GP Francie 2013

23. květen 2013 | 21.59 |
›

Na francouzském okruhu Le Mans se o minulém víkendu jel další závod MotoGP. Z první řady do něj startovali Marc Márquez, Jorge Lorenzo a Andrea Dovizioso. Ze druhé řady startovali Cal Crutchlow, Stefan Bradl a Dani Pedrosa. Do třetí řady se postavili Álvaro Bautista, Valentino Rossi a Bradley Smith. V řadě čtvrté pak stáli Nicky Hayden, Aleix Espargaró a Randy de Puniet. Karel Abraham startoval jako 18., Lukáš Pešek byl na startovním roštu 22.

Závod byl vyhlášen jako mokrý.

A to se také hned po startu ukázalo, protože poleman Márquez se okamžitě propadl až na 8. místo. Do čela šel Dovizioso, následovali ho Lorenzo, Pedrosa, Bradl, Rossi, Hayden.

Hned ve druhém kole spadl Bryan Staring.

V pátém kole šel do čela Dani Pedrosa. Jenže po pár kolech udělal chybu, vyjel mimo trať a Dovizioso se tak dostal zpět do čela. Pedrosa se držel za ním. Na třetím místě jezdil Jorge Lorenzo, který byl ale o kolo později pokořen svým týmovým kolegou Rossim a začal se propadat.

V té době už musel ze závodu odstoupit Claudio Corti.

V 11. kole se do čela závodu vrátil Pedrosa, ale po dvou kolech ho na čele opět vystřídal Dovizioso. V dalším kole už ale zase vedl Pedrosa. Na třetí místo se propracoval zraněný Cal Crutchlow, který bojoval s Rossim a také s Bradlem. Jak trať začala osychat, tak se dopředu také rval Márquez. Naopak Lorenzo se stále propadal.

V 16. kole odstoupil Lukáš Pešek. O chvíli později havaroval jediný domácí závodník v poli Randy de Puniet. Za nedlouho poté havaroval i Bradl, ten ale pokračoval v závodě. No a netrvalo dlouho a spadl i Valentino Rossi. I on ale potom pokračoval v závodě.

Mezitím si Pedrosa na čele začal budovat slušný náskok. Druhý byl stále Dovizioso, ale přibližoval se k němu jak Crutchlow, tak i Márquez. To už spadl i Yonny Hernández.

Ve 24. kole už byl na druhém místě Crutchlow. O tři kola později už Dovizioso na stupních vítězů nefiguroval, neboť byl předjet Márquezem.

Z vítězství v závodě se radoval Dani Pedrosa, na druhém místě skončil Cal Crutchlow a na třetím Marc Márquez.

Čtvrté místo zbylo na Andreu Doviziosa, pátý byl Nicky Hayden, šestý Álvaro Bautista, sedmý Jorge Lorenzo, osmý Michele Pirro, který jel tentokrát v týmu Pramac Ducati místo zraněného Bena Spiese, devátý skončil Bradley Smith a desátý Stefan Bradl. Dále skončil na 11. místě Andrea Iannone, 12. Valentino Rossi, 13. Aleix Espargaró (nejlepší CRT), 14. Danilo Petrucci a 15. byl Karel Abraham, který tak letos získal svůj první bod.

Nebodovali 16. Colin Edwards, 17. Michael Laverty, 18. Héctor Barberá a 19. Hiroshi Aoyama.

Nedokončili, jak už bylo zmíněno, Bryan Staring, Lukáš Pešek, Claudio Corti, Randy de Puniet a Yonny Hernández.

V čele celkové klasifikace je Dani Pedrosa, který má 83 bodů. Druhý je Márquez se 77 body a třetí Lorenzo má 66 bodů.

Další závod se jede 2. června na italském okruhu Mugello.

---------------------------------------------------------------------------------

Tím, že během závodu pršelo, tak to bylo zajímavé. Pravda, ne vše šlo tak, jak bych si já představovala, ale aspoň jsem se moc nenudila :-D

Dani si za svůj výkon vítězství určitě zasloužil, stejně tak Cal si zasloužil pódium. Navíc byl zraněný (myslím, že něco s nohou) a vlastně vůbec nevěděl, jestli bude startovat. No a Marc Márquez je kapitola sama pro sebe. Start mu nevyšel, neboť jel svou první Velkou cenu v nejsilnější kubatuře na mokré trati a navíc on na mokru moc neumí. Jakmile se však vyjela suchá stopa, tak jako by ožil a začal se propracovávat kupředu.

Na druhou stranu je docela škoda, že Dovizioso to nedokázal na tom pódiu udržet. Dřív jsem ho nemusela, ale poslední dobou mi vůbec nevadí a to pódium bych mu i přála :-)

Jorge Lorenzo také pokazil start, i když se ještě udržel vepředu. Propadat se začal až později. Žádné jeho vyjádření jsem nečetla, takže nevím čím to bylo.

To, že nejlepší z pilotů na motocyklu CRT, byl Aleix Espargaró, netřeba zmiňovat. To už je taková zaběhnutá věc letos :-)

Myslím, že ten jeden bod pro Karla Abrahama, bude velmi cenný. Stále ještě není fit, zlomená klíční kost stále bolí, takže ten bod je určitě aspoň taková malá satisfakce za to :-)

Kdo mi tam ale opět chyběl, byl Ben :-(( Bez něj to prostě nemá smysl. Samozřejmě ale, že zdraví je to nejdůležitější a to na čem záleží. Vypadá to ale, že v příštím závodě už bude startovat. Tak budu doufat, že se dal do pořádku a zase to bude ten starý dobrý Ben ;-)