GP Malajsie

21. říjen 2012 | 18.00 |
› 

Na malajském okruhu Sepang se jel další závod Moto3. Z první řady startovali Zulfahmi Khairuddin, Jonas Folger a Sandro Cortese. Do druhé řady se kvalifikovali Louis Rossi, Luis Salom a Miguel Oliveira. Jenže Luis měl penalizaci z minulého závodu za způsobení kolize s Folgerem, takže startoval až jako 10. A tak ve druhé řadě nakonec s Rossim a Oliveirou stál Efrén Vázquez. Český závodník Jakub Kornfeil se kvalifikoval jako 14.

Ještě dodám, že Zulfahmi si vyjel první pole position v kariéře na své domácí trati a v den svých 21. narozenin.

A teď ještě, než se začnu věnovat závodu samotnému, tak musím napsat to, o čem se v paddocku mluví již od pátku. Tedy, že Maverick Viňales, který byl v boji o titul mistra světa, najednou oznámil, že se rozchází se svým týmem, nepojede už zbytek sezóny a jede domů do Španělska. Prohlásil, že už s týmem nechce spolupracovat, protože motorka je nekonkurenceschopná, technika je špatná...od pátku se o tom napsalo ažaž nejen z Maverickova pohledu, ale i s pohledu týmu, manažera (vlastně už exmanažera). Stejně mi to přijde divný, jen tak v sezóně se sbalit a odjet, navíc on má s týmem Avintia podepsanou smlouvu i na příští rok a padla tam i tak silná slova, jako že byl k tomu podpisu donucen či co...no je to na každém, aby si z toho udělal obrázek no...Ale nechápu, jak Maverick může říct, že má blbou techniku. Kdyby byla fakt tak blbá, tak by přece nejel o titul mistra světa, ne? No, pravda, dovnitř těchto věcí nevidíme, nevíme, co je pravdy na to všem, co bylo v médiích řečeno...upřímně, mě tam v závodě vůbec nechyběl, aspoň to ulehčil Sandrovi....

Tím ale nechci říct, že ''díky'' tomu, že Maverick ''utekl'', Sandro získal větší šanci na titul a bez toho by ji neměl. Naopak. Já jsem přesvědčená, že i kdyby Maverick proti němu jel až do konce roku, tak stejně by ten titul získal Sandro. No ale neměla bych předbíhat, všechno pěkně popořadě.

Takže závod se jel na suché trati a za modré oblohy. Tedy obloha byla modrá na začátku, postupně se začalo zatahovat. Jelo se na 18 kol a startovalo se v 7 hodin ráno našeho času. A já, protože jsem prostě chtěla vidět Sandra bojujícího o titul, jsem si dokonce na ráno nastavila budík! Ale i tak jsem se vzbudila ještě dřív, a jsem moc ráda, že jsem si vstala a všechno viděla, protože závod to byl vskutku zajímavý s nejdokonalejším koncem, jaký jsem si já mohla představit.

Nejlépe odstartoval Jonas Folger, za ním se držel domácí borec Khairuddin, no a za ním už se tlačil Sandro. Ještě se tam s nimi drželi i Louis Rossi, Efrén Vázquez, Miguel Oliveira i jeho týmový kolega Alex Rins. Rossi ale udělal v jedné ze zatáček chybu a už byl na zemi. To se už na vedoucí příčky dotáhl i Luis Salom.

Zhruba v půlce závodu byla ve vedení skupinka Folger, Khairuddin, Cortese a Salom. Sandro Cortese věděl, že pokud dojede v téhle skupince do cíle, má titul mistra světa v kapce. A v jednu dobu to během závodu i bylo znát, že se nikam behlavě nehnal, jak on to občas umí.Po několika dalších kolech už ze zatažené oblohy začaly padat první kapky deště. A také šel do čela domácí borec Zulfahmi. Tribuny šílely. Vepředu se trhla trojice Khairuddin, Folger, Cortese. Zulfahmi Khairuddin a Jonas Folger si to v jedné chvíli dost slušně dávali, zatímco Sandro jenom jezdil za nimi a vypadalo to, že si hlídá pozici. Ale Sandro teda umí klamat tělem :-D Ale já to vážně přála Zulfahmimu. Kdyby vyhrál doma, tak by to bylo něco neuvěřitelnýho a já ho sice nikdy zvlášť nesledovala, ale letos jsem si ho celkem oblíbila. Možná i proto, že jezdí u Finů, tedy v týmu Akiho Aja, abyste mi rozuměli :-)

Asi pět kol do konce vedl stále Zulfahmi, ale druhý už byl Sandro. Na třetím místě jel Folger, ale rozhodně se nevzdával. Já, a myslím si, že nejen já, jsem čekala, co se bude dít. Jestli chce Sandro získat titul stylem, že vyhraje celý závod, nebo se spokojí s druhým místem, které mu titul také zabezpečuje a nechá před domácím publikem vyhrát svého kamaráda. Jenže to by nebyl Sandro. V posledním kole se totiž dostal do vedení, které udržel. Zulfahmi tak dojel druhý, ale zklamaný rozhodně nebyl, vždyť to bylo jeho první pódium v kariéře. No a na třetím místě skončil Jonas Folger. Čtvrtý pak byl Luis Salom, který jediný ještě mohl Sandra ohrozit v boji o titul. Český borec Kuba Kornfeil byl bohužel 16., tedy na první nebodované pozici. Španěl Josep Rodriguéz jedoucí za český tým FGR byl 25. A já musím moc pochválit Fina. Niklas Ajo krásně bojoval ve skupině a nakonec z toho bylo skvělé 9. místo. No a teď to nejdůležitější.

Sandro Cortese se stal historicky prvním mistrem světa v kategorii Moto3! Juchúúú!

Já z toho měla tak nesmírnou radost. To asi každý chápe. Každý, komu jeho oblíbenec něco vyhrál, asi chápe, jakou radost jsem z toho měla :-) A hezky se sledovaly všechny ty oslavy atd...No a ještě před vyhlášením vítězů se z nebe snesl déšť, který sílil a sílil. A který určitě všem pršel pro štěstí :-)

Takže Sandro tedy vede v šampionátu a už ho nikdo nepředběhne. Na druhé místo se dostal Luis Salom a pokud se Maverick z nějakého záhadného důvodu nevrátí, tak Luis už tam zůstane. No a třetí je Maverick Viňales.

Další závod se jede hned příští neděli, tedy 28.10. na krásném australském okruhu Phillip Island, ale bude to našeho času hodně brzo ráno. Nevím teď konkrétně v kolik, ale mám takový pocit, že ve 3 hodiny ráno, což je teda hodně blbé...


 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře