GP Velké Británie 2013 - závod

1. červenec 2013 | 21.25 |

Na okruhu Silverstone ve Velké Británii se o víkendu jel další závodu Formule 1. Z první řady do něj startovali oba piloti týmu Mercedes, když na pole position stál domácí Lewis Hamilton a vedle něj se postavil Nico Rosberg. Ve druhé řadě stáli Sebastian Vettel a Mark Webber.

Giedo van der Garde si přivezl z Kanady penalizaci 5 míst na roštu. Kvalifikoval se jako 21., takže po penalizaci se pouze propadl o místo níž. Paul di Resta, který se kvalifikoval na svůj domácí závod na pěkném pátém místě, byl z kvalifikace diskvalifikován. Bylo totiž zjištěno, že jeho vůz nesplňuje předepsanou váhu. Di Resta tak musel startovat z posledního místa a van der Garde se tak rázem posunul zpět na 21. místo. Před závodem ovšem van der Garde měnil ve svém voze převodovku, takže dostal penalizaci a byl to opravdu on, kdo startoval jako poslední. Di Resta byl předposlední.

Do závodu na 52 kol nejlépe odstartoval poleman Hamilton. Naopak Rosberg ztratil jedno místo, když ho předjel Sebastian Vettel. Skvělý start z 12. místa předvedl Felipe Massa, který se dokonce dostal i před svého týmového kolegu Alonsa, který startoval jako 9. Po úvodních strkanicích se propadl Webber, který měl menší kontakt s Grosjeanem.

Lewis Hamilton začal pomalu svým soupěřům ujíždět, když ho po pár kolech postihl defekt levé zadní pneumatiky, která doslova vybuchla. Po výměně pneumatiky za novou byl schopný pokračovat, ovšem na konci pole a zahájil tak stíhací jízdu.

Do vedení se tak dostal Vettel.

Netrvalo dlouho a ve stejné situaci jako Hamilton se ocitl i Felipe Massa.

O nějakou dobu později se situace znovu opakovala, když defekt postihl Jean-Erica Vergne. V té chvíli už bylo na trati spousta nečistot a ředitelství závodu se rozhodlo vyslat safety car.

Restart si Sebastian Vettel pohlídal, stejně tak jako za ním jedoucí Nico Rosberg.

Mezitím se polem dopředu pomalu dostávali Hamilton, Massa i Webber po počátečních problémech.

V boxech mezitím panovala docela panika ohledně pneumatik. Všichni kontrolovali své pneumatiky a snažili se předejít podobnému defektu. Jeden takový málem měli i Vettel, Rosberg či Alonso, naštěstí však byli zrovna na cestě do boxů.

Sebastian Vettel na prvním místě začal ztrácet rychlost a v zápětí svůj vůz odstavil podél trati. Na vině byla poškozená převodovka. Do vedení se tak dostal Nico Rosberg a druhý byl v té chvíli Kimi Räikkönen. Na trať musel vyjet safety car.

Během fáze safety caru spousta jezdců zamířila do boxů pro čerstvé pneumatiky. I Räikkönen se na to dotazoval do týmového rádia. Bylo mu však řečeno, že zastávka v boxech není potřeba a že má jet.

V závěru závodu se stal ještě jeden defekt, který postihl Sergia Péreze.

Po restartu si svou pozici až do cíle uhájil Nico Rosberg a zvítězil! Druhý skončil po stíhací jízdě Mark Webber a třetí místo v závěru vybojoval Fernando Alonso. Čtvrtý skončil Lewis Hamilton, zatímco Kimi Räikkönen se propadl až na páté místo.

Na bodech dále skončili 6. Felipe Massa, 7. Adrian Sutil, 8. Daniel Ricciardo, 9. Paul di Resta a 10. Nico Hülkenberg.

Mimo body skončili 11. Pastor Maldonado, 12. Valtteri Bottas, 13. Jenson Button, 14. Esteban Gutiérrez, 15. Charles Pic, 16. Jules Bianchi, 17. Max Chilton a 18. Giedo van der Garde. Na 19. místě byl ještě klasifikován Romain Grosjean, který byl ale kolo před cílem zatlačen do boxů kvůli problémům s předním křídlem. Na 20. místě byl klasifikovaný Sergio Pérez, který šachovnicovou vlajku také neviděl. Poničení auta od explodované pneumatiky bylo moc velké.

Dále ještě nedokončili již zmínění Sebastian Vettel (převodovka) a Jean-Eric Vergne (následky defektu).

V pořadí šampionátu vede stále Sebastian Vettel, který má 132 bodů, druhý je Fernando Alonso se 111 body a třetí Kimi Räikkönen má bodů 98.

Další závod se jede na německém Nürburgringu a to 7. července, tedy již tuto neděli.

---------------------------------------------------------------------------------

Gratuluji Nico k vítězství. Opravdu mi to udělalo radost :-) Ono obecně, zjistila jsem, že ani s jedním na pódiu jsem neměla problém, nejvíc spokojená jsem ale byla s tím Nicem :-)

Pochvalu určitě zaslouží Webber (který před závodním víkendem oznámil, že po této sezóně končí v F1), Hamilton i Massa, kteří se po problémech všichni dokázali dostat na body. Paul di Resta, který startoval až z poslední řady, předvedl také velice povedený závod a zaslouženě tak bodoval. Radost mi udělal i Daniel Ricciardo. Kvůli Paulově penalizaci se posunul na páté místo na roštu a v cíli byl osmý :-)

A jeden bod pro Nica H. je, myslím, v současné situaci také dobré.

Nevím, jestli se mám vůbec vyjadřovat k těm pneumatikám. Všechno stejné incidenty...je jasné, že tady je něco špatně. Však už je také sjednaná schůzka představitelů FIA, Pirelli, týmů...no uvidíme..ale je pravda, že bezpečnost by měla být na prvním místě a tohle je opravdu nebezpečné...a Sergiovi se to v závodě nestalo poprvé, to samé se mu stalo už během pátečního tréninku.

Bohužel McLaren odjel opět bez bodů. Přispěly k tomu i problémy s pneumatikami, které však kromě Lotusu a Marussie měli všichni. I tak je to škoda a je to další nepovedený víkend, navíc při domácí GP...:-(

Sauber se také trápí, navíc teď mají finanční problémy. Jeden Nicův bod je aspoň malá satisfakce.

Já ale doufám, že oba dva týmy se zase vzchopí a budou bodovat / vyhrávat.

Co se týče Kimiho, tak si myslím, že mu to tým pěkně zkazil. Mohl být na pódiu. On se během fáze safety caru ptal, jestli má jet do boxů pro nové pneu jako ostatní, ale bylo mu řečeno, že ne. No, jak se později ukázalo, měl to udělat, protože pneu se opotřebily a on nebyl schopný držet se Alonsa a Hamiltona. Aspoň, že z toho bylo 5.místo. To ještě ujde. Ale takhle smutného a naštvaného po závodě jsem ho snad ještě neviděla...:-(

Co nesmím zapomenout zmínit, je, že tým Williams jel svou 600. GP! Bohužel, tým si asi představoval při takovémto významném jubileu lepší výsledek. Pastor a Valtteri byli totiž první dva piloti, kteří nebodovali. Škoda.

A ještě jedna věc. "Kimi is faster than you." Tuhle větu o svém týmovém kolegovi slyšel ve svém rádiu Romain Grosjean. Co mi to jen připomíná? :-D

Upřímně řečeno, myslela jsem, že toho napíšu víc :-D Ale i tak to, myslím, radši stačí :-D