Klasické lyžování

5. březen 2013 | 11.03 |

Přemýšlela jsem, že napíšu články k právě skončenému MS v klasickém lyžování. Tak se do toho pouštím a začínám právě lyžováním. Články o skocích na lyžích a severské kombinaci se tu určitě taky objeví. A předpokládám, že to nebude dlouho trvat, protože se k tomu všemu potřebuju vyjádřit, dokud to mám ještě v hlavě. Mimochodem, už jsem sem před časem vkládala fotky skokanů a skokanek a taky zlaté francouzské sdruženáře. Dala jsem to ale do rubrik pro skoky na lyžích a severskou kombinaci a až teď mi došlo, že někdy v létě jsem si schválně zakládala speciální rubriku pro tohle MS...no, tak tamty články už nechám tam, kde jsou a pokud se objeví ještě něco, co patří k MS, tak už to bude v rubrice "MS Itálie 2013."

Teď už ale k závodům. Začínalo se sprinty, které se jely klasickou technikou. Můj favorit Petter Northug skončil na stříbrné příčce, porazil ho pouze Rus Nikita Kriukov. Bronzovou medaili si odvezl Alex Harvey z Kanady, kterému jsem tu medaili strašně přála. Jenže to bylo na úkor mého nejoblíbenější sprintera (když nepočítám Finy). Tím je Emil Jönsson ze Švédska a ten skončil v tomto závodě 4.
Dalším závodem byl skiatlon na 30 km. Závodníci jedou 15 km klasickou technikou, poté přezují lyže a jedou 15 km volně. V tomto závodě byl jednoznačný favorit, který také vyhrál. A to Dario Cologna ze Švýcarska. Na pódiu ho doplnili dva Noři, ale ani jeden z nich nebyl Petter Northug. Stříbrný skončil Martin Johnsrud Sundby (který bohužel pak onemocněl, takže další závody už nejel) a bronzový byl Sjur Røthe. Northug totiž jaksi zaspal při nástupu Cologni. Možná si myslel, že je ještě dost času, ale závodníci ve předu si to pohlídali, takže na něj zbylo 4. místo. Docela hezky si vedl Matti Heikkinen, který byl 17. Nejlepším českým závodníkem v cíli byl 23. Lukáš Bauer.
Sprint týmů je závod o dvou závodnících, kteří si zhruba po dvoukilometrovém okruhu předají pomyslný štafetový kolík. Několikrát se tak vymění. To je stručné vysvětlení pro laiky. Vyhrála ruská dvojice Alexey Petukhov (kterého nesnáším) a Nikita Kriukov, který si tak připsal už druhou (a také poslední) zlatou na tomto šampionátu. Stříbro uhájili Švédi ve složení Marcus Hellner a Emil Jönsson a na bronz dosáhla dvojice Nikolay Chebotko, Alexey Poltoranin z Kazachstánu. Česká dvojice Dušan Kožíšek, Aleš Razím se dostala do finále, což bylo super a na posledním Dušanově úseku to vypadalo slibně, nakonec z toho bylo 8. místo. Všichni čekali, že tento závod vyhraje Norsko, jenže to vůbec nebylo ve finále. Jela dvojice Petter Northug, Pål Golberg a všichni to dávali za vinu Pålovi. Jenže, podle mě, když to jsou sprinty dvojic, tak nikdy není chyba jenom na jednom, ale odpovědnost je na obou. Toť můj názor.
Závod na 15 km volně byl asi největší šancí Lukáše Bauera na slušný výsledek. I když on sám se dlouho rozmýšlel, jestli závod vůbec pojede. Jel a skončil 19. Vyhrál velmi překvapivě Petter Northug. A to slovo překvapivě myslím vážně.

On totiž tuhle trať na 15 km, kdy se startuje intervalově po půl minutě vůbec nemusí a nemá v ní dobré výsledky. Ale s ním se musí počítat vždycky. Pro mě největší favorit v tomto závodě, Dario Cologna trošku zklamal, když byl 8. Stříbro za Northugem bere Johan Olssn ze Švédska, což je velmi milé překvapení a bronz získal další Nor Tord Asle Gjerdalen. Nesmím zapomenout zmínit, že zlato z minulého šampionátu v této disciplíně obhajoval Fin Matti Heikkinen. Já jsem tajně doufala aspoň v bronz, no Matti skončil 12., ale i to je pořád dobrý.
V rámci MS samozřejmě nesměla chybět ani štafeta. Každý úsek se jel na 10 km a první dva úseky se jely klasicky, druhé dva pak volně. A tady podle mě k žádnému překvapení nedošlo. Vyhrálo Norsko ve složení Tord Asle Gjerdalen, Eldar Rønning, Sjur Røthe a Petter Northug. Stříbro bralo Švédsko ve složení Daniel Richardsson, Johan Olsson, Marcus Hellner a Calle Halfvarsson. No a bronzové medaile putovaly do Ruska. Vyjelo si je kvarteto Evgeniy Belov, Maxim Vylegzhanin, Alexander Legkov a Sergey Ustiugov. Tady musím úplně maximálně pochválit Mattiho Heikkinena. V té chvíli jsem vážně byla hrdá na to, že je to můj oblíbený lyžař. Štafeta Finska totiž výrazně ztrácela a už neměla naděje. Já už dokonce viděla, že skončí mimo první desítku. Jenže na posledním úseku měli Mattiho. A ten tak mocně stahoval až se stalo, že se dostal do vedoucí skupinky, tedy do skupinky bojující o medaile a dokonce chvíli vedl! Já jsem byla docela klidná, protože jsem věděla, že se vyčerpal tím dotahováním a že stejně v případném hromadném finiši nebude mít šanci. On pak sice začal ztrácet, bylo vidět, že mu docházejí síly, ale bylo z toho krásné 5. místo. A když teď koukám na časy všech závodníků, tak ten Mattiho byl nejrychlješí úplně ze všech. Jel dokonce rychleji než Northug či Ustiugov. To je krásný :) Češi byli 11.
Posledním závodem bylo nedělních 50 km, které se jely klasickou technikou, takže celý závod trval více než 2 hodiny. A můj tip se potvrdil. Já tipovala dvě jména, která budou ve předu a opravdu se tak stalo. Ta jména byla Johan Olsson a Dario Cologna. A opravdu tihle dva se po nějaké době odtrhli. Těžko říct, jestli by spolu vydrželi až do konce na čele, kdyby Cologna nespadl. Po pádu se vrátil do celého pole a snažili se Olssona stíhat. Tedy nejprve ne, protože si všichni mysleli , že je ještě brzy, přeci jen 50 km je 50 km, ale Olsson si jel svoje a tak se stalo, že se stal mistrem světa na této trati. Ujel sám asi 40 km. Tohle chce obdiv a já před ním smekám pomyslný klobouk. Druhý byl nakonec Cologna a třetí místo vybojoval ve finiši Poltoranin. Musím říct, že nějakou dobu se ve předu drželi i Češi, což bylo příjemné. Nakonec nejlepším v cíli byl 16. Bauer.

Tak a jdeme na ženy. Já vím, že je tenhle článek dlouhý, ale nemůžu za to, že mají tolik disciplín a chci to mít všechno v jednom.
Takže, stejně jako u mužů, i u žen byl první závod sprint. První zlato získala Marit Bjørgen z Norska, druhá byla Švédka Ida Ingermarsdotter a třetí skončila další Norka Maiken Caspersen Falla. Další favoritka na medaili Justyna Kowalczyk ve finále upadla a ztrátu už nestihla smazat.
Ani při skiatlonu na 15 km (tedy 7,5 km klasicky a 7,5 km volně) se žádné překvapení nekonalo. Marit Bjørgen si dojela pro druhé zlato. Stříbro získala Therese Johaug a bronz Heidi Weng, tedy stupně vítězů obsadily tři Norky a to ještě nemluvím o tom, že čtvrtá byla jejich krajanka Kristin Størmer Steira. Prostě to bylo takové malé norské mistrovství.
Z mého pohledu se žádná překvapivá věc nestalal ani ve sprintu dvojic, i když někteří zpravodajové vykládali, jaké že se to událo překvapení, já celkem výhru této dvojice očekávala. A sice vyhrála dvojice Jessica Diggins a Kikkan Randall se Spojených států amerických. Stříbro braly Švédky Ida Ingemarsdotter a Charlotte Kalla a bronz Finky Riikka Sarasoja-Lilja a Krista Lähteenmäki, čímž mi udělaly radost, ale tak nějak jsem podvědomě tušila, že víc medailí už Finsko nezíská. A ačkoliv mi ségra říkala, že někdo se určitě ještě najde, tak jsem měla pravdu. Nikdo další už medaili pro Finsko nezískal. Pořád jsou lepší než ČR, ale co jsem viděla na jednom finském serveru, tak je to nejhorší bilance od roku 1928. Favoritky z Norska v tomto závodě byly 4., protože jedna z nich (teď si nejsem jistá jestli to byla Falla nebo Østberg) spadla.
Závod na 10 km volně byl jediný závod, do kterého se startovalo intervalově. A ani zde se nestalo něco překvapivého. Zlato vybojovala Therese Johaug, stříbro brala Marit Bjørgen a bronz Yulia Tchekaleva z Ruska, což možná bylo trošku překvapení. Závodu se zúčastnily i tři biatlonistky. Nejlepší z nich byla Němka Miriam Gössner, která je známá svým rychlým během a která skončil čtvrtá! Kaisa Mäkäräinen byla 14. a Selina Gasparin 31.
Ve štafetě (kde se kažný úsek jede na 5 km) bylo hned od začátku jasné, že vyhrají Norky. A také vyhrály. Další pořadí se ale rozhodovalo až v závěru. Finky ještě do posledního úseku vjížděly na stříbrné pozici. Jsem byla ráda, přála jsem jim další medaili, jenomže Riikka Sarasoja-Lilja na posledním úseku úplně vytuhla a propadla se až na 5. místo. I tak je to hezký výsledek, ale je mi jasné, že Fini chtěli víc. Zlato tedy putuje do Norska pro čtveřici Heidi Weng, Therese Johaug, Kristi Størmer Steira a Marit Bjørgen. Stříbro braly Švédky Ida Ingemarsdotter, Emma Wiken, Anna Haag a Charlotte Kalla. No a bronz nakonec získaly Rusky Julia Ivanova, Alija Iksanova, Mariya Guschina a Yulia Tchekaleva.
Posledním závodem bylo 30 km klasickou technikou s hromadným startem. V závěru se utrhla čtveřice, tři Norky a Polka. Zlatou medaili nakonec vyhrála Marit Bjørgen, pro kterou to už bylo čtvrté zlato z tohoto šampionátu. Stříbrná skončila Justyna Kowalczyk a bronzová byla Therese Johaug.

Nejúspěšnější lyžařkou tohoto šampionátu se tak bez pochyby stala Marit Bjørgen z Norska.

Mě osobně se nejvíc asi líbila ta závěrečná padesátka, i když to bylo dlouhý a neviděla jsem to úplně od začátku. A pak se mi taky líbily štafetové závody, ale to mě vždycky :)