Odpovídá: Mikko Hirvonen

17. duben 2013 | 13.19 |
› 

O WRC tady na blogu skoro nepíšu. To ale neznamená, že to nesleduju. Sleduju. Navíc tam mám oblíbené Finy, takže to prostě sledovat musím :-) A navíc jsem teď o WRC začla psát i pro novou webovou stránku o motorsportu http://www.poleposition.sk. Je to super stránka se spoustou zajímavých informací. Koho zajímá motorsport, taky by se tam měl určitě podívat :-) Pro tuto stránku jsem také překládala rozhovor s Mikko Hirvonenem, který udělal pro oficiální stránky WRC. A jelikož je ten rozhovor dobrý a byly mu pokládány zajímavé otázky, tak jsem se rozhodla, že to dám i sem :-) 

Co děláš posledních 30 sekund před startem etapy?
Když zbývá 30 sekund do startu, tak si je obvykle začnu odpočítávat ve své mysli. Možná si ještě utáhnu pás. Po 15 vteřinách udělám poslední kontroly, zvýším přítlak vozu, zkontroluji ruční brzdu a zařadím první převodový stupeň. Potom jsme připraveni vyrazit.

Kromě navigátora, kdo je nejdůležitější člen týmu?
Každý je důležitý. Každý má speciální práci, kterou musí dělat dokonale, aby nám dal šanci bojovat o vítězství. Ale samozřejmě můj inženýr je důležitý. Mluvím s ním po každé etapě a když nejsem spokojený s výkonem auta, tak se společně snažíme najít řešení, aby v příští etapě bylo rychlejší.

Jsi pověrčivý? Pokud ano, máš u sebe v autě něco, co ti přináší štěstí?
Ne, nejsem takový. Nemám nic zvláštního.

Jaká je tvá oblíbená etapa ve WRC a proč?
Ve všech závodech jsou etapy, které mám raději než jiné, ale Ouninpohja (ve Finsku) bude vždycky nad nimi. Je to prostě celou dobu tak šílené, rychlé, plynulé a intenzivní. Prostě není nic lepšího než tohle.

Jaká je nejobtížnější etapa ve WRC a proč?
Nemám na mysli žádnou konkrétní, ale když se hodně mění podmínky, tak potom kterákoliv může být hodně zrádná.

Jaký byl zatím tvůj nejlepší okamžik kariéry ve WRC?
Moje vítězství v Austrálii v roce 2006 bylo opravdu speciální. Po všech těch letech, co jsem na tom dřel, se to konečně povedlo. Byl to opravdu speciální okamžik. A samozřejmě moje vítězství ve Finské rallye v Jyväskylä. Rodná země, rodné město a byla tam celá moje rodina a také přátelé. To byl také speciální okamžik.

Pokud bys nezávodil ve WRC, jakým WRC závodníkem bys chtěl být?
Nevím kdo, ale když se závodění změnilo z Escort se zadním náhonem na automobily skupiny B, bylo by zajímavé, kdybych se do toho zapojil.

Jaký byl zatím nejděsivější moment ve tvé kariéře?
Když jsem vyjel mimo trať v rallye Monte Carlo v roce 2003. Rychlost byla pouze okolo 30 km/h, ale jeli jsme na hladkých pneumatikách na zledovatělém sjezdu. Projeli jsme závějí a já jsem nic neviděl, ale věděl jsem, že padáme. V autě bylo ticho a my jsme padali a já jsem nemohl vidět, jak daleko jsme...To bylo děsivé. Naštěstí to nakonec nebyl takový propad pořadím.

Jaká je tvoje oblíbená píseň populární hudby a proč?
Populární hudby? Nevím. Mám rád rockovou hudbu. Vlastně jsem její velký fanoušek. Existuje spousta dobrých skupin a písní, ale mezi moje oblíbené patří AC/DC, Danko Jones, Limb Bizkit, Airbourne a mnoho dalších na to, abych je všechny vyjmenoval.

Jaký byl nejlepší dárek k narozeninám, který jsi kdy dostal?
Když byl můj syn dost starý na to, aby mi něco vyrobil sám. Bylo mu pět a udělal mi ze dřeva meč. Miloval jsem to a stále ho mám na zdi ve své kanceláři.

Co bys dělal, kdybys nebyl závodníkem v mistrovství světa rallye?
Tohle je jediná věc, kterou jsem kdy chtěl dělat. Dokázal jsem to, takže nemám ani zdání o tom, co jiného bych mohl dělat!

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře