GP Valencie

12. listopad 2012 | 11.44 |
› 

 Poslední závod MotoGP v této sezóně se jel ve španělské Valencii na okruhu Ricarda Torma. Z první řady do něj startovali Dani Pedrosa, Jorge Lorenzo a Casey Stoner, který jel svůj poslední závod kariéry. Ve druhé řadě stáli Cal Crutchlow, Stefan Bradl a Andrea Dovizioso. Karel Abraham startoval z 13. místa.

A ještě něco k jezdeckým změnám  v poli. V týmu Speed Master opět startoval Roberto Rolfo. V týmu Avintia jel vedle Ivána Silvy japonský závodník Hiroshi Aoyama, který nahradil zraněného Yonnyho Hernandéze. V týmu jel i italský závodník Claudio Corti, ten jel ovšem s podvozkem Inmotec. Místo zraněného Bena jel japonský testovací pilot Katsuyuki Nakasuga.

Závod byl vyhlášen jako mokrý, ale dalo se předpokládat, že trať bude postupně osychat. Byl to snad (tedy určitě) ten nejdivočejší a nejbláznivější závod z celé sezóny, právě proto se mi asi tak líbil, i když nejel Ben :(

Po zahřívacím kole do boxů zamířil Pedrosa, Hayden, Crutchlow a Bautista, kteří měnili motocykly a startovali tak už na hladkých pneumatikách. Startovat ale museli z boxové uličky až poté, co odjede celé startovní pole. To znamenalo, že jejich místa na roštu zůstala prázdná, tedy ani na poleposition nikdo nestál.

Po startu se do vedení dostal naprosto nečekaně Aleix Espargaró s motocyklem typu CRT. Za ním jel Dovizioso a Stoner. Karel Abraham jel na krásném pátém místě. 

Ukázalo se, že vyměnit motocykl za ten s hladkými pneumatikami je nutnost, a tak časem do boxů zamířili úplně všichni a pole se tak velmi zajímavě promíchalo. Tedy do boxů zamířili ti, kteří startovali na pneumatikách do mokra. Například jezdci tovární Yamahy, Lorenzo a Nakasuga už na hladkým gumách startovali a měli tak jistou výhodu.

V závodu po pár kolech už kvůli pádu nepokrčoval Roberto Rolfo, nepokračoval ani Nicky Hayden a ani Stefan Bradl, který spadl ze třetího místa.

Na čele byl Jorge Lorenzo, druhý jel Dani Pedrosa, který ho mocně stahoval, ale udělal při nájezdu do jedné ze zatáček chybu a na Lorenza něco ztratil, a třetí se držel právě Nakasuga. Netrvalo však dlouho a jezdci z čela pole začali dojíždět ostatní jezdce a předjížděli je o kolo. Při jednom takovém manévru brutálně spadl i lídr závodu Jorge Lorenzo. Chtěl předjíždět Jamese Ellisona, ale zřejmě se tam moc cpal a na osychající trati dostal highsider. Naštěstí se vše obešlo bez zranění. 

To znamenalo, že ve vedení závodu se objevil Pedrosa, druhý byl Nakasuga a na třetí místo se posunul Cal Crutchlow. Cal se ale před Nakasugu dokázal dostat a jel na druhém místě, což by pro něj znamenalo letošní maximum. Jenomže Cal upadl.

To znamenalo, že na třetí místo se posunul Álvaro Bautista, kterého ale stahoval Casey Stoner. Asi dvě kola před cílem se to Stonerovi podařilo a on se tak dostal na umístění na stupních vítězů.

Z vítězství se radoval Dani Pedrosa, druhý dojel Katsuyuki Nakasuga a třetí Casey Stoner. Na čtvrtém místě skončil Álvaro Bautista, pátý byl po neuvěřitelném výkonu Michele Pirro (nejlepší CRT), šestý Andrea Dovizioso a na krásném sedmém místě skončil Karel Abraham. Osmý pak byl Danilo Petrucci, devátý James Ellison a desátý Valentino Rossi. Jedenáctý skončil Aleix Espargaró, dvanáctý Randy de Puniet, třináctý Hiroshi Aoyama, čtrnáctý Colin Edwards a to je všechno. Víc jezdců cíl závodu nevidělo, a to ještě ve stejném kole jako vítěz byli pouze jezdci do 7. místa.

Mě osobně je to líto vůči Benovi. Nakasuga totiž seděl na jeho motorce, je to testovač a udělal pódium, které se Benovi za celou sezónu vybojovat nepodařilo. Jako Nakasugovi to samozřejmě přeju, je to super takový výsledek, ale kdyby se to povedlo Benovi, byla bych tisíckrát šťastnější...Jenže radši se do hypotéz typu co by, kdyby, pouštět nebudu....

Články s celkovým pořadím šampionátu, shrnutím atd. tu samozřejmě budou postupně přibývat.
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář