GP Austrálie 2013 - závod

17. březen 2013 | 13.17 |

První závod sezóny máme za sebou. A byl to závod, který se mi líbil, i když začátek jsem sledovala ještě z polospánku :D Nevím, čím to je, že se mi první závod sezóny vždycky líbí. Že by tím, že je to prostě po zimní pauze první závod a já zase vidím formule, slyším jejich zvuk a mám z toho radost? :D A navíc okruh Albert Park mám ráda. Než se pustím do svého shrnutí celého závodu, tak bych měla připsat výsledky kvalifikace, která byla nejdelší v historii, protože (když to počítáme s tím přerušením) trvala asi 18 hodin :D 

Já jsem kvalifikaci neviděla, jak už jsem psala včera, tak našeho času se pokračovalo v 1 hodinu ráno a na to jsem fakt neměla, abych vstávala. Nicméně budík byl nařízen na půl sedmou, takže ze závodu jsem viděla všechno. A když jsem uviděla výsledky kvalifikace, tak mě přešlo těšení. První řadu si totiž vyjeli jezdci z týmu Red Bull. Když jsem to uviděla, tak mě tak trochu přešla nálada, protože já nejsem fanynka Red Bullu a už jsem si představovala scénáře typu, že oba dva ujedou a zbytek pole bude mít co dělat, aby jim stačil. Jakou radost jsem pak měla, když v závodě se projevilo, že jsem se mýlila! Jen pro pořádek bych měla dodat, že pole position získal Sebastian Vettel před Markem Webberem. Ve druhé řadě stáli Lewis Hamilton a Felipe Massa, z řady třetí pak startovali Fernando Alonso a Nico Rosberg. Čtvrtá řada byla v režii Lotusů, protože z ní startovali Kimi Räikkönen a Romain Grosjean. No a do desítky se ještě vešli Paul di Resta a Jenson Button. Samozřejmě musím zmínit své oblíbence, kteří se do desítky nevešli. Takže Nico Hülkenberg se kvalifikoval jako 11., Sergio Pérez 15., Valtteri Bottas 16. a Esteban Gutiérrez 18. O Estebanovi jsem ale psala už včera, že měl nehodu a to k tomu taky přispělo. Odložená druhá a třetí část kvalifikace se odjela na usychající trati a zejména v té druhé části jezdci používali pneumatiky do přechodných podmínek. Podle toho, co jsem četla, tak Sergio zariskoval, obul pneumatiky do sucha a to ho možná stálo postup nebo alespoň lepší startovní pozici. Stejně zariskoval i Jenson, ten ale naštěstí do třetí části postoupil. Ve třetí části už byla trať suchá, takže piloti mohli v pohodě nazout slicky. A jak to dopadlo už jsem psala výše. 

V první chvíli, když jsem viděla výsledky kvalifikace, jsem byla opravdu hodně zklamaná, že z mých favoritů je nejvýš Kimi "až" na 7. místě. V zápětí jsem si ale řekla, že závod je dlouhý a může se v něm stát cokoliv.

Závod už jsem pozorně sledovala. No, nevím, jestli pozorně, protože když jsem vstala, tak jsem si zapnula počítač a našla nejprve výsledky kvalifikace, a potom nějaký živý stream. Pak jsem si ještě lehla, protože bylo brzo ráno, a závod tak sledovala z postele :D 

Ještě před startem závodu jsme se dozvěděli smutnou zprávu, a sice, že Nico Hülkenberg startovat vůbec nebude, protože na jeho voze je problém s palivovým systémem a oni kvůli bezpečnosti radši Nica na trať nepošlou.

To mi bylo tak moc líto, já se celou dobu těším, jako uvidím Nica závodit v Sauberu a musím si o týden počkat...takže když jsem tohle slyšela, tak jsem si (ovlivněna ne zrovna pro mě pozitivními výsledky kvalifikace) pomyslela: "To to opravdu hezky začíná...." 

Červená svěla zhasla a závod začal. Já musím pochválit Felipe Massu, jeho start byl opravdu velmi dobrý a vlastně celý závod jel moc dobře. Bylo by fajn, kdyby se zase vrátil ten starý dobrý Felipe. 

Po startu šel do čela Vettel, za ním se seřadili piloti Ferrari, Massa a Alonso. Fernandovi ale netrvalo dlouho a před Felipe Massu se dostal. Když jsem psala, že dobrý start měl Massa, tak nesmím zapomenout na Kimiho. Posunul se a držel se kolem pátého místa, což pro mě bylo příjemné a časem se ukázalo, že Kimi může bojovat o pódium. Takže jsem byla ráda, že po tom lehkém zklamání z výsledků kvalifikace, mám komu fandit na čelních pozicích. Během závodu jsme u většiny jezdců viděli 3 zastávky v boxech, někteří zvolili pouze 2. Mezi nimi byl i Kimi. A tak se stalo, že se Kimi dostal do čela závodu, za ním jel Fernando Alonso, který ho stíhal. Já proti Fernandovi vůbec nic nemám, ale asi je vám jasné, že jsem Kimiho tlačila očima do cíle. A povedlo se. Letošní prvním vítězem se stal Kimi Räikkönen :))

Měla jsem a stále ještě mám z toho velkou radost. Loni čekal na vítězství půlku sezóny (možná o něco déle), letos přišlo hned při prvním závodě. Kdyby celá sezóna pokračovala v podobném duchu, vůbec bych se nezlobila. 

Druhý skončil Fernando Alonso, takže já jsem s prvníma dvěma místy na pódiu spokojená :)) Na třetím místě byl Sebastian Vettel. To mi taky nevadí, třetí být může :D Mimochodem na pódiu se sešli tři mistři světa :) Čtvrtý pak skončil Felipe Massa, kterého už jsem tu chválila, tak to zase nebudu s tou chválou přehánět. Na pátém místě byl Lewis Hamilton, co bych řekla, že pro začátek v Mercedesu není vůbec špatné, šestý skončil Mark Webber, sedmý Adrian Sutil, osmý Paul di Resta, takže obě Force Indie bodovaly a Sutil se navíc držel docela dobře při svém návratu po roce. Bodované příčky pak doplnili Jenson Button a Romain Grosjean. Na jedenáctém místě a tedy na první nebodované příčce skončil Sergio Pérez, dvanáctý byl Jean-Eric Vergne, třináctý Esteban Gutiérrez, čtrnáctý Valtteri Bottas, patnáctý Jules Bianchi, šestnáctý Charles Pic, sedmnáctý Max Chilton a osmnáctý Giedo van der Garde. Nedokončili Daniel Ricciardo, Nico Rosberg, Pastor Maldonado a jak už jsem psala, tak Nico Hülkenberg vůbec nestartoval.

Samozřejmě, že v pořadí jezdců vede Kimi. Pohár konstruktérů vede Ferrari.

Já musím říct, že jsem trošku zklamaná výkonem McLarenu. Dneska je to totiž pro mě první závod jako jejich fanynka. Četla jsem, že od toho nic neočekávají, takže ty 2 body Jensona byly asi dneska opravdu maximum. Jelikož je příští závod hned příští víkend, tak čekám, že to bude podobné. Nevadí. Věřím, že lepší výsledky ještě přijdou. Já nechci nic moc komentovat, kritizovat a tak, a teď nemluvím jenom o McLarenu, ale obecně, protože to byl teprve první závod sezóny a ledaco se ještě bude měnit během sezóny, tím jsem si jistá. Uvidíme, jak to bude pokračovat, každopádně jsem ráda, že už je to tu zase.

Jak už jsem zmínila, další závod je hned za týden a to v Malajsii. Sobotní kvalifikace i nedělní závod se jedou v 9 hodin ráno našeho času, takže si opět trošku přivstanu. Navíc v Malajsii začíná i GP2, na kterou se moc těším, ale ze které toho asi moc neuvidím, neboť to je brzo ráno. 
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: GP Austrálie 2013 - závod Šárka 17. 03. 2013 - 16:37
RE(2x): GP Austrálie 2013 - závod niki 18. 03. 2013 - 14:21