GP Bahrajnu - závod

23. duben 2013 | 14.11 |

O víkendu se uskutečnil další závod F1 a to na okruhu Sakhir v Bahrajnu. Z první řady do něj startovali Nico Rosberg a Sebastian Vettel. Já jsem chtěla napsat článek hned po závodě, ale bylo to pro mě docela emočně vypjatý, takže by se to asi nedalo číst. Včera jsem se k tomu vůbec nedostala, tak konečně dneska. Jenom to shrnu a pak přidám svůj názor na některé věci. Je mi jasné, že po přečtení se mnou spousta lidí nebude souhlasit, ale na to já jsem si už zvykla, že mám vždycky jiný názor než ostatní.

Před závodem se nám udělovali nějaký ty penalizace. Lewis Hamilton se sice kvalifikoval jako 4., ale protože měnil převodovku, tak nakonec startoval z místa 9. Mark Webber, který jel svou 200. GP, si přivezl penalizaci z Číny a tak místo z 5. místa, startoval z místa 7. Esteban Gutiérrez si také penalizaci přivezl z Číny a místo z místa 18. tak startoval z místa 22., což znamenalo z místa posledního.

Po všech těch penalizacích se nakonec stalo, že z druhé řady startovali piloti Ferrari, Fernando Alonso a Felipe Massa.

Závod se jel na 57 kol, na suché trati a za velkého horka.

Rosberg po startu vedoucí místo udržel. Naopak na druhé se nacpal Alonso. Ale jenom na chvíli, protože Vettel se nenechal a druhé místo si vzal zpět. Netrvalo ale dlouho a, ačkoliv se Rosberg snažil držet na čele, Vettel ho stejně předjel a začal zbytku pole ujíždět. Velice dobrý start měl Paul di Resta, který si brousil zuby na stupně vítězů.

Nico Rosberg se pomalu začal propadat. Dostal se před něj Alonso i di Resta. Fernando Alonso ale měl problémy se zadní křídlem. Když použil DRS, tak se mu křídlo nezavřelo, takže musel zajet k mechanikům, aby mu ho zavřeli ručně. O pár kol později se situace zopakovala. Alonso tak musel jet zbytek závodu bez DRS.

Zhruba v 10. kole začaly první zastávky v boxech. Tak se stalo, že na čele jel Paul di Resta a druhý byl Kimi Räikkönen. Paul však záhy jel do boxů také. Kimi si ale vedení moc dlouho neužil, neboť ho předjel Sebastian Vettel, který už měl první zastávku za sebou a který si suverénně jel pro vítězství. Kimi poté také zajel ke své první zastávce.

Po druhých pitstopech se na čele stále držel Sebastian Vettel. Kimi Räikkönen jel druhý a na třetí místo se dostal Paul di Resta. Toho ale ze zadu začal dotahovat Romain Grosjean.

Někteří jezdci zvolili strategii 2 zastávek v boxech, někteří 3. Byli tu i tací se 4 a dokonce se objevilo i 5 zastávek v boxech!

Ze suverénního vítězství se radoval Sebastian Vettel. Druhý skončil Kimi Räikkönen a na třetí místo se nakonec propracoval Romain Grosjean. Na Paula di Restu zbylo místo čtvrté. Pátý skončil Lewis Hamilton a šestý Sergio Pérez, který během závodu předvedl pěknou bitvu se svým týmovým kolegou Jensonem Buttonem. Jenson skončil 10. Mezi nimi byli 7. Mark Webber, 8. Fernando Alonso a 9. Nico Rosberg.

Body nebrali Pastor Maldonado, Nico Hülkenberg, Adrian Sutil, Valtteri Bottas, Felipe Massa, Daniel Ricciardo, Charles Pic, Esteban Gutiérrez, Jules Bianchi, Max Chilton a Giedo van der Garde.

Jediným, kdo nedokončil, byl Jean-Eric Vergne, který měl po kontaktu s van der Gardem příliš poškozené auto.

V šampionátu vede Sebastian Vettel, který má 77 bodů, druhý Kimi Räikkönen má 67 bodů a třetí je Lewis Hamilton s 50 body. V poháru konstruktérů vede Red Bull.

Další závod se jede až 12. května a to u španělského města Barcelona, což znamená, že celý seriál F1 už se přesouvá do Evropy.

------------------------------------

Tak. A teď ty moje slibované názory. Asi to nebude tak ostrý, jak jsem po závodě plánovala, přeci jen, už nějaký ten den uběhl, a všechny emoce zchladly.

Nejprve ale tradičně pochválím některé piloty. Tak hlavně chválím Romaina. Jsem moc ráda, že vybojoval pódium. Sice mě na druhou stranu mrzí, že tam nevydržel Paul, protože ten si to jisto jistě zasloužil, ale co už. V boji Paul - Romain jsem víc fandila Romainovi. Dále moc chválím Sergia. To, co předváděl byl zase ten starý známý Sergio, který jde do každého souboje. A z 12. místa na roštu z toho bylo krásné 6. místo v cíli :) A chválím i Fernanda. Bez DRS to měl při předjíždění horší a nakonec z toho vykřesal i pár bodů, což je dobrý. A ještě nesmím zapomenout na Kimiho. Toho já bych nejradši chválila pořád :D Druhý místo beru a jen tak dál!

Naopak líto mi bylo Sauberu. Můj Nej tým tentokrát vyšel na prázdno. Sice to vypadalo, že závodní strategii měli dobrou, ale prostě to nevyšlo a Nicovo 12. místo bylo maximum. Estebanovi navíc nepomohla ta penalizace, po které startoval až jako poslední.

Tak a teď to, k čemu mám velkou potřebu se vyjádřit. Když dva závody zpátky lidi kritizovali Vettela za to, že předjel Webbera, tak já, ačkoliv Vettela absolutně nemusím, jsem se radši zdržovala nějakých komentářů, protože jsem si říkala, že co kdyby náhodou se stalo, že Sergio předjede Jensona. Ani jsem netušila, že se to stane tak brzy. Já vím, že teď jsem jako příklad dala asi dva naprosto neporovnatelné momenty, ale co už se mnou. Potřebovala jsem to nějak uvést :D Takže, prostě já nesouhlasím s tím, že Sergio udělal něco špatně. Sakra! Vždyť v F1 jsou, aby závodili, ne aby uhýbali soupeřům a je jedno, jestli je to týmový kolega nebo ne! Prostě nechápu lidi, kteří Sergia kritizují. Nejprve ho kritizovali, že byl málo agresivní, a že takhle v McLarenu prostě jezdit nemůže. Dokonce se snad objevila spekulace, že pokud nebude agresivnější a do Monaka se nezlepší, tak končí. No, a najednou byl teda agresivní a závodil a zase se to lidem nelíbí! Tak, napřed by si ti, co pořád kritizují, měli ujasnit, co vlastně od F1 chtějí a očekávají od závodů. Když jsem četla všechny ty komentáře, tak jsem vážně nechápala. Místo toho, aby ho pochválili, že konečně zajel dobrý závod a že vlastně jeho souboj s Jensonem byl kořením závodu, tak opět přijde kritika. No jo no...koukám, že jsem toho napsala méně, než jsem chtěla. No jo, je vidět, že už je dva dny od závodu a trošku se to uklidnilo. Na druhou stranu musím říct, že jsem ráda, že McLaren to nechal tak a nechal je prostě jet a závodit, ne jako "někdo".

A ještě jedna věc, ke které bych se chtěla vyjádřit. A to je Esteban Gutiérrez. Ten také sklízí spíše kritiku než pochvaly, což také nechápu. A stále se ho snaží porovnávat se Sergiem... Dobře, tak se na to pojďme podívat. Já vím, že porovnávám neporovnatelné, protože Sauber, ve kterém měl premiéru Sergio, bylo určitě jiné auto než to, ve kterém letos jede Esteban, a také protože prostě takhle dva závodníky nemůžu porovnávat, stejně jako nemůžu porovnávat dva závody, protože každý je jiný a hraje tam roli spousta faktorů. Přesto, zkusme si porovnat premiérovou sezónu Sergia u Sauberu, tedy sezónu 2011 a premiérovou sezónu Estebana u Sauberu, tedy letošní rok. Pravda, budou to jenom 3 závody, ale určitě se k tomu ještě během sezóny vrátím. Takže. Austrálie. Sergio byl diskvalifikován (původně dojel 7.), Esteban byl letos 13. Malajsie. Sergio nedokončil, Esteban byl 12. Čína. Sergio byl 17., Esteban nedokončil. Stále je teprve začátek sezóny a já si nemyslím, že 12. místo z Malajsie a 13. z Austrálie jsou špatné. Spíš naopak. Proto ani u něj nechápu kritiku. Navíc je stále nejlepším nováčkem. I když tohle se nedá porovnávat už vůbec.

Tak, a teď je mi jasný, že se ta kritika snese na mě. Že porovnám jablka a hrušky atd...to je normální. Já mám vždycky zajímavý a divný názor. Tak to je. A předělávat se nehodlám.

Abych to ale ještě nějak zakončila, tak říkám, že tento závod se mi vážně dost líbil. A opět jsem asi jedna z mála. Už se těším na závody v Evropě :) To mi připomíná, že nevím, jak FIA skládala ten kalendář. Dva závody hned za sebou, potom tři týdny pauza, další dva závody hned za sebou a pak zas tři týdny pauza...ach jo. člověk si zvykne, že jsou závody hned za sebou a najednou zas musí čekat :D Naštěstí většinou ty víkendy, co není F1, je něco jiného, takže to člověku ani nepřijde (aspoň mě ne). :D