GP Katalánska 2013

17. červen 2013 | 19.24 |
›

Kubatura MotoGP měla na programu další závod. Tentokrát se konal na okruhu Montmeló u města Barcelona jako Velká cena Katalánska. Z první řady do něj startovali Dani Pedrosa (který jel svou 200. GP), Cal Crutchlow a Jorge Lorenzo. Ve druhé řadě stáli Álvaro Bautista, Nicky Hayden a Marc Márquez. Čeští zástupci Karel Abraham a Lukáš Pešek stáli na roštu na 17., resp. 23. místě.

Během tréninku se zranil japonský pilot Hiroshi Aoyama. Jelikož už do Katalánska přijel s jiným zraněním, pro případ nouze byl připravený domácí závodník Javier Del Amor. Ten se nakonec na motocykl opravdu dostal.

Start do závodu na 25 kol nejlépe vyšel Lorenzovi. Sice se chvilku o prvenství přetahoval s Pedrosou, ale nakonec vedení uhájil. Za nimi se pohyboval Marc Márquez.

Během prvního kola upadli (nezávisle na sobě) Álvaro Bautista a Michael Laverty. Bautista s sebou (opět) málem vzal i Rossiho. Michele Pirro byl nucen vyjet mimo trať a poté se zpět zařadil až na poslední místo.

Ve druhém kole kvůli technickým problémům odstoupil Randy de Puniet. V pátém kole spadl Andrea Iannone (z 9. místa). V kole šestém nezávisle na sobě spadli Cal Crutchlow (ze 4. místa) a Nicky Hayden (ze 7. místa). V dalším kole spadl Lukáš Pešek. Ten však svůj motocykl zvedl a pokračoval dál, v zápětí však dostal kolo ztráty od lídrů závodu.

Na čele se nic dramatického nedělo. Vedení si držel Lorenzo, na druhém místě jel Pedrosa a na třetím Márquez. Díky výpadku některých soupeřů (a nejen díky tomu) se na čtvrté místo dostal Valentino Rossi a pátý jezdil Stefan Bradl.

V 11. kole vzdal svůj závod kvůli technickým potížím Karel Abraham. Na čele závodu se stále nic dramatického nedělo. Lorenzo vedl před Pedrosou a Márquezem. Márquez se sice pokusil dotáhnout na Pedrosu a pravděpodobně vymýšlel i nějaký útok, zatím však k ničemu takovému nedošlo.

V 16. kole upadl Héctor Barberá.

V závěru závodu se Márquez pokusil dostat před Pedrosu, ale udělal chybu a jeho motocykl se rozvlnil. Málem přepadl přes Pedrosovo zadní kolo. Nakonec z toho nic dramatického nebylo, avšak Pedrosa svému týmovému kolegovi trošku poodskočil.

Z vítězství v závodě se radoval Jorge Lorenzo. Druhý skončil Dani Pedrosa a třetí Marc Márquez. Na čtvrtém místě byl Valentino Rossi, pátý dojel Stefan Bradl, šesté místo nakonec pro sebe vybojoval Bradley Smith, který na sedmé místo odsunul Andreu Doviziosa. Na osmém místě skončil nejlepší motocykl CRT Aleixe Espargara, devátý byl taktéž s CRT Colin Edwards a TOP 10 dokompletoval Michele Pirro, který jel opět v týmu Pramac Ducati za zraněného Bena Spiese.

Dále skončili 11. Danilo Petrucci, 12. Claudio Corti, 13. Yonny Hernández, 14. Bryan Staring, 15. Javier Del Amor a na 16.místě skončil Lukáš Pešek, který tak jako jediný z těch, kteří dojeli do cíle, nebral body.

Jak již bylo řečeno, tak nedokončili Álvaro Bautista, Michael Laverty, Randy de Puniet, Andrea Iannone, Cal Crutchlow, Nicky Hayden, Karel Abraham a Héctor Barberá.

V celkovém pořadí vede Dani Pedrosa, který má 123 bodů. Na druhém místě je se 116 body Jorge Lorenzo a třetí Marc Márquez má 93 bodů.

Další závod se jede 29. června v nizozemském Assenu. Upozorňuji, že závod se jako již tradičně koná v sobotu.

-----------------------------------------------------------------------

Tak jsem to nějak sepsala. Ono totiž se opravdu skoro nic zásadního nedělo, až na ty, celkem časté, pády. Tak jsem aspoň vypsala to :-p

Jorgeho vítězství mě moc potěšilo :-) Pak jsem taky spokojená s pátým místem Stefana. Vypadá to, že se už naučil z dobrých pozic nepadat :-D No, snad jsem mu to teď nezakřikla...musím říct, že dobrý výkon předvedli Rossi a Smith. Mám takový pocit, že pro nováčka Smithe je to nejlepší výsledek v sezóně, ale ověřené to nemám, tak to na 100 % nevím. Jelikož spousta jezdců upadla, tak v TOP 10 se umístili hned dva borci na CRT, Espargaró a Edwards a další skončili těsně za desítkou nejlepších. A Del Amor, který naskočil na poslední chvíli, taky bere jeden mistrovský bod.

Škoda převážně Cala. Mohl zkusit zabojovat o bednu, místo toho spadl. Taky škoda Nickyho Haydena, který rozjel závod celkem dobře. A Álvaro spadl ve druhém závodě po sobě hned po startu :-(

Češi bohužel nedokázali vůbec bodovat. Přitom Abraham bojoval o TOP 10. Jenže špatná elektronika mu nedovolila pokračovat. Pešek jel také na bodech, jenomže spadl a následná ztráta na Del Amora byla moc velká...

Mě tam chybí Ben. Já vím, že to píšu v každém článku, ale nemůžu si pomoct a vždycky ho musím připomenout. Podle posledních informací to vypadá, že se vrátí až na závod do Indianapolis na konci července....