GP Malajsie

21. říjen 2012 | 18.36 |
›

Na malajském okruhu Sepang se jel další závod Moto2. Z první řady startovali Pol Espargaró, Scott Redding a Marc Márquez. Z druhé řady pak startovali Takaaki Nakagami, Johann Zarco a Bradley Smith. Mezi Espargarem a Márquezem už se mohlo rozhodnout o titulu mistra světa.

Toto byl snad nejlepší a nejhezčí závod Moto2 v této sezóně! Tedy z mého pohledu ano.

Závod měl původně startovat našeho času v 8,20 hodin ráno, ale protože nad okruhem řádil monzunový déšť, tak se start posunul na 8,51 a jelo se na 19 kol. Závod byl samozřejmě vyhlášen jako mokrý.

Nejlepší start předvedl Espargaró, ale dopředu se pěkně tlačil i Nakagami. Ten se dostal v první zatáčce do čela, ale bohužel mu to podklouzlo a on skončil na zemi.

Dopředu se dostali jezdci, kteří umí na vodě a kteří startovali až z hloubi pole. Takže pořadí bylo opravdu moc zajímavé. Do čela se dostal Julián Simón, následovali ho Alex de Angelis, Gino Rea, Scott Redding a Thomas Lüthi.

Hned na začátku bohužel po nějaké kolizi vypadli Johann Zarco a Xavier Simeon. Kvůli tomu musel vyjet mimo trať i Mika Kallio a pak ztrátu dohánět. No a Takaaki Nakagami, který motocykl zvedl, upadl znovu a už definitivně nepokračoval. Tentokrát to ale byla chyba Erica Granada, který do něj narazil.

Na čele závodu se to mezitím rozdělilo a ve vedení byla skupinka de Angelis, Rea, Lüthi a dostal se tam také vyhlášený ''vodník'' Anthony West. O největší rozruch se ale postaral domácí borec Hafizh Syahrin, který jel na divokou kartu pro tým podporovaný společností Petronas. Tento Malajec tam předjížděl jednoho závodníka za druhým, zajížděl jedno nejrychlejší kolo za druhým a najednou se objevil ve skupině na čele. Tribuny bouřily.

Všechno se soustředilo na dění na čele a na domácího borce a tak trošku se pozapomnělo na dvojici bojující o titul mistra světa. Pol Espargaró v té době jezdil na 12. místě, Marc Márquez se pohyboval za vedoucí skupinou, konkrétně kolem 7. místa.

Asi v půlce závodu se stala neuvěřitelná věc. Závodník jedoucí na divokou kartu vedl závod! V té době už byla dráha docela suchá. Jenže začlo znova pršet a déšt sílil. A to bylo přesně ono pro malajského jezdce. Ten se totiž ukázal, že na vodě mu to jde. No, pořadí za ním bylo také více než překvapivé, i když vzhledem k podmínkám se podobné pořadí dalo i očekávat. Druhý totiž jezdil Gino a třetí Alex de Angelis. S nimi se tam stále držel Anthony. Všichni čtyři si to ale, déšť - nedéšť, pěkně rozdávali. Udělali opravdu perfektní závod!

Pár kol před koncem havaroval Marc Márquez. To znamenalo, že pokud bude Espargaró bodovat, tak Marc musí oslavy titulu minimálně o týden posunout. Pol byl v té době asi 12. nebo 13., takže potřeboval pořádně zatahat, aby na Marca stáhl co nejvíc bodů.

O pár kol později upadl Thomas Lüthi. ''Divočák'' Syahrin už také začal ztrácet, takže o vítězství si to rozdávala trojice Rea, de Angelis a West. A rozdávala si to parádně. Jak už jsem napsala, udělali perfektní závod!

V 16. kole byly vyvěšeny červené vlajky. Déšť už byl opravdu nesnesitelný. V té chvíli vedl Gino Rea. Jenže výsledky se samozřejmě počítají ještě o kolo zpátky, takže se nakonec počítalo kol 15. Vítězem závodu se tak stal Alex de Angelis. Druhý byl Anthony West a třetí Gino Rea. A ze všech tří čišela neuvěřitelná radost! A já měla taky neuvěřitelnou radost. Přeci jen, Alex už na pódiu dlouho nebyl, o Anthovi ani nemluvě. No a pro Gina to byla premiéra.

Největším hrdinou závodu se ale stal ''divočák'' Syahrin, který dokončil na perfektním čtvrtém místě! No a já musím totálně pochválit Miku, že po těch úvodních trablech z toho udělal krásné 7. místo.

Marc Márquez závod tedy nedokončil, Pol Espargaró byl 11. Takže boj o titul se o týden odkládá. Márquez ale vede před Polem o 48 bodů, když k dispozici jich je 50, takže pro Marca dost velká šance získat titul už příště.

Další závod se jede už příští neděli, tedy 28. října, na australském okruhu Phillip Island.