GP Austinu 2013

22. duben 2013 | 15.05 |
›

Na zcela novém Okruhu Amerik (Circuit of the Americas, zkráceně také pouze COTA) v texaském Austinu se o víkendu konal další závod MotoGP, jehož součástí byl samozřejmě i závod Moto3. Z první řady do něj startovali španělští závodníci Alex Rins, Luis Salom a Maverick Viňales. Ve druhé řadě stáli Jack Miller, Jonas Folger a Alex Márquez. Ve třetí řadě stáli Niklas Ajo, Danny Webb a Alexis Masbou. Do čtvrté řady se postavili Arthur Sissis, Isaac Viňales a Zulfahmi Khairuddin. Český závodník Jakub Kornfeil startoval z 13. místa, tedy z páté řady.

Závod se jel na suché trati a byl vypsán na 18 kol.

Po startu šel do čela poleman Rins. Za ním se seřadili Viňales, Salom a Folger, který ale po pár kolech začal ztrácet. Zhruba v polovině závodu začal na vedoucí dvojici Rins - Viňales ztrácet i Salom. Za čtvrtým Folgerem jezdil na pátém místě osamoceně Alex Márquez. Za ním ale jela skupinka bojující o 6. místo, ve které byli Ajo, Kornfeil, Khairuddin, Miller, Oliveira a chvíli se tam držel i Arthur Sissis, který ale začal z ničeho nic ztrácet.

V 11. kole byla vyvěšená červená vlajka. Důvodem byl těžký pád Jaspera Iwema, týmového kolegy Jakuba Kornfeila. Není přesně jasné, co se stalo, ale vypadalo to na divoký highsider, protože ho jeho motorka doslova vymrštila do vzduchu. Jasper byl po pádu 2 minuty v bezvědomí a dokonce tu byly i obavy o jeho život. Byl převezen do lékařského střediska na okruhu, kde mu diagnostikovali otřes mozku s tím, že nemá nic zlomeného a může hýbat všemi končetinami. Pro jistotu ho ale poslali do nemocnice na CT, protože se uhodil do hlavy a byl v bezvědomí. I v nemocnici potvrdili pouze otřes mozku, takže nakonec to všechno dobře dopadlo. Tým poté vydal prohlášení, kde to všechno potvrdil a dodal, že Jasper do nemocnice nechtěl, protože se prý cítil zdravý, ale doktoři trvali na svém.

Také ale začal zmatek, jestli se bude závod restartovat nebo ne. Rins s Viňalesem si mysleli, že ne a už jeli do prostoru pro vítěze a gratulovali si. Jenomže výsledky se počítají celým dokončeným kolem zpátky, což znamenalo, že ještě nebyly odjety 2/3 závodu a tudíž se závod musí restartovat. Restart se jel na 5 kol a startovalo se do něj podle výsledků 10. kola. Z první řady tedy startovali Rins, Viňales a Salom. Jakub Kornfeil startoval jako 8.

Nejlépe vyrazil Luis Salom. Tomu asi ten restart přišel vhod, protože jsme mohli vidět, jak mu v boxech maminka masírovala ruku. Takže možná proto začal před tím tak ztrácet. Nicméně, do restartu vyrazil nejlépe, následovali ho Rins, Viňales, Folger a také velmi milé překvapení Niklas Ajo. Ten jel dokonce chvilku druhý a potom třetí.

Ve druhém kole šel ale do čela Rins. Salom a Viňales se ale rozhodně nevzdávali, zatímco Folger už opět trochu ztrácel a za ním se bojovalo o páté místo mezi Ajem, Millerem a také Oliveirou.

Po vjezdu do posledního kole šel do čela Salom, jenže chvíli na to byl předjet Rinsem. V závěru závodu udělal chybu a ještě se před něj dostal Viňales.

Z prvního vítězství se tak radoval Alex Rins. Druhý skončil Maverick Viňales a třetí byl Luis Salom. Za nimi na 4. místě dojel Jonas Folger, 5. byl Miguel Oliveira, 6. Jack Miller, 7. Zulfahmi Khairuddin, 8. Alexis Masbou, 9. Brad Binder, 10. Jakub Kornfeil, 11. Danny Webb, 12. Arthur Sissis, 13. Isaac Viňales, 14. Efrén Vázquez a 15. uzavřel Niklas Ajo.

V celkovém pořadí mají Alex Rins a Luis Salom shodně 41 bodů. Třetí Maverick Viňales má 40 bodů.

Další závod se jede 5. května na španělském okruhu Jerez.

-----------

A na závěr pár mých slov. Byla jsem absolutně překvapená a zároveň šťastná z toho, co tam předvádí Niklas. Už před vyvěšením červené vlajky totiž jel vážně super a po restartu taky. Byl na krásném 5. místě. V cíli zavodu byl nakonec ale jako 15. Takže vůbec nevím, co se stalo. Každopádně, ať se stalo, co se stalo, tak jsem na Niklase hrdá, protože se včera opravdu dobře předvedl. Taky jsem před restartem byla trošku zmatená, co se děje s kluky z týmu Ajo. Arthur, Zulfahmi i Luis začali po části závodu najednou, z ničeho nic, ztrácet. Netuším, co to mělo znamenat. Ale nakonec to nedopadlo zas až tak špatně, když se všichni vešli do nejlepší 12. Takže nakonec je musím pochválit :-) Chválím i Kubu za 10. místo.

A ještě bych se chtěla vyjádřit k vítězi tohoto závodu. Musím se přiznat, že jsem vůbec nevěřila, že by to Rins mohl opravdu vyhrát. Čekala jsem spíš Viňalese, ale Rins mě přesvědčil o opaku a také o tom, že s ním opravdu letos musíme počítat.