GP Malajsie 2013 - závod

25. březen 2013 | 15.18 |

O uplynulém víkendu byla na programu Velká cena Malajsie na okruhu Kuala Lumpur. Z první řady startovali Sebastian Vettel a Felipe Massa. Ve druhé řadě pak stáli Fernando Alonso a Lewis Hamilton.

Všichni piloti startovali do nedělního závodu na pneumatikách do přechodných podmínek, protože trať byla mokrá. Během závodu ale osychala, takže potom už se přezouvalo na pneumatiky do sucha. Závod se jel na 56 kol.

Dobrý start předvedli oba piloti Red Bullu (ano, oba, start Marka Webbera mě příjemně překvapil) a také piloti Ferrari. Bohužel Fernando Alonso si při pokusu o předjetí Vettela poškodil přední křídlo. Nezajel včas na opravu do boxů, a tak se stalo, že se mu přední křídlo ulomilo úplně, on skončil v kačírku a závod tak pro něj předčasně skončil. Na čele se tak usadily vozy Red Bullu. Za nimi si velice dobře vedli oba Mercedesy, tedy Lewis Hamilton a Nico Rosberg, a také Felipe Massa. 

Během zastávek v boxech se toho moc nezměnilo. Akorát se tam stalo pár zajímavých věcí. Největší problémy byly u Force Indie. Jak Adrian Sutil, tak i Paul di Resta se tam při každé zastávce zdrželi déle než očekávali. Nakonec je tým stejně povolal, aby odstoupili. Tým totiž měl problémy s maticemi kol a nevěděli, jak vážné a velké ty problémy jsou, takže proto raději oba piloti závod vzdali. Další věc, která se stala v boxech, byla kolize. Jean-Eric Vergne, když vyjížděl ze své zastávky v boxech, narazil do Charlese Pica, který na svou zastávku teprve mířil. Za tento incident byl nakonec (a právem) potrestán tým Toro Rosso, když dostal peněžní pokutu 10000 $. A teď vážně doufám, že jsem tu částku nespletla, ale zrovna to nikde nemůžu najít, tak doufám, že to tak opravdu je. No a do třetice boxy. Tentokrát mi to přišlo svým způsobem takové milé. A sice Lewis Hamilton zajel k mechanikům McLarenu. Jenomže od letošní sezóny už u nich nejezdí. Letos už je u Mercedesu. Ale mechanici to dobře udělali, uhnuli stranou, Hamilton asi pochopil, co se stalo a rychle zajel na správné stanoviště. Já se mu vlastně ani nedivím, že se spletl. U McLarenu byl tolik let...No a vlastně ještě jedna událost během zastávek v boxech. Jensona Buttona pustili dřív než měli a on neměl pořádně upevněné kolo. Takže se musel vrátit a to mu sebralo naděje na jakýkoliv dobrý výsledek. Mě to docela mrzí, vypadalo to, že by Jenson mohl bojovat s Mercedesy o 3. místo a aspoň nějak mi zlepšit náladu z toho zpackaného závodu, kdy jsem většinu dění sledovala až od 5. místa níž :D No ale bohužel. Jenson nakonec zajel do boxů, právě kvůli potížím s předním kolem.

Závěr závodu byl zajímavý, nicméně se mnou to nic nedělalo. Asi jsem divná, ale já na to prostě jen tak koukala a čekala co se stane nebo nestane. Vedl Mark Webber. Ale mě bylo jasné, že to tým jen tak nenechá. Vždycky se jede na Vettela, tak proč by měl být tento závod výjimkou? Proto mě pak překvapily pozávodní reakce. No ale popořadě. Vedl tedy Webber, na druhém místě kroužil Vettel, ale po posledních zastávkách v boxech se zařadili těsně za sebe.

A začal souboj. Ten souboj byl velice zajímavý. Nakonec ho pro sebe, samozřejmě, urval Vettel. O třetí místo byl také souboj. Tedy aslespoň já jsem ho očekávala a modila se za útok Nica. Nakonec to zas tak napínavé nebylo.

Já teď shrnu výsledky, ale pak se k tomu všemu ještě vrátím a vyjádřím se k tomu. Takže zvítězil Sebastian Vettel, druhý skončil Mark Webber a třetí Lewis Hamilton. Na čtvrtém místě byl Nico Rosberg, pátý Felipe Massa, šestý Romain Grosjean, sedmý Kimi Räikkönen, osmý Nico Hülkenberg, devátý Sergio Pérez a desátý Jean-Eric Vergne. Jedenáctý poté byl Valtteri Bottas, dvanáctý Esteban Gutiérrez, třináctý Jules Bianchi, čtrnáctý Charles Pic, patnáctý Giedo van der Garde, šestnáctý Max Chilton, sedmnáctý byl ještě klasifikovaný Jenson Button, ačkoliv šachovnicovou vlajku neviděl a na osmnáctém místě byl klasifikovaný Daniel Ricciardo, který také cíl závodu neviděl. Nedokončili Pastor Maldonado, Adrian Sutil, Paul di Resta a Fernando Alonso.

