a začal dotírat i na Bradla.

To už odstoupil i Randy de Puniet a o kolo později upadl jeho týmový kolega Aleix Espargaró. O další dvě kola později odstoupil Bradley Smith.

Márquez se doklapl na Bradla a v 18. kole se před něj dostal. Za Bradlem se začínala tvořit mezera a Rossi ztrácel. Naopak si musel začít dávat pozor na dotírajícího Bautistu.

Z vítězství v závodě se radoval Marc Márquez před Stefanem Bradlem a Valentinem Rossim. Bylo to poprvé, kdy na okruhu Laguna Seca vyhrál v MotoGP nováček a také to byly první stupně vítězů pro Stefana Bradla.

Na čtvrtém místě nakonec těsně skončil Álvaro Bautista, pátý byl Dani Pedrosa, šestý Jorge Lorenzo, sedmý Cal Crutchlow, osmý Nicky Hayden, devátý Andrea Dovizioso a desítku uzavřel Héctor Barberá, který se tak stal nejlepším pilotem na CRT.

Dále skončili 11. Alex de Angelis, 12. Colin Edwards, 13. Danilo Petrucci, 14. Karel Abraham a 15. Yonny Hernández.

Nebodovali 16. Hiroshi Aoyama, 17. Bryan Staring a 18. Lukáš Pešek.

Nedokončili již výše zmínění Michael Laverty, Randy de Puniet, Aleix Espargaró, Bradley Smith a Claudio Corti.

V celkovém pořadí Márquez trošku poodskočil, protože má 163 bodů, druhý Pedrosa má 147 bodů a třetí Lorenzo 137.

Další závod se jede 18. srpna v Indianapolis.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Můj komentář k závodu bude velmi krátký, neboť jsem z něj neviděla vůbec nic. Start v 11 večer našeho času prostě není moc pro mě no...a navíc ráno jsem musela v 5 vstávat, takže to už vůbec nebylo pro mě.

Ale věděla jsem to. Říkala jsem, že Stefan už tentokrát konečně bednu udělá, protože já to neuvidím. No a jistě! Ale ne..Mám z toho velkou radost. Fakt si to už konečně zasloužil :-)

Klobouk dolů taky před Danim a Jorgem.

Poprvé v této sezóně je nejlepším pilotem na CRT někdo jiný než Aleix. Ten má tak na svém kontě letos první nedokončený závod a také první závod, kdy nebere body.

K českým jezdcům asi tolik, že jsem ráda za 2 body pro Abrahama, určitě je to úspěch. A myslím, že i když Pešek skončil poslední, tak se nemá za co stydět, protože tu jel poprvé a dojel do cíle. Ne všichni se tím mohli pochlubit.