Severská kombinace

5. březen 2013 | 21.43 |

Severská kombinace je jedinou disciplínou, ve které soutěží jenom muži. Tudíž tento článek k MS bude nejkratší. Slyšela jsem různé názory ohledně závodění žen v tomto sportu, ale nevypadá to, že by někdy závodily. Skok a následný běh je totiž pro ně příliš náročný. I muži s tím mají občas co dělat.

Na mistrovství světa se soutěžilo ve čtyřech závodech. Tím prvním byl individuální závod, kdy se skákalo na středním můstku HS 106 (jeden skok) a poté se běželo 10 km Gundersenovou metodou. Po skokanské části vedl norský závodník Håvard Klemetsen, což se dalo očekávat. On je rozhodně lepší skokan než běžec a v běhu často odpadává. Tak se stalo i tentokrát. Pro zlato si doběhl Jason Lamy Chappuis, který byl po skoku až 11. Stříbrnou medaili získal Mario Stecher, ten byl po skoku 2., a bronz získal Björn Kircheisen, který byl po skoku 12. a vlastně s Jasonem a ještě s dalšími jel ve skupince a společně stíhali ty ve předu. Jak vidíte, tak úspěšně :) Pavel Churavý byl 12., Tomáš Slavík 37., Miroslav Dvořák 41. a Petr Kutal 43. Na Miroslavovu obranu ale musím říct, že on přechodil nějakou nemoc, prý virózu, ale mluvilo se dokonce i o angíně. Takže ten pokles formy se dal trošku očekávat, bohužel to přišlo zrovna v takovou blbou dobu. Co se týče Finů, tak Ilkka Herola byl 27., Janne Ryynänen 29., Mikke Leinonen 34. a Jim Härtull 50.

Dalším závodem byl závod družstev. Skákalo se opět na středním můstku a poté každý v družstvu běžel 5 km. Po skokanské části vedli Japonci a já jsem tak nějak očekávala, že to udrží i ve štafetě a doběhnou si pro zlato, i když jsem fandila Francouzům. No nakonec zvítězili Francouzi :) V naprosto těsném a neuvěřitelném finiši porazil Jason Lamy Chappuis norského soupeře Magnuse Moana. Celou tu strašně dlouho rovinku jsem Jasona doslova tlačla očima dopředu. Tohle je pro mě asi nejúžasnější okamžik celého mistrovství, vítězství Francouzů ve sdruženářích ve štafetě. V týmu Francie jeli Francois Braud, Maxime Laheurte, Sébastien Lacroix a Jason Lamy Chappuis. Druhé tedy skončilo Norsko ve složení Jørgen Graabak, Håvard Klemetsen, Magnus Krog a Magnus-H. Moan. Bronz vybojovali Američané Taylor Fletcher, Bryan Fletcher, Todd Lodwick a Bill Demong. Jen doplním, že Francie byla po skoku 2. a ztrácela na vedoucí Japonce 22 vteřin, což se možná zdá málo, ale tak jednoduchý to zase není. Norové byli po skoku 4. a Američani dokonce 5. Na Japonce nakonec zbylo 4. místo. Účatnili se Češi i Fini. A Fini mě velice mile překvapili a také potěšili. Čtveřice Ilkka Herola, Mikke Leinonen, Janne Ryynänen a Eetu Vähäsöyrinki skončila na 8. místě. Česko jelo v sestavě Miroslav Dvořák, Tomáš Slavík, Tomáš Portyk a Pavel Churavý a skončili 10. Za námi skončili pouze Estonci a Rusové a to jsme měli ještě co dělat, abychom je porazili.

Další závod byl opět individuální s 10 km Gundersenovou metodou, ale skákalo se na můstku velkém HS 134. Po skoku vedl Eric Frenzel. A ten si také dojel suverénně pro vítězství.

To chlapi za ním trošku podcenili, řekla bych. Taktizovali, taktizovali, až to protaktizovali a museli se spokojit s bojem o stříbro a bronz. Stříbro nakonec vybojoval Bernhard Gruber a bronz Jason Lamy Chappuis. Bylo to ale na těsný finiš a už jsem se bála, že Jason skončí 4. Neskončil. Vybojoval pro sebe už třetí medalii ve třech závodech. A to ještě ani sám nevěděl, co bude následovat :) Miroslav Dvořák už na tom byl líp, protože skončil 20., Tomáš Slavík byl 29., Pavel Churavý 32. a Tomáš Portyk do běžecké části neodstartoval. Ale tady se ani není co divit, protože po skoku byl až 48. Z Finů byl nejlepší 22. Ilkka Herola, Janne Ryynänen byl 26., Mikke Leinonen 36. a Eetu Vähäsöyrinki 37.

Posledním závodem byla novinka. Nikoliv však novinka úplná, tento typ závodů už známe, na MS se to ale jelo poprvé. A sice sprint týmů (neboli dvojic), je to vlastně to samé jako u klasického lyžování, akorát že závodníci mají před ním ještě každý jeden skok. Skákalo se opět na můstku HS 134 a každý ze závodníků pak celkem ujel 7,5 km. Po skokanské části vedli Němci o 12 vteřin před Japonci, o 25 vteřin před Rakušany, o 43 vteřin před Francouzi, o 52 vteřin před Nory. Vypsala jsem ty nejdůležitější týmy, které míchali pořadím. Závod to byl dost napínavý, zajímavý a dechberoucí. A představte si, co se stalo. Zlatou medalili vybojovala dvojice Sébastien Lacroix a Jason Lamy Chappuis z Francie! Stříbro brali Rakušané Wilhelm Denifl a Bernhard Gruber a bronz Němci Tino Edelmann a Eric Frenzel. Ti ale můžou být rádi za ten bronz. Tino Edelmann totiž na jednom ze svých úseků spadl a měl co dělat s Japonci. Na ty zase zbylo čtvrté místo. Česká dvojice jela ve složení Pavel Churavý, Miroslav Dvořák a skončila na 8. místě. Fini jeli taky. Původně nahlášená sestava byla Ilkka Herola a Janne Ryynänen (mimochodem, moje vysněná sestava), jenže Jannemu prý ráno nebylo dobře a tak trenér oslovil Mikke Leinonena. Tomu ale taky nebylo dobře, takže nakonec se na poslední chvíli do dvojice dostal Eetu Vähäsöyrinki. Skončili na 11. místě.

Francie získala na tomto šampionátu 4 medaile, 3 zlaté a 1 bronzovou a o všechny se postarala jedna jediná disciplína - severská kombinace. A co víc, o všechny se postaral jeden jediný sportovec - Jason Lamy Chappuis. Samozřejmě, že ve štafetě a sprintu dvojic to nebylo jenom jeho zásluhou, ale byl v týmu a vždy jako finišman, takže se o to zasloužil opravdu hodně. Když to tady tak píšu, tak vám asi došlo, že Jasonovi fandím. Ano, je to můj idol už docela dlouho. A po tom, co předvedl na tomto šampionátu, je z něj pro mě asi ještě větší idol :)