GP Francie 2013

23. květen 2013 | 21.26 |
›

Na francouzském okruhu Le Mans se o víkendu jel další závod Moto2. Z první řady do něj startovali Takaaki Nakagami, Scott Redding a domácí Johann Zarco. Ve druhé řadě stáli Esteve Rabat, Xavier Simeon a Nico Terol. Do řady třetí se pak postavili Pol Espargaró, Thomas Lüthi a Mattia Pasini.

Trať už po závodě Moto3 značně oschla, proto byl i tento závod vyhlášen jako suchý a byl vypsán na 26 kol.

Ještě než začalo zahřívací kolo, tak Toni Elías musel zpátky do boxů, protože se na jeho motocyklu objevila nějaká technická závada. Do závodu pak odstartoval, ale musel jet z boxové uličky.

Skvělý start předvedl Pol Espargaró, který šel okamžitě do čela. Následovali ho Nakagami, Rabat, Zarco, Aegerter (který měl také velice dobrý start), Simeon a Kallio. Ihned po startu upadli Wilairot, Pons, Sucipto, Smith a také jezdec na divokou kartu Syahrin. Ten a také Sucipto byli schopni pokračovat v závodě.

Ve třetím kole upadli Pol Espargaró a také jeho týmový kolega Esteve Rabat. Jelikož jeli blízko sebe v poli, tak to nejprve vypadalo, že mezi nimi došlo ke kontaktu. Opakované záběry ale ukázaly, že šlo o dva samostatné pády, ale ve stejném místě. Do čela se tak dostal Nakagami. Na druhé místo se dostal domácí oblíbenec Zarco. Jeho fanoušci na tribunách hned začali vytahovat transparenty s jeho jménem.

Espargaró i Rabat ale v závodě dále pokračovali. Rabat sice zajel do boxů, ale poté vyjel zpátky na trať a pokračoval.

O pár kol později vypadli ze závodu i Torres a Lüthi. Thomas Lüthi se ještě pokoušel v závodě pokračovat, ale nakonec to musel vzdát.

V sedmém kole upadl z vedoucí pozice Nakagami. Na čele se tak rázem ocitl Zarco. Ale netrvalo dlouho a soupeři ve skupince, ve které se nacházel, ho začali předjíždět. V devátém kole se do čela dostal Redding. Zarco se však statečně držel a bojoval o pódium. Bojovali tam s ním Simeon, Kallio, Aegerter, Pasini, di Meglio a Terol. O několik kol později se skupinka roztrhla a o pódium bojovali už jen Redding, Zarco, Simeon, Kallio a Aegerter.

To už také upadl Toni Elías. Sice pokračoval, ale v 19. kole nakonec musel zajet do boxů. Do boxů zajel i Sucipto, ten však po nějaké době opět poračoval. No a do boxů jel i Gino Rea. Gino se zase po dělší době objevuje v Mistrovství světa. Jel na divokou kartu za svůj tým s názvem Gino Rea Race Team a na motocyklu měl otazníky, které znamenaly nedostatek sponzorů a chtěl tím na sebe upozornit. Gino by měl letos jet na divokou kartu i další závody. I on však po pár kolech strávených v boxech vyjel opět na trati.

Spadl i Steven Odendaal a zanedlouho také Nico Terol. To už se na trati objevovaly první kapky deště.

Scott Redding si držel první místo. Na místo druhé se prosmýkl jeho týmový kolega Kallio a o třetí místo bojovali Aegerter, Simeon a Zarco.

Ve 23. kole upadl Cardús a pár minut poté byla vyvěšená červená vlajka. Důvodem byl déšť, který se snášel na trať a který zesiloval.

Ředitelsví závodu se poté rozhodlo závod už nerestartovat a počítalo se 22 kol.

Ze svého prvního vítězství v kubatuře Moto2 se radoval Scott Redding. Na druhém místě skončil Mika Kallio, takže tým Marc VDS získal v tomto závodě double. No a na třetím místě byl Xavier Simeon, pro něhož to byly v Moto2 první stupně vítězů. Na čtvrtém místě skončil Dominique Aegerter, pátý byl Johann Zarco, šestý Mattia Pasini, sedmý Mike di Meglio, osmý Julián Simón, devátý Anthony West a TOP 10 doplnil Alex de Angelis.

Na bodovaných místech ještě skončili 11. Randy Krummenacher, 12. Simone Corsi, 13. Sandro Cortese, 14. Marcel Schrotter a 15. Louis Rossi.

V celkovém pořadí je na čele Scott Redding.

Další závod se jede 2. června na italském okruhu Mugello.

---------------------------------------------------------------------------------

Byl to zajímavý závod, kdy z prvního místa upadli hned dva závodníci a spousta dalších nejen z čela pole. Na vině byly pravděpodobně i zrádné podmínky a vyvěšení červené vlajky, když začalo docela dost pršet, byl dobrý krok. Závod byl vyhlášen jako suchý, takže se dalo očekávat, že jestli začne pršet, tak se bude vyvěšovat červená vlajka. A přesně k tomu nakonec i došlo.

To, že Scott vyhrál, je pro mě skvělá událost. Moc jsem mu to vítězství přála :-) Ještě víc jsem nadšená, že Mika skončil hned za ním :-) Týmu ten double moc přeju :-)

Johann Zarco předvedl vynikající závod, stejně tak i Xavier Simeon a Dominique Aegerter. Všechny tyto kluky moc a moc chválím :-) Je tu ale někdo, koho chválím úplně nejvíce. A to je Randy Krummenacher. Kvalifikace se mu vůbec nepovedla a on startoval až jako 32., tedy téměř na konci. Za ním byli už jenom dva závodníci. No a Randy z toho dokázal udělat vynikající 11. místo. Jsem na něj hrdá :-) A pak ještě musím zmínít Sandra Corteseho, který získal své první body v Moto2 a který se také oproti kvalifikakci zlepšil, když startoval jako 17. a skončil 13. :-)

Co mě mrzí, tak to je 16. místo Danny Kenta. Ten bodík by si zasloužil a nebyl od něj vůbec daleko. Shodou okolností mu ten bodík vyfoukl jeho týmový kolega Louis Rossi. Tak či tak, aspoň je to jeden bod pro tým Tech 3.

A pak mě taky mrzí pád Espargara. Letos mu fakt přeju titul, a už je to podruhé za tuto sezónu, co nebodoval. Škoda.

Zatím musím říct, že "Motodvojky" jsou letos super kategorie s dechberoucími závody a zajímavými výsledky :-)