GP Kataru 2013

8. duben 2013 | 14.32 |
›

Na okruhu Losail u hlavního města Dauhá začala o uplynulém víkendu další sezóna MotoGP. Závod na 22 kol se jel pod umělým osvětlením ve 22 hodin místního času. V České republice to bylo ve 21 hodin. Závod se jel na suché trati a z první řady do něj startovali Jorge Lorenzo, Cal Crutchlow a Dani Pedrosa.

V řadě druhé potom stáli Andrea Dovizioso, Stefan Bradl a Marc Márquez. Ve třetí řadě stáli Valentino Rossi, Álvaro Bautista a Bradley Smith, Čtvrtou řadu pak zabrali Andrea Iannone, Nicky Hayden a Aleix Espargaró, nejlepší s motocyklem CRT. Lukáš Pešek startoval z místa 15., Karel Abraham byl na roštu 18.

Po startu šel okamžitě do čela Jorge Lorenzo. Za ním jel na druhém místě Dani Pedrosa a na třetím místě se po úvodních strkanicích usadil Marc Márquez. Cal Crutchlow jel 4., ale rozhodně to tak nechtěl nechat. Ve druhém kole závod ukončil pádem Karel Abraham, o kolo později upadl i Bryan Staring.

Zatímco na prvním místě v pohodě kroužil Jorge Lorenzo, o místo druhé se strhla bitva mezi Márquezem a Pedrosou, zatímco Crutchlow jel za nimi a vše sledoval. Jeho týmový kolega Bradley Smith při svém premiérovém závodě MotoGP upadl a závod tak nedokončil.

V 17. kole se dostal Márquez před svého týmového kolegu Pedrosu. Cal Crutchlow se také pokusil o útok, jenže neúspěšný a on musel vyjet mimo trať. Navíc zezadu se přibližoval Valentino Rossi. Ten se také poněkud bez problémů dostal před Pedrosu a v závěrečných kolech závodu předvedl s Márquezem velmi zajímavou bitvu o druhé místo.

Z vítězství stylem start - cíl se radoval Jorge Lorenzo. Úspěch továrního týmu Yamaha dokonal druhým místem Valentino Rossi. Marc Márquez byl při své premiéře v královské kubatuře na 3. místě. Na Daniho Pedrosu tak zbylo místo 4., Cal Crutchlow byl 5., 6. skončil Álvaro Bautista, 7. Andrea Dovizioso, který tak byl nejlepším jezdcem na Ducati, 8. Nicky Hayden, 9. Andrea Iannone a 10. byl Ben Spies. Nejlepším jezdcem na motocyklu CRT byl 11. Aleix Espargaró, 12. skončil jeho týmový kolega Randy de Puniet, 13. byl Héctor Barberá, 14. Yonny Hernández a bod za 15. místo bral Hiroshi Aoyama. Bez bodů skončili Claudio Corti, Michael Laverty a Lukáš Pešek. Závod nedokončili již zmínění Karel Abraham,Bryan Staring a Bradley Smith, dále také Stefan Bradl (pád z 5. místa), Danilo Petrucci (technické problémy) a Colin Edwards (technické problémy).

V šampionátu tak vede Jorge Lorenzo.

Příští závod se jede 21. dubna na Circuit of Americas (Okruh Amerik) v Austinu, v USA. Bude to premiéra MotoGP na tomto okruhu.

Já osobně mám z Jorgeho vítězství velkou radost, moc jsem mu to přála. Když byla asi polovina závodu a Rossi se dostal před Stefana, tak jsem si říkala, že pokud takhle Rossi pojede až do konce, tak to vidím na double tovární Yamahy. No a nakonec se opravdu moje předpověď naplnila :-) Ač Márqueze moc nemusím, tak teda musím ho pochválit. Jel první závod v nejvyšší kubatuře a předváděl tam věci, jako kdyby tam jezdil už leta.

..Vážně moc dobrý výkon. Cala je škoda. Mohl bojovat o pódium, ale jedna chyba a už je to v háji..ale 5. místo je pořád velmi dobré a ono to pódium ještě letos přijde a ne jednou. Tím jsem si jistá :-)
Škoda Karla, že spadl hned na začátku, naopak pochvala pro Lukáše. Dojel sice poslední z těch, kteří viděli cíl, ale dojel do cíle a to je důležitý. A taky mě štve Stefan Bradl. Doufala jsem, že se z loňska poučil, ale vypadá to, že ne. On totiž loni, když byl na dobré pozici, tak najednou skončil na zemi. A přesně na to jsem včera myslela, když jsem ho viděla na tom 5. místě. No a samozřejmě, pár kol na to už byl na zemi. Jsem mu to asi přivolala nebo co....
Zvláštní pasáž musím věnovat Benovi. Desáté místo není možná ideální, ale v současné situaci je to dobré. Ben stále bojuje se zraněním ramene a pád v sobotním tréninku těsně před kvalifikací mu moc nepřidal. Navíc, jak sám psal před závodem na twitteru, tak pro něj bylo cílem, aby odjel všech 22 kol, aby to nějak vydržel s bolestí atd., což se nakonec povedlo. A navíc jel v novém týmu a na novém motocyklu, který moc netestoval kvůli tomu zranění. Tak snad se to časem zlepší :-))