GP Katalánska 2013

16. červen 2013 | 21.00 |
›

Kubatura Moto3 měla na programu další závod. Tentokrát se konal na okruhu Montmeló u města Barcelona jako Velká cena Katalánska. Z první řady do něj startovali Luis Salom, Alex Rins a Miguel Oliveira. Ve druhé řadě stáli Alex Márquez, Maverick Viňales a po zranění se vracející Efrén Vázquez. Český pilot Jakub Kornfeil startoval ze 17. místa.

Závodu, který byl vypsán na 22 kol, se nemohl zúčastnit Jonas Folger. Ten si totiž minulý týden během tréninku na motokrosu zranil ruku. První volný trénink v pátek vyzkoušel, ale poté doktoři řekli, že by měl zbytek víkendu vynechat.

Start do závodu se nejlépe vydařil Alexi Rinsovi. Za ním se drželi Salom, Márquez, Viňales, Oliveira a Vázquez. Jakub Kornfeil odstartoval také dobře a po čtyřech kolech už se pohyboval na 10. místě.

V prvním kole se několik závodníků dostalo do vzájemných strkanic a kolizí a na zemi skončili Niklas Ajo, Jasper Iwema a Toni Finsterbusch.

Na čele se mezitím utvořila sedmičlenná skupina, ve které byli Salom, Rins, Viňales, Márquez, Oliveira, Vázquez a také Jack Miller. Ten se předváděl ve velmi dobrém světle, když se na chvíli objevil i na druhém místě. V této skupině se však pořadí měnilo každou zatáčkou.

Za vedoucí skupinou bojovala další skupinka, a to Isaac Viňales, Masbou, Khairuddin, Sissis, Binder, Webb a pohyboval se tam i Jakub Kornfeil. Jenomže v 5. kole upadl Livio Loi a ve stejné chvíli vyjel náš závodník Kornefil mimo trať. Na trať zpět se vrátil, ale jezdil až na 27. pozici.

V té době nejel už ani Niccoló Antonelli, který upadl.

Na čele v tu dobu jezdil Alex Márquez, ale o dvě kola později byl vystřídán svým týmovým kolegou Rinsem. Rins se ve vedení držel zhruba do 11. kola, když se do vedení dostal na chvíli Salom, ale předjel ho Viňales.

Ve 13. kole tak bylo pořadí takové: vedl Maverick Viňales, druhý se držel Márquez, třetí Rins a čtvrtý byl Salom. Tahle čtveřice trošku poodskočila zbytku vedoucí skupinky, ale Efrén Vázquez se k nim ještě dokázal přitáhnout, takže z nich byla úvodní pětice. Za nimi jela dvojice Olivera a Miller a za touto dvojicí bojovala velká skupina o osmé až šestnácté místo.

V tomto kole také Jakub Kornfeil zamířil do boxů a už se zpět na trať nevydal. Závod tak pro něj bohužel předčasně skončil.

V 17. kole se do čela závodu dostal Luis Salom, kdy dechberoucím manévrem předjel na cílové rovince a v následné zatáčce hned dva jezdce najednou. Rins, Viňales, ani Márquez s Vázquezem se však nehodlali vzdát. Za nimi jel osamocený Oliveira, který začínal zvyšovat náskok na svého rivala Millera.

Ve skupince o osmé místo se pořadí také neustále míchalo. Chvíli tuto skupinu vedl Fenati, chvíli Khairuddin, chvíli Masbou...

V závěru závodu ještě upadl Eric Granado, který však svůj motocykl zvedl a dokázal dovést do cíle.

Na čele se už žádná změna neodehrála, ačkoliv se o to hlavní protagonisté snažili. Z vítězství se tak radoval poleman Luis Salom před Alexem Rinsem a Maverickem Viňalesem.

Na čtvrtém místě skončil Alex Márquez, pátý byl Efrén Vázquez. Šestý dojel Miguel Oliveira a sedmý byl Jack Miller. Velkou skupinu bojující o zbytek bodovaných příček nakonec na nejlepším místě dovezl do cíle Alexis Masbou a skončil tak osmý. Devátý byl Zulfahmi Khairuddin a desítku nejlepších uzavřel Arthur Sissis. Na 11. místě pak byl Isaac Viňales, 12. skončil Brad Binder, 13. Alan Techer, 14. Danny Webb a 15. Romano Fenati.

Jak již bylo řečeno, český závodník Jakub Kornfeil závod nedokončil.

Do čela šampionáu se tak dostal Luis Salom, který má 127 bodů, druhý je Maverick Viňales se 122 body a třetí Alex Rins má 101 bodů.

Další závod se jede 29. června v nizozemském Assenu. Upozorním, že jako klasicky je to v sobotu.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tak musím říct, že výsledky tohoto závodu mi udělaly velkou radost a vykouzlily i ten úsměv na tváří :-) Luis vyhrál a to bylo to nejkrásnější. Navíc to bylo tak krásné jak upřímně se radoval :-) Navíc Luis vyhrál na domácí trati, o to je to hezčí. Když už jsem u toho, tak jenom taková poznámka, že prvních pět v cíli byli samí Španělé, takže když se přesně tato pětice během závodu utrhla, tak bylo téměř jisté, že vyhraje domácí borec. To by se sakra musely dít věci, aby tam nebyl ani jeden z nich.

Další, co mi udělalo radost, je vlastně výsledek celého týmu Red Bull KTM neboli mého nejoblíbenějšího týmu. Nejen, že Luis vyhrál, ale jeho kolegové dokázali dojet v TOP 10, když Zulfahmi Khairuddin byl 9. a Arthur Sissis 10. Na startu závodu a během něj to ale vůbec nevypadalo, že by to takhle mohlo dopadnout. Mám z nich opravdu radost! :-) Trošku to ale kazí pád Niklase Aja ze začátku závodu. :-(

Taky škoda Kuby. Sice kvalifikace mu nevyšla, ale začátek závodu vypadal slibně. Nevím, jestli ten výlet mimo trať má něco společného s pádem Livia Loie. Ale stalo se to zhruba ve stejnou chvíli a řekla bych, že byli ve stejné skupince. Ale vážně nevím, nemám to zjištěné a ze záběru to nešlo poznat.

A to je asi vlastně všechno, co bych k tomuto závodu řekla. Možná bych ještě mohla dodat, že tento závod se mi zdál ze všech tří kategorií opět nejzajímavější a nejzábavnější.