GP Nizozemska 2013

29. červen 2013 | 21.42 |
›

Na nizozemském okruhu v Assenu se v sobotu odjel další závod Moto3. Z první řady do něj startovali Miguel Oliveira, Alex Márquez a Maverick Viňales. Ve druhé řadě stáli Luis Salom, Alex Rins a Jonas Folger. Do třetí řady se postavili Niklas Ajo, Isaac Viňales a Arthur Sissis. Český pilot Jakub Kornfeil startoval z 18. místa.

Závod byl vypsán na 22 kol a nejlépe do něj odstartoval Alex Márquez. Za něj se zařadili jeho týmový kolega Rins, Folger, Oliveira a Salom. Velmi dobrý start předvedli i Jack Miller a Arthur Sissis, kteří jeli za nimi. Českému zástupci Jakubu Kornfeilovi se start také celkem vydařil, když po průjezdu prvním kolem byl na 13. příčce.

Krátce po startu havaroval ne příliš pěkně Juanfran Guevara a byl odnesen na nosítkách.

Mezitím domácí závodník jedoucí na divokou kartu Thomas van Leeuwen dostal penalizaci průjezd boxovu uličkou za ulitý start. Arthur Sissis se zase provinil tím, že předjížděl pod žlutými vlajkami, které vlály v zatáčce, kde havaroval Guevara, a musel se tak dobrovolně zařadit o jedno místo zpět.

Do vedení se dostal Alex Rins, kterého následovali Salom, Oliveira, Márquez, Viňales a Folger. Za nimi o další místa bojovali Sissis, Miller, Ajo, Masbou, Isaac Viňales, Vázquez. Pořadí se však míchalo a počet skupinek také. Bohužel český závodník Jakub Kornfeil se začal potýkat s nějakými problémy a propadl se až na 19. místo.

To už v závodě po pádu nepokračoval Danny Webb, který se držel za ruku. A závod vzdal i domáci van Leeuwen.

Na čele se mezitím utvořila skupina ve složení Oliveira, Rins, Márquez, Salom a Viňales. Jonas Folger jedoucí za nimi pomalu začal ztrácet dech.

Rins vedl až do 16. kola, kdy byl vystřídán Viňalesem. Poté se však pořadí v této skupině začalo měnit velmi často. Nejaktivnější v tomto směru byli oba jezdci týmu Estrella Galicia, tedy Rins a Márquez. Naopak Luis Salom se držel až za nimi, ale v nájezdu do předposledního kola se dokonce dostal do vedení.

Během posledních dvou kol nám jezdci předvedli několik předjížděcích manévrů a dechberoucí závěr. Vítězem se nakonec stal Luis Salom před Maverickem Viňalesem a Alexem Rinsem. Miguel Oliveira skončil čtvrtý a Alex Márquez pátý.

Na dalších místech byli 6. Jonas Folger, 7. Jack Miller, 8. Arthur Sissis, 9. Alexis Masbou, 10. Niklas Ajo, 11. Isaac Viňales, 12. Efrén Vázquez, 13. Niccoló Antonelli, 14. Romano Fenati a 15. Brad Binder.

Jakub Kornfeil nakonec skončil 16. (tedy pod bodovanými příčkami) a jeho týmový kolega a domácí jezdec Jasper Iwema závod nedokončil pár kol před cílem kvůli pádu.

V celkovém pořadí nyní vede Luis Salom se 152 body před druhým Maverickem Viňalesem se 142 body. Třetí Alex Rins má 117 bodů.

Další závod se jede 14. července na německém Sachsenringu.

---------------------------------------------------------------------------

Tak. Zaprvé. Jsem absolutně spokojená s Luisovým vítězstvím.

Skvěle :-) Čtvrté vítězství v sezóně a třetí v řadě :-) Zadruhé. Vlastně jsem spokojená s výkony všech závodníků týmu Ajo Motorsport. Arthur se dobře předváděl už v trénincích a kvalifikaci, tak jsem pevně doufala, že mu to vydrží i pro závod a vydrželo. Osmé místo je skvělé :-) Třetí pilot tohoto týmu, Zulfahmi Khairuddin, ode mě asi získává největší pochvalu. Vysvětlím. V pátek během třetího volného tréninku měl velký pád (neviděla jsem, ale četla, že to nebylo nic pěkného), po kterém skončil s otřesem mozku a hned odpoledne musel jet do nemocnice na CT vyšetření. Tady pohasly moje naděje, že by Fahmi mohl jet a hlavně jsem si říkala, ať se dá dopořádku. Jaké bylo moje překvapení, když jsem dnes ráno viděla výsledky warm upu a on v nich figuroval! Povolili mu startovat i do závodu. Sice z posledního místa, když se nezúčastnil kvalifikace, ale odstartoval. A světe div se, on byl schopný bojovat o body! Sice nakonec skončil 17., ale i tak jsem s jeho výkonem spokojená, protože předpokládám, že nebyl zcela v pohodě. Niklase Aja taky tak trochu počítám do tohoto týmu, i když on jezdí pod týmem Avant, a i s jeho výkonem jsem nad míru spokojená. Dojel v TOP 10 a to je super. Chvilku se držel i výš, chvilku to zas vypadalo, že ani bodovat nebude a já jsem nadávala, co to tam zase vyvádí. To jsem ale nevěděla, že byl nemocný. Nevím jak, ale byl. Na svém twitteru pouze napsal "I was ill", takže co to konkrétně znamená a co mu je či bylo, nevím.

Co se týče pochval, tak za svůj výkon ještě chválím Jacka Millera.

Naopak si myslím, že Brad Binder měl na víc a Kuba Kornfeil taky. Tak snad se to do příště zlepší a problémy ho pro tentokrát opustí.