Tak a já se vrátím ke zmíněnému souboji o první místo v závěru závodu. Už jsem četla spoustů názorů a pohledů na věc a musím přidat i ten svůj. Ačkoliv já vlastně nevím, jak se na to dívám. Ale asi takhle. Podle vyhlášení, která máme, tým Red Bull řekl do týmového rádia oběma svým pilotům, ať šetří palivo a pneumatiky, že se závod dojede tak, jak to je, tedy Webber první a Vettel druhý. Sebastian Vettel se však zprávy nedržel a na svého kolegu zaútočil, předjel ho a dojel si pro vítězství. Na stupních vítězů byli všichni zamračení, téměř nemluvili, byli naštvaní...Webber prý dokonce na vyhlašování nechtěl jít...A tým navíc oznámil, že ačkoliv měli double, tak nebudou žádné fotografie, ani žádné oslavy. Jsem vážně nechápala..To už i Jules Bianchi byl ze 13. místa šťastnější než Red Bull z umístění 1.-2. Absolutně jsem nechápala, proč ty obličeje a navíc i Lewis Hamilton se tvářil jako na pohřbu, to jsem nechápala už vůbec...No nakonec jsem se tedy dozvěděla všechny tyto věci ohledně rádiové komunikace atd...Co k tomu dodat?? Já myslím, že každý má svou pravdu. Tedy tým Red Bull je asi právem naštvaný na to, že Sebastian neuposlechl jejich příkaz (dá se tomu říkat příkaz??) a taky chápu Sebastiana, že předjížděl. Protože, řekněme si to na rovinu, proč jsou všichni v F1 (ano, určitě i Marussia a Caterham)? Aby vyhráli. Jsou soutěží a chtějí uspět. Ano, Sebastian chtěl vyhrát, což u něj není neobvyklé a já jsem právě čekala, že dostal pokyn, že má Webbera předjet. Proto to stále moc nechápu. Že by najednou tým změnil strategii?? Ať je to jak chce, já si myslím, že tým měl nechat jezdce závodit. Neměl jim říkat, co mají či nemají. Prostě měl nechat, ať si zazávodí a když vypadnou, no tak vypadnou. To samé u Mercedesu. Tam jezdci dostali na konci také jasné instrukce, že Hamilton už zůstane 3. a Nico Rosberg se musí spokojit se 4. místem, ačkoliv byl jasně rychlejší. Proto se Hamilton na pódiu tvářil tak, jak se tvářil. Prostě on sám moc dobře věděl, že Nico byl lepší a od něj ten výraz byl, narozdíl od celého týmu Red Bull (alespoň tedy podle mě) opravdový a upřímný. Já si nemůžu pomoct, ale mě ten tým přijde tak strašně neupřímný a falešný...

Dost už ale o této kontroverzi, jak se to nazývá. Mě zajímaly během závodu úplně jiný věci. A k tomu se teď taky vyjádřím. Potěšil mě 6. místem Romain Grosjean. Jel pěkný závod bez chyb (teda aspoň já si ničeho závažného nevšimla), takže Romaina chválím. Chválím i Nica, ačkoliv mu tým zakázal bojovat o bednu, jel suprově a ta bedna ještě letos přijde. A jsem si jistá, že ne jednou. Dále musím pochválit i můj oblíbený tým Sauber. Nico Hülkenberg bral body a jeho závod byl opravdu dobrý. Esteban sice body nebral, ale i jeho výkon si, myslím, zaslouží uznání. Naopak Kimimu to nějak nešlo. Nevím, kde byl problém, ale to 7. místo nakonec není až tak špatné. A teď ještě McLaren. Opravdu škoda té pokažené zastávky Jensona. Bylo vidět, že mu to jede. Co se týče Sergia, tak ten asi kolo před cílem musel ještě jednou měnit pneumatiky. Prostě jinak by to asi nedojel a když jo, tak někde vzadu. Takže já myslím, že to 9. místo je dobré. Jsou to jeho první body za McLaren :-) Škoda Valtteriho, desáté místo bylo kousek. Ale tak příležitostí (snad) na body ještě bude...Zmínit musím i 13. místo Julese Bianchiho. Já opravdu začínám věřit, že on (možná i s trochou štěstí, ale to k tomu patří) se dostane do Q2 a v nějakém závodě vybojuje body. Hm, možná jsem až moc optimistická, ale proč by se to nemohlo stát?

Některé zvedal ze židle souboj Vettel - Webber a také komentář Sebastiana Vettela do rádia, ať Webbera odstraní z cesty. To ale opravdu nebylo od něj hezké. Mě ale zase zvedal ze židle souboj Pérez - Räikkönen. Já jsem věděla, že moji nej jezdci budou proti sobě bojovat, ale že to přijde hned ve druhém závodě sezóny..ach jo...ale nakonec to dopadlo vlastně dobře, když oba berou body. No..kdyby se vybourali, tak bych s tím stejně nic nezmohla. A že já čekám, že se to opravdu někdy stane...

Snad jsem napsala všechno, co jsem chtěla. Bylo toho totiž docela dost, co jsem měla v plánu okomentovat nebo se o tom alespoň zmínit.

Ještě dodám, že v pořadí jezdců vede Sebastian Vettel a v poháru konstruktérů Red Bull.

Další závod se jede v Číně až 14. dubna!!! To je hrozný, oni člověka namlsají dvěma závody hned po sobě a teď, abychom 3 týdny čekali na další! 
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář