GP Číny 2013 - závod

15. duben 2013 | 15.18 |

Na čínském okruhu u Šanghaje se o víkendu jel další závod Formule 1. Z první řady do něj startovali Lewis Hamilton s vozem Mercedes a Kimi Räikkönen s vozem Lotus. Smůlu měl Mark Webber, který kvůli poruše na tankovacím zařízení neměl dostatek paliva, a tak musel v Q2 skončit. Kvůli tomu byl také z kvalifikace diskvalifikován, takže musel startovat až z úplně posledního místa. Tým Red Bull mu ale na voze udělal ještě nějaké změny, takže Webber nakonec startoval z boxové uličky.

Velice dobrý start předvedli oba piloti Ferrari Fernando Alonso a Felipe Massa. Na prvním místě se ovšem udržel Hamilton. Naopak Räikkönenvi se start příliš nepovedl a trochu se propadl.

Po pár kolech se ale jak Alonso, tak i Massa dokázali dostat před Hamiltona. To už začaly první zástávky v boxech většiny pilotů. Na první zastávku dlouho čekali oba piloti McLarenu Jenson Button a Sergio Pérez, kteří zvolili odlišnou strategii, a také Sebastian Vettel, který startoval z 9. místa a měl jinou strategii proto, aby se měl šanci zapojit do bojů o umístění na stupních vítězů. A také se na čas dostal do vedení. Alonso ho ale vždy překonal zpět.

Na prvním místě poté kroužil neohroženě Alonso. O další umístění na stupních vítězů ale proběhl velký souboj. A sice mezi Kimi Räikkönenem a Lewisem Hamiltonem. Räikkönen se dokázal trochu vzdálit, takže si pojistil druhé místo. Ale za Hamiltona se zařadil Vettel. Ač se snažil, jak mu síly stačily, o pár desetin mu to nevyšlo.

Závod tedy vyhrál Fernando Alonso na Ferrari a to znamená, že máme po třech závodech tři různé vítěze. Druhý skončil Kimi Räikkönen s Lotusem a třetí byl Lewis Hamilton s vozem Mercedes.

Na 4. místě skončil Sebastian Vettel, 5. byl Jenson Button, 6. Felipe Massa, 7. Daniel Ricciardo, pro kterého je to nejlepší výsledek v dosavadní formulové kariéře, 8. Paul di Resta, 9. Romain Grosjean a bod za 10. místo si odvezl Nico Hülkenberg. Těsně pod body na 11. místě skončil Sergio Pérez, 12. byl Jean-Eric Vergne, 13. Valtteri Bottas, 14. Pastor Maldonado, 15. Jules Bianchi, 16. Charles Pic, 17. Max Chilton a 18. Giedo van der Garde. Závod nedokončili Adrian Sutil a Esteban Gutiérrez po vzájemné kolizi nebo lépe řečeno po Estebanově chybě. Nedobrzdil do jedné ze zatáček a ze zadu narazil do Sutila. Byl to konec pro oba dva. Nedokončil také Webber, který měl poničený vůz po kolizi s Vergnem a navíc se mu uvolnilo kolo, které se dokonce nějakou dobu kutálelo po trati. A nedokončil ani Rosberg kvůli technickým problémům.

A také se udělovaly nějaké penalizace. Esteban Gutiérrez dostal penalizaci za kolizi se Sutilem. Na roštu příští GP se posune o 5 místo dozadu. Mark Webber byl potrestán za kolizi s Vergnem a na roštu příští GP se posune o 3 místa dozadu.

V celkovém pořadí vede Sebastian Vettel, který má 52 bodů, druhý je Kimi Räikkönen se 49 body, třetí Alonso má 43 bodů. V poháru konstruktérů vede Red Bull se 78 body, na druhém místě je Ferrari se 73 body a třetí je Lotus, který má 60 bodů.

Další závod se jede už tento víkend (tedy 21. dubna) a to v Bahrajnu na okruhu Sakhir.

A teď ještě pár mých slov. Jsem ráda, že vyhrál Fernando Alonso, měl dobrý závod a rozhodně si to zasloužil. Velkou radost mám z Kimiho druhého místa. Doufám, že v podobném stylu bude pokračovat až do konce sezóny :-) A představte si, že mi ani nevadí třetí místo Hamiltona. Rozhodně ho tam vidím radši než Vettela. A to myslím opravdu vážně. Dále mi udělal radost Jenson Button na pátém místě. Ano, nikdy jsem nebyla jeho fanynka, jenže teď je týmový kolega Sergia a já teď podporuju McLaren, takže musím podporovat i Jensona. A když říkám, že jsem nikdy nebyla jeho fanynka, tak jsem ale nikdy ani nebyla proti němu a ten titul v roce 2009 jsem mu přála :-) Skvěle zajel i Daniel Ricciardo a myslím, že i bod Nica Hülkenberga se počítá :-)

Naopak je mi líto Sergia. Během tří závodů byl dvakrát 11. To je škoda :-( Ale dobré výsledky ještě přijdou, já tomu věřím. A také je mi líto Estebana. Je mi jasný, že to neudělal schválně, ale prostě stalo se a pravidla jsou pravidla. Je to škoda, protože v Bahrajnu bude mít penalizaci na roštu 5 míst dolů. A já počítám, že se kvalifikuje zase někde okolo 15. místa, a když se k tomu připočte ta penalizace, tak se může stát, že bude startovat z poslední řady....:-( Ale známe Sauber a jejich závodní strategie :-) Dobře se opět předvedl i Jules Bianchi. Toho je opravdu u té Marussie škoda. Ale zase na druhou stranu, ani tam nemá co ztratit. Přesto doufám, že příští rok povýší do lepšího týmu :-)