GP Kataru 2013

8. duben 2013 | 11.27 |
›

O uplynulém víkendu opět začalo MS silničních motocyklů, což samozřejmě zahrnuje i kubaturu Moto3. Závod se jel pod umělým osvětlením v 7 hodin večer místního času, českého času to pak bylo o hodinu méně. Jelo se na suché trati a na 18 kol.

Z první řady startovali španělští závodníci Luis Salom, Maverick Viñales a Alex Rins. Ve druhé řadě stáli Jonas Folger, Miguel Oliveira a Alan Techer. Třetí řadu načínal český pilot Jakub Kornfeil, vedle kterého se postavili Efrén Vázquez a Alex Márquez.

Po startu šel do čela Alex Rins, následovali ho Salom, Viñales, Folger a také Márquez. Jak se později ukázalo, tohle také byli piloti bojující o vítězství v závodě. Krátce po startu upadl Niccoló Antonelli a dál už nemohl pokračovat. Krátce na to upadl také francouzský závodník Alan Techer, který startoval z druhé řady, ale start se mu vůbec nevyvedl a on se propadl až na 12. místo. Ani on už po pádu nepokračoval.

V šestém kole se do čela dostal Salom. Na druhém místě se držel Rins, dále jeli Viñales, Folger a Márquez. Ale pořadí se velmi často měnilo, konec konců, tak, jak tomu bývá v nejnižší kubatuře zvykem. Za touto skupinkou bojovali o 6. místo Arthur Sissis a Miguel Oliveira. Později se k nim připojil i Sissisův týmový kolega Zulfahmi Khairuddin.

V 8. kole musel odstoupit kvůli technickým problémům starší bratr Mavericka Viñalese, Isaac. O vedení se neustále přetahovali Salom a Rins, ale své poslední slovo zdaleka neřekli ani Viñales s Folgerem, kteří takticky vyčkávali na vhodný okamžik k předjetí. V boji o pódium zůstával i Alex Márquez.

Dvě kola před cílem upadl John McPhee. Tou dobou se na čele strhl boj o vítězství. V nájezdu do posledního kola se vedení ujal Salom a celé poslední kolo se tam udržel a dojel si tak pro první vítězství v této sezóně. O druhém místě rozhodoval až photo finish. Nakonec skončil druhý Maverick Viñales a třetí byl Alex Rins. Tedy první tři byli v cíli ve stejném pořadí jako na startovním roštu. Na Alexe Márqueze zbylo 4. místo a Jonas Folger dojel 5. Za touto skupinou dojel na 6. místě Khairuddin, 7. byl Oliveira, 8. Sissis, 9. Ajo a nejlepší desítku uzavřel Efrén Vázquez. Na bodech ještě skončili 11. Danny Webb, 12. Brad Binder, 13. Jasper Iwema, 14. Alexis Masbou a 15. Romano Fenati.

Velkou smůlu měl český závodník Jakub Kornfeil. Po startu se držel na 10. místě, jenomže zhruba v polovině závodu vyjel mimo trať a o několik míst se propadnul. Dokázal se sice dostat opět do první desítky, jenomže technické problémy (několikrát se mu během závodu zastavil motor) způsobily, že v cíli byl až na 22. místě.

Jelikož to byl první závod sezóny, tak v celkovém pořadí samozřejmě vede Luis Salom.

Další závod se jede 21. dubna v Austinu na Okruhu Amerik (Circuit of Americas) a bude to velká premiéra na tomhle okruhu.

Tak, a ještě nějaké moje poznámky a hodnocení. Já jsem s výsledkem tohoto závodu absolutně spokojená. Můj oblíbený tým Red Bull KTM Ajo totiž má všechny kluky v první desítce. Luis Salom vyhrál, Zulfahmi Khairuddin byl 6. a Arthur Sissis 8. To je moc krásný výsledek. Navíc Niklas Ajo byl 9. Trošičku mi tu radost kazí Kuba, ale co se dá dělat, nemůžu mít radost úplně ze všech, vždycky se najde něco...Velice mě překvapil kvalifikační výsledek Alana Techera a čekala jsem, jak se předvede v závodě. Předvedl se - spadl. A také musím pochválit Anu Carrascovou, která skončila na 20. místě a porazila tak 8 kluků (a to nepočítám ty, kteří závod nedokončili). Jinak už se moc těším na závod v Austinu, když se tam loni jela poprvé F1, tak se mi ten okruh líbil, takže jsem zvědavá, jak si s ním poradí kluci na motorkách :-))