Finsko a já

10. srpen 2009 | 20.40 |
› 

Finsko je má láska. Ani nevím kdy a jak to začalo. Finsko mě moc zajímá. Zajímá mě všechno o něm. Finsko není tvrdá země, jak někteří říkají. Naopak. Je to krásná země. Louky, lesy, jezera. Musí to být krása vidět to. Chtěla bych tam. A lidé jsou podle mě hrozně fajn. Ne jak se říká, že jsou chladní a nemluvní. Myslím, že někteří mají dost velký smysl pro humor. Podle mě jsou stejní jako jiný národy. Jejich kultura se mi ale líbí a něčím mě přitahuje.
Jak se někde v televizi nebo v radiu mluví o Finsku, nebo něco čtu na internetu či v novinách, hned zpozorním.
Taky poslouchám finskou hudbu. Jak finský kapely zpívající anglicky, tak i finský kapely a zpěváky a zpěvačky zpívající finsky.
Taky fandím všem Finům ve sportu. Jakmile se dívám na nějaký sport a někde se objeví Fin nebo Finka, hned mu musím fandit. Ovšem nastávají i prekérní situace. Třeba v hokeji, když hraje Finsko vs. Česko. Zrovna na letošním MS v hokeji jsem se přistihla jak fandím:,,Suomi! Suomi!´´
Umím část slov finské hymny.Zbytek se musím doučit, a to nejlépe ještě do konce prázdnin. A taky zjistit překlad.
Finština. Poslední téma u kterého se zastavím. Musím se pochlubit. Dělám docela pokroky. Umím abecedu, čísla od jedné do deseti (teď mě napadá, jak se vlastně řekne nula,musím zjistit), a umím pár základních frází jako pozdrav, přivítání atd. A taky umím dvě barvy Finska. Sininen a valkoinen (modrá a bíla). Musím na finštině ale ještě zamakat. Jenomže když se člověk učí podle toho co kde najde na netu není to nic moc. Podle mě ale finština zas tak těžká není jak někteří říkají. Třeba ještě poznám její zákeřnosti :)
Zajímám se taky o Norsko a o Švédsko, ale to míň. A trošičku o Laponsko.
Asi se ze mě stává Finka.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Finsko a já marit 11. 08. 2009 - 17:37
RE: Finsko a já niki 13. 08. 2009 - 13:33