Valtteri Bottas

7. prosinec 2012 | 13.26 |

valtteri_bottas


O Valtterim už jsem tady měla článek, když se loni stal mistrem GP3, ale proč si o něm něco nenapsat znovu :)

Valtteri Bottas, někdy zkráceně Vale, se narodil 28. srpna 1989 ve finském městě Nastola. Nyní ale žije v Oxfordu, ve Velké Británii.

První výrazné úspěchy začaly přicházet v roce 2007. V tom roce jezdil ve Formuli Renault 2.0 a skončil na celkovém třetím místě v severoevropské odnoži této série. V roce 2008 jezdil ve stejné sérii a jel dvě odnože, severoevropskou a evropskou a obě dokázal vyhrát. V roce 2009 jel Formuli 3, kde skončil třetí. A na závěr sezóny se jel závod Masters of Formula 3 a Valtteri tento závod vyhrál. To už jezdil v týmu ART. V roce 2010 si to zopakoval. Skončil celkově třetí ve Formuli 3 a vyhrál závod Masters of Formula 3. V tom roce si také vyzkoušel závod v Macau, kde dojel třetí. A stal se oficiální testovacím a třetím jezdcem týmu Williams v F1. Pro sezónu 2011 přestoupil do GP3. Jel za tým ART, kde vlastně nahradil minulého vítěze Estebana Gutiérreze, který odešel do GP2 (jaká náhoda, že zrovna oni dva budou příští rok nováčci v F1). Valtteri celou tuto sérii vyhrál. Opět jel i závod v Macau, ale tentokrát se mu nevedlo a on cíl závodu neviděl. Stále byl testovacím jezdcem Williamsu a v tom pokračoval i letos, tedy celou sezónu 2012. Nikde jinde nezávodil, pouze se soustředil na letošní sezónu z pozice testovacího jezdce. A na většině okruhů jel první páteční trénink a nikdy si nevedl špatně. Pro rok 2013 tak povýšil do role závodního jezdce u týmu Williams. Jeho týmovým kolegou bude Venezuelan Pastor Maldonado.

Valtteriho přítelkyně se jmenuje Emilia Pikkarainen a je to finská plavkyně. Jeho manažery jsou bývalý finský pilot F1 Mika Häkkinen, Dider Coton, který s ním pracuje již léta, a Christian ''Toto'' Wolff, který je jedním z akcionářů Williamsu a také je výkonným ředitelem Williamsu. Valtteri má střední školu s odbornou kvalifikací na výrobu vozidel a jako mechanik vozidel. Mezi jeho koníčky patří jogging, běh na lyžích a také tělocvična. Měří asi 173 cm a váží 70 kg.

A ještě nějaké fotky:

valtteri_bottas_4

valtteri_bottas_5

Valtteri Bottas

valtteri_bottas_6

Valtteri, James Calado (který byl jeho týmovým kolegou) a Nigel Melker, kteří spolu v roce 2011 bojovali o titul v GP3
valtteri_james_nigel

valtteri_bottas_1
valtteri_bottas_2

valtteri_bottas_3


Valtteri a Bruno Senna
valtteri_bruno

Valtteri, Bruno a Pastor Maldonado
valtteri_pastor_bruno


Valtteri a Toto Wolff
valtteri_toto_wolff

Valtteri a jeho přítelkyně Emilia
valtteri_emilia

zdroj: wikipedia.org; bottasvaltteri.com; williamsf1.com; google.cz

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře