VC Spojených arabských emirátů 2012

5. listopad 2012 | 10.50 |

 V Abu Dhabi ve Spojených arabských emirátech na okruhu Yas Marina pokračovalo Mistrovství světa vozů Formule 1. Z první řady startovali Lewis Hamilton s vozem McLaren a Mark Webber s vozem Red Bull. 

Druhou řadu si v kvalifikaci vybojovali Sebastian Vettel s Red Bullem a Pastor Maldonado s Williamsem. Jenomže po kvalifikaci Vettel svůj vůz odstavil na trati a nedovezl ho ke komisařům na kontrolu. Ukázalo se, že chyba byla někde v palivovém systému, možná ani nebylo dost paliva. Prostě podobná chyba, jaká se stala Hamiltonovi v Barceloně. Vettel a celý tým byli povoláni k FIA a několik hodin se to řešilo. Konečný verdikt zněl: Sebastian Vettel je z kvalifikace diskvalifikovaný, a musí odstartovat až z úplně posledního místa na startovním roštu. Tým si však vůz vzal do boxů na různé opravy a úpravy, takže Vettel nakonec musel startovat z boxové uličky.

Z druhé řady tím pádem startovali Pastor Maldonado a Kimi Räikkönen, což mi udělalo hroznou radost, že je Kimi tak veředu. V třetí řadě pak stál Fernando Alonso, pro kterého se tak naskytla šance stáhnout nějaké body z Vettelova náskoku v celkovém pořadí šampionátu.

Závod se jel na 55 kol, na suché trati, za teplého (až horkého) počasí. Startovalo se za denního světla, ale závod probíhal při stmívání, takže dojezd už byl za tmy a za umělého osvětlení.

Nejlepší start pravděpodobně předvedl Hamilton, který si udržel vedení. Naopak Webber start opět pokazil a Kimi se před něho s přehledem dostal. Za ním se pak tlačil Alonso, který bojoval právě s Webberem. Já musím pochválit oba Saubery, Sergio i Kamui měli krásný start a oba se pohybovali v TOP 10. Naopak úvodní strkanice znamenaly konec pro Nica Hülkenberga. Bruno Senna, Romain Grosjean a Paul di Resta měli své vozy poškozené a museli do boxů na opravy. 

Zajimavá byla situace na čele o chvilku později. Hamilton udělal chybu při vjezdu do jedné ze zatáček a Kimi ho málem předjel. Bohužel ale jenom málem. I tak můj tlak vyletěl nahoru :D Zase jsem měla Kimiho bojujícího o vítězství, to už tu dost dlouho nebylo, takže jsem byla ze závodu patřičně nadšená a natěšena (a taky nervózní), co se bude dít dál.

V té době se Sebastian Vettel snažil předjet vozy týmů HRT, Caterham a Marussia a také jezdce, kteří byli v kolizi na startu. Při jednom manévru si ale Vettel poškodil přední křídlo. Z týmu dostal hlášení, že je to jenom na něm, jestli pojede do boxů na výměnu toho poškozeného křídla, nebo ne. Vettel se zatím rozhodl zůstat na trati.

O pár kol později došlo k havárii mezi Nicem Rosbergem a Narainem Karthikeyanem. Nico byl totiž také na konci pole, protože po úvodních strkanicích musel do boxů. Snažil se Karthikeyana předjet, jenže do něj zezadu najel a doslova přes něj přeletěl. Docela nebezpečná situace, no naštěstí se ani jednomu z nich nic nestalo. Na trati byl pořádný nepořádek, takže musel vyjet safety car. Navíc se později ukázalo, že to nebyla Nicova chyba, ale že Narain Karthikeyan měl na svém voze problémy s hydraulikou.Během fáze safety caru někteří jezdci zvolili zastávku v boxech. Ke konci fáze safety caru do boxů zajel i Sebastian Vettel. Měnil jak poškozené přední křídlo, tak i pneumatiky. Dalo se předpokládat, že se pokusí s těmito pneumatikami dojet až do cíle, i když kol zbývalo ještě téměř 40.

Po restartu se okamžitě utrhl Lewis Hamilton a i Kimi Räikkönen si udržel druhé místo. Dále se tam držel Pastor Maldonado, Fernando Alonso a Mark Webber. Fernando Alonso si ale po restartu špatně najel a měl plné ruce práce, aby ho Webber nepředjel.

Zhruba v té samé době se Sebastian Vettel pokusil předjet Romaina Grosjeana a dle kamer bylo jasně vidět, že Vettel si zkrátil trať. Ředitelství závodu s tím ale nic neuělalo....

O pár kol později musel z vedoucí pozice odstoupit Lewis Hamilton. Pravděpodobně mu selhala převodovka. Hamilton musel svůj vůz odstavit podél trati. A to znamenalo, že Kimi se dostal do vedení v závodě! A to pro mě, jako pro zarytou fanynku znamenalo strašně moc a přála jsem si, aby to Kimimu vydrželo až do konce. Jenže ještě nebyla odjeta ani polovina závodu, tak jsem se obávala, co z toho nakonec bude.

V dalším kole se Alonso dostal před Maldonada a pokusil se stahovat Kimiho. Před Maldonada se pak pokoušel dostat i Webber, ale kolidovali. Maldonado si udržel třetí pozici, ale Webber se propadl až ke konci první desítky. O něco později se před Maldonada pokoušel dostat Button a ten byl úspěšný.

Kolem poloviny závodu začaly první a většinou také poslední zastávky v boxech. Po nich zůstal na čele Kimi. Druhý jezdil Sebastian Vettel! Bylo to způsobené tím, že Vettel jel do boxů při fázi safety caru, takže už měl zastávku splněnou a tím, že ostatní jezdci mířili do boxů, se řadili za něj. Naštěstí aspoň Kimi to stihl před něj. Začalo se ale spekulovat, jestli Vettelovi pneu vydrží až do konce nebo ne.

Nakonec se ukázalo, že pneu nevydrží a Vettel musel do boxů ještě jednou. Zařadil se tak za Alonsa a Buttona, se kterými bojoval o druhé až čtvrté místo. Alonso nutně potřeboval závod dokončit před ním, aby nějaké body stáhl, takže se snažil držet druhé místo, co to šlo.

Na konci bodované desítky se také pěkně bojovalo. Sergio bojoval s Paulem di Restou a také s Romainem Grosjeanem. Nejprve vytlačil Paula mimo trať, čímž vyjel mimo trať i on, a pak při dalších manévrech způsobil kolizi. Odstoupit tak musel Romain Grosjean. Za nimi jel Mark Webber, který se nestačil vyhnout a znamenalo to i pro něj konec v závodě. Na trať vyjel safety car. Sergio musel do boxů na opravu a o chvíli později tam musel znovu, protože za způsobení kolize a za vytlačení Paula z tratě dostal trest 10 vteřin stop and go.

Kvůli safety caru se pole docela sjelo dohromady, hlavně již zmiňovaná trojice Alonso, Button, Vettel.

Kimi se držel na čele , ale v závěru závodu ho začal mocně stahovat Alonso. Naopak Vettel si dělal zálusk na Buttona. Posledních deset kol bylo snad nejdelších deset kol v mém životě. Jsem si mohla umačkat palce, aby to Kimimu vydrželo. Vydrželo. O osm desetin sekundy to stihl. Konečně se to povedlo a Kimi letos zvítězil v závodě! Já jako finofilka byla nadšená, když jsem viděla finskou vlajku nad první stupínkem a když hrála finská hymna :)

Takže druhé místo udržel Fernando Alonso a na třetím místě nakonec dokončil Sebastian Vettel. Na Jensona Buttona zbylo místo čtvrté. Pátý skočil Pastor Maldonado a na krásném šestém místě dojel Kamui Kobayashi. Desítku pak uzavřeli Felipe Massa, Bruno Senna, Paul di Resta a Daniel Ricciardo. Mimo body zůstali Michael Schumacher, Jean-Eric Vergne, Heikki Kovalainen, Timo Glock, Sergio Pérez, Vitaly Petrov a Pedro de la Rosa. Závod nedokončili Charles Pic, Romain Grosjean, Mark Webber, Lewis Hamilton, Narain Karthikeyan, Nico Rosberg a Nico Hülkenberg.

V šampionátu jezdců vede stále Sebastian Vettel, druhý Alonso na něj ztrácí 10 bodů. Třetí je stále Kimi. V poháru konstruktérů vede Red Bull a já mám takový pocit, že pohár konstruktérů už vyhráli, ale nejsem si tím jistá.

Další závod se jede 18. listopadu na úplně novém okruhu v Austinu, v Texasu v USA. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář