GP Francie

9. říjen 2012 | 16.26 |
› 

Na francouzském okruhu Magny Cours o víkendu skončil letošní ročník MS Superbiků. O titul mistra světa se bojovalo až do úplně posledního kola posledního závodu.

Nejprve změny, které v poli nastaly. Už před tímto víkendem bylo oznámeno ukončení týmu Effenbert Liberty. Tým se tím pádem nezúčastnil posledního závodu WSBK. Nejel tedy ani Jakub Smrž, ani jeho pozdější náhradník Lorenzo Lanzi, ani Brett McCormick. Sylvain Guintoli už několikátý závod jel za tým PATA a Maxime Berger získal místo v týmu Red Devils místo zraněného Niccoló Canepy (ten má zlomenou nohu). V týmu Kawasaki Pedercini jeli Alexander Lundh a Claudio Corti, který byl minulý týden vyhozen ze svého týmu v Moto2. Jenomže během sobotní kvalifikace havaroval Alex Lundh (a prý škaredě), rozbil motorku a bohužel pravděpodobně taky sebe. Byl totiž ihned převezen do lékařského střediska a dál už se o tomto víkendu na trati neobjevil, takže barvy Pedercini hájil jenom Claudio. Nevím, co se Alexovi stalo, četla jsem, že je zdravotně v pořádku, tak vážně nevím. No a další, kdo se účastnil jen části víkendu byl John Hopkins. Ten se po sobotě (a také nějakém tom pádu) rozhodl odcestovat zpět domů a poté oznámil, že si dává celý příští rok pauzu, aby doléčil všechna zranění. No já nevím, jestli si to po tom roce rozmyslí a bude pokračovat nebo skončí nadobro, těžko říct.

První řadu si vyjeli Tom Sykes (bojující o titul), Carlos Checa, Eugene Laverty a Marco Melandri (bojující o titul). Ve druhé řadě stáli domácí Sylvain Guintoli, Jonathan Rea, Leon Haslam a Chaz Davies. Třetí muž bojující o titul, Max Biaggi, startoval až z 10. místa.

Oba závody se jely na 23 kol. Ten první se jel na mokré dráze, ale už naštěstí nepršelo. Nejlepší start měl poleman Sykes, který se ujal vedení. Po startu byla mela a Loris Baz vyjel mimo trať a pak musel ztahovat ztrátu, kterou tím nabral. Netrvalo dlouho a do boxů zajel Hiroshi Aoyama a na zemi bohužel skončil Chaz Davies. Krátce na to na zemi skončil i lídr šampionátu Max Biaggi. Naskytla se tak obrovská šance pro Sykese a Melandriho. Tom Sykes už ale nevedl, protože ho překonal Jonathan Rea. To už ale havarovali Zanetti, Checa a krátce na to i Camier. Ve 12. kole spadl z prvního místa Jonathan Rea. Snažil se naskočit na svůj motocykl a znova se rozjet, no místo toho, jak moc chtěl, spadl znova. Nakonec musel zajet zklamaně do boxů. Na čele se tak opět objevil Sykes. Za ním se ovšem přibližovali Melandri, i domácí borec Guintoli a v 15. kole se před Toma oba dva dostali. Do vedení šel Guintoli. A ten začal pomalu, ale jistě všem ujíždět až si dojel pro vítězství před domácím publikem. Druhý dojel Melandri, Tom Sykes byl třetí. To znamenalo malé odstupy prvních tří v šampionátu a slibovalo to velkou bitvu v závodě druhém. Na krásném 4. místě v tomto závodě skončil další Francouz Maxime Berger. Závod dokončilo pouze 10 závodníků.

Pro druhý závod byla trať už sušší, nicméně i tento závod byl vyhlášen jako mokrý. A do čela šel po startu opět Tom Sykes.

Chtěl využít šance, která se mu naskytla. Tedy, musel vyhrát a doufat, že Biaggi bude 6. a horší. Potom by Tom bral titul. Během závodu byly hned tři nepříjemné pády, Loris Baz, Marco Melandri a Michel Fabrizio. U všech tří bylo vidět, že nejsou v pohodě. Loris Baz je zdravotně v pořádku, o těch dalších dvou nic nevím, tak doufám, že jsou také v pohodě. Kromě nich spadl ještě Leon Haslam, ale ten je v pohodě.
Tom Sykes si v pohodě držel první místo, za ním o druhé místo bojovali Laverty, Rea a Guintoli. Eugene Laverty ale zpomaloval. Těžko říct, jestli to bylo technickou závadou, opotřebením pneumatik atd. či jestli zpomaloval schválně kvůli svému týmovému kolegovi Biaggimu.
Nicméně je to k nevíře, ale Tom Sykes vyhrál tento závod zcela suverénně. Poprvé v této sezóně vyhrál suverénně a zrovna v tak důležitém závodě, ale nakonec mu to moc platné nebylo. Druhý skončil Jonathan Rea, takže si spravil chuť z toho prvního nepodařeného závodu, no a třetí byl Sylvain Guintoli. Max Biaggi dojel 5. a to pro něj znamenalo titul mistra světa pro rok 2012. Ale pozor, získal titul o pouhý půlbod!

Krásný moment pro mě byl, že Tom Sykes jel celý víkend se speciální helmou, na které bylo číslo 17 a celá vlastně byla vyvedená v designu Joana Lascorze, jeho bývalého týmového kolegy, který je po pádu při testech v Imole v dubnu letošního roku upoután na invalidní vozík. Já sama jsem to ještě nevstřebala. No ale ta helma by se měla dražit na ebay, nevím tedy kdy, ale bude se dražit a výtěžek z té dražby půjde na Joanovu rehabilitaci. Moc krásné gesto od Toma a vlastně od celé Kawasaki.

Tak to je asi všechno. V dalším článku sem přidám celkové pořadí v šampionátu a v nějaké dalším článku sem hodím moje osobní shrnutí za sezónu.
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře