Skoky na lyžích

5. březen 2013 | 13.57 |

 Rozhodla jsem se, že to napíšu všechno možná ještě dneska, ať na to nemusím myslet a dokud vím, k čemu všemu se chci vyjádřit. Klasické lyžování už je za mnou, teď se budeme věnovat závodům ve skocích na lyžích na MS v italském Val di Fiemme, i když zrovna skoky se odehrávaly na můstcích v Predazzu. 

A začneme ženami, protože u nich je toho míň. Ženy měly pouze jeden závod a to na můstku HS 106. Nejprve se měla konat kvalifikace, jenomže nakonec se přihlásilo tolik dívek a žen, že žádná kvalifikace nebyla potřeba a všechny automaticky byly zařazeny do závodu. A v závodě favoritky potvrdily svoji pozici. Zlato získala Američanka Sarah Hendrickson, stříbro Japonka Sara Takanashi a bronz vybojovala Rakušanka Jacqueline Seifriedsberger. Za Českou republiku se účastnily dvě slečny, Michaela Doleželová byla 28. a Vladěna Pustková 39. Mě osobně velice mile překvapila Finka Julia Kykkänen, která skončila na skvělém 10. místě a, jak se později ukázalo, tak všechny Finy skokany by strčila hravě do kapsy. To je smutné, když už je poráží holka, která ještě o Vánocích nevěděla, kdy bude znovu skákat, protože měla zlomenou klíční kost.

Muži měli první závod taktéž na můstku HS 106. A závod dopadl z mého pohledu super. Tedy, když nepočítám Finy, tak super. Mistrem světa se totiž na středním můstku stal Nor Anders Bardal, který si to zasloužil ze všech nejvíc. Tedy aspoň podle mě jo. Druhý byl Gregor Schlierenzauer a bronz dokázal urvat Peter Prevc, což trenéra Slovinců Gorana Januše dojalo. Velice slušně to měl rozjeté Kamil Stoch, vypadalo to na medaili, jenže druhý skok se mu nepovedl a on se propadl až na 8. místo. Jan Matura byl 12., Lukáš Hlava 25., Roman Koudelka 29. a Jakub Janda 31. Když už tady nadávám na Finy, tak bych se s váma asi měla podělit o jejich výsledky. Takže Anssi Koivuranta byl 39., Ville Larinto 42., Lauri Asikainen 48. a Sami Heiskanen 50. (poslední). Mě je jich strašně líto, vždyť ani jeden z nich se nedostal do druhého kola, kam jich postupuje vždy 30.....

Na další závod a zároveň poslední na středním můstku jsem se strašně těšila. Čekala nás totiž novinka na MS. Ve Světovém poháru už pár takových závodů bylo, na MS ještě ne. Skákal se totiž závod smíšených družstev, tedy 2 ženy a 2 muži. Závod dopadl tak, jak jsem očekávala. Zlatou medaili vybojovalo družstvo Japonska ve složení Yuki Ito, Daiki Ito (ne, nejsou příbuzní, jenom shoda jmen), Sara Takanashi a Taku Takeuchi. Střibro získali Rakušané Chiara Hoelzl, Thomas Morgenstern, Jacqueline Seifriedsberger a Gregor Schlierenzauer. A bronz získali Němci Ulrike Grässler, Richard Freitag, Carina Vogt a Severin Freund. Češi také vytvořili tým. Skákali ve složení Michaela Doleželová, Jakub Janda, Vladěna Pustková a Jan Matura. Celkově skončili na 10. místě, byli tedy poslední, protože závodu se zúčastnilo 10 týmů. Viděla jsme negativní komentáře, že jsme poslední, ale já jsem ráda, že jsme se zúčastnili, protože ne každá země si může dovolit utvořit smíšené družstvo.

Například Poláci mají skvělé muže, ale ženu ani jednu. Nebo Kanaďani zase mají docela dobré ženy, ale žádného muže. No a ani Fini neudělali družstvo, protože na MS jela jenom jedna žena, i když vím o více Finkách skokankách. 

Vše se poté přesunulo na můstek velký, na můstek HS 134. Tam už skákali jenom muži. Nejprve se skákal závod individuální. Zlatou medaili si tentokrát nenechal utéct Kamil Stoch. A já mu to strašně moc přeju. Stříbro získal Peter Prevc, který tak získal už druhou medaili, a jehož trenér byl snad ještě dojatější než při té bronzové medaili z můstku středního. A bronz putoval do Norska zásluhou Anderse Jacobsena. Tohle jsou naprosto super stupně vítězů. Tedy pro mě :) Úžasně se předvedl Jan Matura. Po prvním kole byl 12., ale ve druhém kole předvedl super skok, který ho posunul až na celkové páté místo! :) Nejvíc jsem se smála na českém komentátorovi, který pořád řešil, že z toho bude medaile a přepočítával rozdíly a tak :D Lukáš Hlava skončil 24., Roman Koudelka 30. a Jakub Janda 46. I tady přidávám Finy, ať vidíte, jak velká ta krize u nich opravdu je. Anssi Koivuranta byl 45., Ville Larinto 47. a Lauri Asikainen 48. Sami Heiskanen se do závodu nekvalifikoval.

Na řadu přichází poslední závod. Závod družstev na velkém můstku HS 134. Závod, ke kterému mám nejvíc co říct a nebudou to jenom slova pochvaly. Spíš naopak. Ale popořadě. Zlato si úplně zaslouženě vyskočili Rakušané. Já se vám tu musím přiznat, že dřív jsem byla jejich obrovská fanynka, ale teď už to nějak opadlo. Přesto jsem tomuto týmu v neděli, v den závodu, fandila. Členem týmu totiž byl Manuel Fettner, kterému fandím z Rakušanů nejvíc a který byl na svém prvním MS, i když už mu je skoro 30 let. Prostě nikdy se do té nominace nevešel. Konečně ho trenér vzal a vyplatilo se :) Mám za Manuela tak strašnou radost. Navíc se mu povedla nevídaná věc. Při dopadu ve druhém kole mu vypla lyže. A on to dokázal ustát a dojel na jedné lyži. Nespadl. Tedy spadl, ale až v místech, kde to nevadí a kde už to rozhodčí nepočítají. I trenér smeknul kšiltovku, kterou měl na hlavě. A když tohle udělá rakouský trenér Pointner, tak už to něco opravdu znamená. Navíc Thomas Morgenstern bojoval tak srdnatě, že se ve druhém kole zranil. Při dopadu se držel za koleno a včera jsem se dozvěděla, že si s tím vážně něco udělal a musí vynechat celé Severské Turné (závody v Lahti, Kuopiu, Trondheimu a Oslu). Abych doplnila všechny členy, tak v týmu ještě skákali Gregor Schlierenzauer a Wolfgang Loitzl. Stříbro podle prvních výsledků mělo putovat do Norska pro čtveřici Andreas Stjernen, Tom Hilde, Anders Bardal a Anders Jacobsen. Jenže se po závodě zjistilo, že jim rozhodčí špatně připočítali body za nájezdovou lavičku. Konkrétně to bylo u Anderse Bardala v prvním kole. Takže Norové byli ve výsledcích vedeni s 6,7 body víc než měli. To se ale zjistilo až po závodě. Ještě se k tomu vyjádřím, teď dopíšu výsledky. Stříbro nakonec připadlo Němcům ve složení Andreas Wank, Severin Freund, Michael Neumayer a Richard Freitag. A bronz spadl do klína Polákům, za které skákali Maciej Kot, Piotr Zyla, Dawid Kubacki a Kamil Stoch. I když nevím, jestli výraz "spadl do klína" to vystihuje, protože Poláci jsou dost dobří a já jim tu medaili přeju a přála i během závodu. 

A teď k těm bodům. Ono totiž je takové pravidlo, že se může posunovat nájezdová lavička. A nemusí to být jenom při změně počasí, ale od letoška si může trenér sám říct, odkud chce, aby jeho svěřenec skákal. Podle toho se přepočítávají body. Obvykle to je okolo 3 bodů za jedno nájezdové okno, ale záleží na typu můstku. Jsou na to speciální matematické vzorce. Když jde nájezd dolů, tak se body přičítají, když jde nájezd nahoru, tak se body odčítají. Já sama musím říct, že mě se tohle pravidlo nelíbí a jsem proti tomu už od začátku sezóny. Jsem pro změnu, když je špatné počasí, ale tyhle změný trenérů jak se jim zachce, se mi nelíbí. Já chci starou dobrou éru, kdy nejdelší skok = vítěz. Teď to ne vždy platí. A to se mi nelíbí. Má přece vyhrát ten, kdo skočí nejlíp a nejdál, ne ten, kterému se nějakými matematickými funkcemi počítají body...Ale vraťmě se k tomuto závodu týmů. Anders Bardal měl údajně skákat z okna číslo 20, o které požádal trenér, jenomže pořadatelé mu tu lavičku zapomněli sundat, takže Anders skákal z původního okna číslo 22. Za skok ale dostal přičteno asi 6,7 bodu, které by dostal, kdyby skákal z té dvacítky. Po závodě se na to přišlo a museli jim těch 6,7 bodu odečíst, tudíž Norové nejen, že přišli o stříbro, ale rozdíly byly tak malé, že to nevyšlo ani na bronz a oni skončli čtvrtí. Kdyby skončili čtvrtí klasicky po závodě, tak je to v pohodě, ale takhle mi to bylo neskutečně líto. Bylo zřejmé, že je to chyba pořadatelů. Ředitel závodu se také ihned norskému týmu omluvil a řekl, že odteď se to bude muset víc hlídat. No jo, zase se musel stát nějaký průšvih (navíc na MS), aby se to víc a líp hlídalo. Klasika....

Jen pro pořádek doplním, že Češi ve složení Roman Koudelka, Lukáš Hlava, Jakub Janda a Jan Matura skončili 7. Finové ve složení Sami Heiskanen, Ville Larinto, Lauri Asikainen a Anssi Koivuranta byli 11. Ještě že tam byl slabý tým Kazachů, jinak by Fini byli poslední...

Já tady ale můžu nadávat jak chci, stejně skoky nepřestanu sledovat, protože ten sport jednoduše miluju :) Ze zimních sportů je tohle pro mě jasná jednička. Během zimy jsem schopná oželet jakýkoliv zimní sport, skoky ale ne :)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Skoky na lyžích katka 09. 03. 2013 - 20:30
RE(2x): Skoky na lyžích niki 10. 03. 2013 - 18:08
RE(3x): Skoky na lyžích katka 10. 03. 2013 - 20:11
RE(4x): Skoky na lyžích niki 11. 03. 2013 - 14:18
RE(5x): Skoky na lyžích katka 11. 03. 2013 - 17:53
RE(6x): Skoky na lyžích niki 11. 03. 2013 - 21:51