GP Valencie

12. listopad 2012 | 11.02 |
› 

Poslední závod této sezóny v Moto3 se odehrál o víkendu ve španělské Valencii na okruhu Ricarda Torma. Z první řady do něj startovali Jonas Folger, Miguel Oliveira a Luis Salom. Do druhé řady se pak postavili Sandro Cortese, Maverick Viňales a Efrén Vázquez. Jakub Kornfeil startoval ze 14. místa, závodník českého týmu FGR, Josep Rodriguéz, startoval jako 30. a v poli jsem měli i Miroslava Popova na motocyklu Mahindra, který startoval z místa 35., tedy posledního.

V závodě se sice už nebojovalo o titul mistra světa, ale bojovalo se o vicemistra mezi Luisem Salomem a Maverickem Viňalesem. A také se bojovalo o titul Nováček roku mezi Alexem Rinsem a Romanem Fenatim.

Jelikož ráno pršelo a dráha byla ještě mokrá, tak i samotný závod byl vyhlášen jako mokrý.

Ještě před startem měli technické problémy Jonas Folger a Danny Webb, a oba tak museli zajet do boxů a poté startovali z boxové uličky. Jelikož byl Folger poleman, tak poleposition zůstala prázdná.

Nejlepší start předved Luis Salom, který začal svým soupeřům ujíždět. Za ním se drželi Miguel Oliveira a Alex Márquez (mladší bratr Marca, letošního mistra světa Moto2). Luisovi ale vedení nevydrželo moc dlouho, protože oba jezdci týmu Estrella Galicia ho dojeli a také předjeli. Nejprve se před něj na chvíli dostal Oliveira, pak se před oba dostal Márquez. Jenže vedení mu vydrželo sotva jedno kolo, protože na mokré dráze to prostě neudržel a upadl. To už začal Salom pomalu ztrácet a naopak na čelo se dotáhla celkem početná skupinka Vázquez, Rossi, Cortese, přitáhnout se snažili i Khairuddin, Kent či Faubel. Héctor Faubel se vrátil na poslední závod sezóny poté, co byl vyhozen z týmu Aspara. Tentokrát jel v týmu Andalucia JHK LaGlisse místo Alberta Moncaya, mimochodem jeho bývalého kolegy právě z týmu Aspara...Já jsem ho tam na té dráze moc ráda viděla a ještě radši jsem viděla, že nic neztratil ze své rychlosti a bojoval o pódium.

Ve předu se také statečně držel Jakub Kornfeil, který sice po dobrém startu začal trošku ztrácet, ale postupně se zase propracovával dopředu. A ve předu se docela slušně držel také Niklas Ajo.

Na čele se to docela začalo sjíždět dohromady a za nimi už bojovali Viňales, Salom a právě s nimi i Niklas. Byla to důležitá bitva, protože tohle mohlo rozhoudnout o titulu vicemistra světa pro tento rok. Zatím ale vše bylo spíše v rukou Saloma. I když ho pak Viňales předjel a začal mu ujíždět, stále byla výhoda na straně Saloma. Po nějaké době se k nim přitáhl i Kuba Kornfeil a Alessandro Tonucci (tedy myslím, že to byl Tonucci). Kuba je tam pěkně předjel a ujel, to bylo super.

Ve předu se do vedení dostal Sandro Cortese. Za ním se seřadili Vázquez, Oliveira Brad Binder (který jel perfektní závod), Rossi a Kent. Jenže Efrénovi to podklouzlo, skončil na zemi a vzal s sebou i Oliveiru, kterému se ihned začal omlouvat. To ale trošku nahrálo Sandrovi na prvním místě, neboť mezera za ním se vypadnutím jeho dvou soupeřů zvětšila.

 

Poslední kola se nesla ve znamení boje o všechna tři místa na stupních vítězů. Na Sandra se totiž dotáhli jak jeho týmoví kolegové Danny Kent, Zulfahmi Kharuddin, tak i Brad Binder a Héctor Faubel, ale ten po pár kolech opět začal ztrácet. V posledním kole se Danny dokonce dostal na druhé místo. V poslední zatáčce závodu zaútočil na Sandra a předjel ho. ve stejné chvíli se na třetí místo dostal i Zulfahmi Khairuddin.

Z vítězství v závodě se tak radoval Danny Kent, druhý skončil Sandro Cortese a třetí Zulfahmi Khairuddin, takža absoultní triumf týmu Akiho Aja :)

Krásný závod jel i Kuba Kornfeil, jak už jsem se zmínila, který závod nakonec dokončil na sedmém místě. Míra Popov měl opět pěkný start a bojoval o bodované pozice, závod však nakonec musel vzdát. Josep Rodriguéz dojel 15. a bral tak jeden bod. Niklas Ajo jel také velmi pěkně a nakonec z toho bylo deváté místo.

Viňales skončil 8. a Salom 10. a to znamenalo, že letošním vicemistrem světa se stává Luis Salom. 

Nováčkem roku se nakonec stal Alex Rins.

Celkové pořadí šampionátu, shrnutí sezóny atd. tu bude postupně přibývat.


 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře